Najnowsze publikacje w zbiorach Centrum Dokumentacji Europejskiej

Unia Europejska. Czym jest i czym się zajmuje
Luksemburg: Urząd Publikacji Unii Europejskiej, 2019.- 62 s.
Publikacja ta jest przewodnikiem na temat Unii Europejskiej (UE) i prowadzonych przez nią działań. W sekcji pierwszej wyjaśniono pokrótce, czym jest UE. W sekcji drugiej „Co robi Unia Europejska?” opisano działania, które UE podejmuje w 35 różnych obszarach, aby poprawić jakość życia obywateli w Europie i poza nią. W sekcji trzeciej „W jaki sposób Unia Europejska podejmuje decyzje i działania” opisano instytucje znajdujące się w centrum procesu decyzyjnego UE oraz to, w jaki sposób ich decyzje przekładają się na działania. Niebieską czcionką zaznaczono linki do bardziej szczegółowych informacji, z których można korzystać w wersji HTML i PDF niniejszej publikacji. (fragment tekstu)

Czysta energia dla wszystkich Europejczyków
Luksemburg: Urząd Publikacji Unii Europejskiej, 2019.- 22 s.
W niniejszym dokumencie przedstawiono szereg korzyści, które przyniosą nowe przepisy UE, pod różnymi względami – środowiskowymi, gospodarczymi, bezpieczeństwa dostaw, konsumenckimi i międzynarodowymi – oraz w dłuższej perspektywie. Głównym przesłaniem jest fakt, że zmiany te są dobre dla naszej planety, wzrostu gospodarczego i tworzenia miejsc pacy oraz dla konsumentów. (fragment tekstu)

UE & ja
Luksemburg: Urząd Publikacji Unii Europejskiej, 2019.- 61 s.
Jeśli jesteście obywatelami jednego z krajów UE, jesteście również obywatelami UE. Ale co to oznacza w praktyce? Co takiego zrobiła dla nas Unia Europejska? Przede wszystkim zawdzięczamy jej to, że w Europie panuje pokój, co jest ogromnym osiągnięciem. Ale to nie jedyne, co dała nam Europa. Ta broszura przeznaczona jest dla nastolatków w wieku 14–18 lat zainteresowanych tematyką europejską. Zawiera ona informacje o tym, jak powstała Unia Europejska, na jakich wartościach się opiera, jak funkcjonują jej instytucje i jak wpływa na codzienne życie mieszkańców Europy. Dowiecie się z niej również o licznych wyzwaniach, z którymi UE ma obecnie do czynienia, a które będą również kształtowały Waszą przyszłość. Unię Europejską budowano stopniowo, w miarę upływu czasu. Co jakiś czas wprowadzane są nowe reformy i wkrótce to Wasze pokolenie będzie decydowało o tym, w jakim kierunku powinna zmierzać Unia. Dlatego pora, abyście wyrobili sobie własną opinię na temat UE. Ta publikacja i zawarte w niej zadania powinny zapewnić Wam nie tylko materiał do przemyśleń, lecz również materiał do dyskusji z kolegami i rodziną. (fragment tekstu)

O Unii Europejskiej. Sieci, informacje, porady
Luksemburg: Urząd Publikacji Unii Europejskiej, 2019.- 44 s.
W broszurze, która trafia do Państwa rąk, zebraliśmy dane na temat działających w Polsce sieci i punktów informacyjnych, które specjalizują się w różnych aspektach funkcjonowania Unii Europejskiej. Znajdziecie tu krótki opis tego, czym zajmują się poszczególne sieci oraz ich dane kontaktowe. Za pośrednictwem działających w Polsce sieci zainteresowane osoby mogą dowiedzieć się więcej o pracy UE w poszczególnych obszarach, aktywnie uczestniczyć w dialogu z jej instytucjami. Oprócz działań informacyjnych i promocyjnych sieci zajmują się również organizowaniem szkoleń i konferencji. (fragment tekstu)
https://ec.europa.eu/poland/sites/poland/files/docs/komisja_europejska.pdf

CORDIS Results Pack, plastik w oceanach. Tematyczny zbiór wyników innowacyjnych badań finansowanych przez UE
Luksemburg: Urząd Publikacji Unii Europejskiej, 2019. - 18 s.
Ogromne ilości odpadów plastikowych zaśmiecających rzeki, morza i oceany stały się jednym z największych problemów naszych czasów. Sytuacja jest na tyle poważna, że niektórzy eksperci ostrzegają nawet o nadchodzącej katastrofie ekologicznej. Jednocześnie tworzywa sztuczne są materiałami, które odgrywają niezwykle ważną rolę w naszym codziennym życiu. W najnowszym wydaniu broszury CORDIS Results Pack prezentujemy osiem finansowanych przez Unię Europejską projektów związanych z poszukiwaniem nowych, zrównoważonych i osiągalnych rozwiązań, które pomogą nam poradzić sobie z tym globalnym problemem. (fragment tekstu)

Europa w 12 lekcjach
Luksemburg: Urząd Publikacji Unii Europejskiej, 2019.- 44 s.
Czemu służy Unia Europejska? Dlaczego i w jaki sposób została stworzona? Jak funkcjonuje? Czego już dokonała dla swoich obywateli i jakie nowe wyzwania przed nią stoją? Czy w erze globalizacji Unia może skutecznie rywalizować z innymi wielkimi gospodarkami, utrzymując przy tym swoje standardy społeczne? Jaka będzie rola Europy na scenie światowej w nadchodzących latach? Gdzie sięgną granice UE? Jaka przyszłość czeka euro? Oto niektóre z pytań, na które stara się odpowiedzieć ekspert UE, Pascal Fontaine. (fragment tekstu)
Magdalena Bednarek