Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych ACADEMICA
Projekt ACADEMICA powstał z inicjatywy Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Wdrażany jest przez Bibliotekę Narodową oraz Naukową i Akademicką Sieć Komputerową (NASK), a finansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (Działanie 2.3: Inwestycje związane z rozwojem infrastruktury informatycznej nauki).
„ACADEMICA to innowacyjne narzędzie pozwalające na udostępnienie w bibliotekach naukowych i publicznych na terenie całego kraju kilkuset tysięcy publikacji naukowych. – czytamy na stronie projektu - Dzięki systemowi elektronicznych wypożyczeń międzybibliotecznych użytkownicy bibliotek zyskają możliwość natychmiastowego dostępu do współczesnych publikacji ze wszystkich dziedzin wiedzy z poszanowaniem zapisów prawa autorskiego”. Krótko mówiąc, ambicją projektu jest zastąpienie tradycyjnej formy wypożyczeń międzybibliotecznych udostępnianiem publikacji w postaci cyfrowej.
Oparte na Repozytorium Biblioteki Narodowej zasoby AKADEMIKI obejmują „ ... współczesne piśmiennictwo naukowe ze wszystkich dziedzin, w tym także najnowsze wydania podręczników akademickich oraz aktualne numery fachowych czasopism specjalistycznych”. Oczywiście cały proces przebiega z poszanowaniem zapisów ustawy o prawie autorskim. Oprócz tego, udostępniono część czasopism naukowych publikowanych w Internecie w ramach wolnego dostępu.
ACADEMICA nie jest jednak typową biblioteką cyfrową. Chcący z niej korzystać musi najpierw sprawdzić, czy w miejscu swojego zamieszkania ma do dyspozycji naukową lub publiczną bibliotekę zarejestrowaną jako bibliotekę partnerską (wykaz wszystkich – ponad 500 – bibliotek jest dostępny na stronie projektu). Na marginesie, w Krakowie – co powinno dziwić - jedyną zarejestrowaną jest Biblioteka Wyższej Szkoły Zarządzania i Bankowości.
Biblioteka zainteresowana udziałem w projekcie musi pobrać z jego strony domowej odpowiednie dokumenty, a także przygotować jeden dedykowany tylko na użytek AKADEMIKI komputer, na którym, po otrzymaniu zgody, należy zainstalować specjalne oprogramowanie. Udział w projekcie jest bezpłatny.
W chwili pisania tego tekstu AKADEMICA udostępniała ponad 497 tysięcy dokumentów.
Aureliusz Potempa