Nowy CEIC Data

Wykorzystane bazy danych: CEIC

Twórcy CEIC Data najwyraźniej uznali, że czas na zmiany w wyglądzie i działaniu bazy. Niech każdy użytkownik sam rozstrzygnie czy są to zmiany na lepsze czy na gorsze, fakt jest taki, że nowa wersja nie bardzo przypomina starą, albo może przypomina ją w niewielkim stopniu. Streszczając w jednym zdaniu: baza nie straciła swojego głównego atutu w postaci olbrzymiej ilości danych, a zyskała nowe możliwości wyszukiwania i nowe narzędzia. Choć trzeba chwili, żeby nowe rozwiązania oswoić.

Na początek mała kontrowersja, szczególnie dla osób które korzystają z CEIC Data pierwszy raz lub nie robiły tego od dłuższego czasu. Zamiast kulturalnie wejść do bazy, trafiamy na ekran logowania, co mogłoby sugerować brak dostępu lub dostęp ograniczony. A to nieprawda!

CEIC Data, ekran logowania

Żeby zwyczajnie korzystać z bazy wystarczy kliknąć na zielony przycisk CLICK HERE for guest access. Indywidualne konto można założyć, ale nie trzeba. Jeśli się na to zdecydujemy, zyskamy po prostu możliwość zapisywania swojej pracy z bazą i aktywujemy dodatkowe narzędzia. Jeśli zamierzacie dużo pracować z CEIC Data, to warto takie konto mieć. W tym odcinku skupimy się jednak na podstawowych sposobach poruszania się po bazie.

Pierwsza rzecz, jaką musimy zrobić to wybrać sposób wyszukiwania danych – albo przez (pod)bazę danych, albo przez wskaźnik. Dla osób przyzwyczajonych do poprzedniego wcielenia CEIC Data łatwiejszym sposobem będzie pierwsza ze wspomnianych opcji. Wybieramy zatem przycisk BY DATABASE jak na rysunku poniżej i rozwijamy Global Database.

CEIC Data, poruszanie się po bazie

A tam po staremu – alfabetyczny podział na kraje, każdy z nich można rozwinąć do pożądanego stopnia szczegółowości.

CEIC Data, poruszanie się po bazie

Znajdujemy to, co nam potrzebne – dla uproszczenia niech to będzie jeden wskaźnik, na przykład bezrobocie w Argentynie. Co dalej? Po prawej stronie ekranu znajduje się panel w którym musimy umieścić wybrane przez nas wskaźniki (kiedy jeszcze niczego nie wybraliśmy widnieje tam napis Start your insight). Z listy w środkowej części przenosimy tam wybrane pozycje albo klikając dwukrotnie na ich nazwę albo po prostu chwytając i przeciągając co nam potrzebne. Niezależnie od tego gdzie wskaźnik się znajduje, kliknięcie na jego nazwę prawym przyciskiem myszy spowoduje pojawienie się listy możliwych działań, jak na obrazku poniżej.

CEIC Data, nawigacja w bazie

Szybki podgląd danych uzyskamy kiedy naciśniemy na małą zieloną literkę „i” znajdującą się przed nazwą wskaźnika. Podany zakres czasowy możemy zwiększać lub zmniejszać, podobnie jak inne parametry. Wygląda to efektownie i pozwala zorientować się w zawartości danych, ale z tego poziomu nie da się niczego zapisać.

CEIC Data, szybki podgląd danych

Chcąc ściągnąć dane musimy umieścić pożądane wskaźniki w panelu po prawej, bo dopiero wtedy aktywne stanie się pole Download. Jest też inny sposób pozyskania danych – możemy pokusić się o szybkie skopiowanie do Excela (Copy to Excel), ale minusem tej opcji jest to, że wtedy dostaniemy same „surowe” liczby, bez żadnego opisu.

CEIC Data, nawigacja po bazie

Pełną kontrolę nad tym jakie dane zostaną pobrane, będziemy mieli tylko wybierając zielony przycisk Download. Otworzy się  menu z opcjami pobierania.

CEIC Data, opcje pobierania

Jak widać możemy ustawić wszystko według własnych upodobań, zwracam tylko uwagę, że domyślnie system (przynajmniej u mnie) ustawia zakres czasowy na opcje Sample i 10 ostatnich obserwacji, czyli 10 ostatnich (najświeższych) wpisów danego wskaźnika. Jeśli chcemy pełne dane, musimy przestawić zakres czasowy (Timeframe) na All.

To jeden ze sposobów dotarcia do potrzebnych materiałów. Nowy CEIC oferuje także inne możliwości. Pojawiło się na przykład okno wyszukiwania na górze strony. Umówmy się, że nadal szukamy danych o bezrobociu w Argentynie. Kiedy wpiszemy po prostu unemployment, otrzymamy wyniki z rożnych krajów i w różnym ujęciu, jak na obrazku poniżej.

CEIC Data, wskaźniki

Znacznie lepiej będzie zatem wpisać unemployment argentina. Na obrazku poniżej wyniki w widoku By database, powyżej w widoku By series, można przełączać się z jednego na drugi, jak kto woli.

CEIC Data, wyszukiwanie

Ale co zrobić w sytuacji (nierzadkiej przecież), kiedy chcemy porównać wartości pewnych parametrów w kilku lub kilkunastu krajach? Wpisanie do okna wyszukiwania czegoś takiego jak unemployment argentina brazil bolivia przyniesie nam okrągłe zero wyników. Dlatego skorzystamy z filtrów.

CEIC Data, filtry

Chcemy porównać bezrobocie w trzech wymienionych państwach z Ameryki Południowej. Wpisujemy zatem do okna wyszukiwania unemployment i klikamy w przycisk Filters. Pierwszy z lewej nazywa się Countries i o to nam chodzi – zaznaczamy poszukiwane kraje i klikamy Apply filter. Dzięki temu wynikach otrzymamy tylko wskaźniki dotyczące bezrobocia z wybranych państw. Inne filtry też mogą być przydatne, na przykład jeśli chcemy wyłącznie dane w ujęciu kwartalnym albo wskaźniki aktywne, tzn. takie które są nadal gromadzone (w przeciwieństwie do tych oznaczony discontinued, które nie będą wzbogacane o nowe dane).

CEIC Data, wskaźniki

Jak widać powyżej, formułując ogólny termin wyszukiwawczy dostaniemy szerokie spektrum wyników. Ma to swoje zalety, może się okazać, że trafimy na wskaźnik, którego istnienia nie przeczuwaliśmy, albo na inne ujęcie tematu, które może być dla nas istotne. Kiedy chcemy być bardziej precyzyjni, możemy wpisać na przykład unemployment rate, jeśli szukamy konkretnie stopy bezrobocia. Dalej postępujemy tak jak w pierwszym przykładzie, czyli przenosimy wybrane pozycje do panelu po prawej i korzystamy z dostępnych tam narzędzi i/lub eksportujemy dane do pliku.

Jest jeszcze jeden sposób poruszania się po bazie – przeglądanie. Po lewej stronie widzimy nazwy sekcji danych, liczba w nawiasie oznacza ilość wskaźników w tej kategorii. Tak dla odmiany powiedzmy że interesuje nas zatrudnienie w Australii. Rozwijamy zatem Labour Market, odnajdujemy i zaznaczamy Employment, a w środkowej części ekranu wybieramy prezentację wskaźników By database.

CEIC Data, przeglądanie

Ciąg dalszy już znamy, wybieramy i ściągamy dane. A jeśli chcemy porównać kilka krajów to po prostu rozwijamy jeden po drugim i dodajemy na prawo te wskaźniki, których szukamy.

Na pierwszy rzut oka nowy CEIC Data może wyglądać odrobinę nieprzystępnie, ale po niedługim czasie da się go polubić – sprawdźcie sami!