Wykorzystane bazy danych: Nature, Science

Tytuły o których słyszał lub powinien słyszeć każdy wykształcony człowiek. Charakteryzuje je tradycja (są wydawane odpowiednio od 1869 i od 1880 roku), prestiż i ogromna cytowalność zamieszczanych tam artykułów. Po prostu to, co zostanie w Nature i Science opublikowane, uchodzi za ważne. Choćby z tego powodu warto tam czasem zajrzeć.

Czytaj dalej

Wykorzystane bazy danych: EBSCO

Trudno powiedzieć czy to początek trendu, czy tylko drobna ciekawostka – faktem jest, że w bazie EBSCO niektóre artykuły są dostępne także w formie audio. Bez konieczności instalowania żadnego oprogramowania ani dodatków do przeglądarki, możemy podczas korzystania z bazy osłuchać się z terminologią z czasopism naukowych i nie tylko. Albo zapisać treść w formie pliku mp3 i odtworzyć ją w dowolnej chwili. Po szczegóły zapraszam do dalszej części wpisu.

Czytaj dalej

Wykorzystane bazy danych: Passport GMID

Zgodnie z obietnicą, w tym odcinku przedstawione zostaną pozostałe narzędzia z zestawu Analytics z portalu Passport GMID. Dotyczą one wydatków konsumenckich w zależności od poziomu dochodów gospodarstw domowych, struktury demograficznej krajów, cen surowców oraz ogólnego stanu gospodarki. Mamy zatem szeroki wachlarz tematów do wyboru, których wspólnym mianownikiem jest dostępność danych historycznych oraz prognozy na najbliższe lata. A na deser – korelacje.

Czytaj dalej

Wykorzystane bazy danych: Passport GMID

Przyszedł czas, aby uważniej przyjrzeć się narzędziom analitycznym oferowanym przez bazę Passport GMID. To dłuższy temat, nie da się go sensownie omówić w jednym wpisie, dlatego w tym odcinku część pierwsza, a na dokończenie zapraszam za niedługo. Twórcy bazy nie od dziś proponują oprócz danych liczbowych i analiz opisujących przeszłość i teraźniejszość, także prognozy na przyszłość. Od czasu kiedy poprzednio o tym pisałem minęło ponad pięć lat i możliwości bazy znacznie wzrosły. Zobaczmy jakie narzędzia mamy dziś do dyspozycji i co możemy z ich pomocą zrobić.

Czytaj dalej

Wykorzystane bazy danych: CEIC, OECD iLibrary, Springer Link, UN Comtrade

Wiadomo, bez ropy naftowej nie ma współczesnej cywilizacji. I chociaż rośnie świadomość społeczna dotycząca konieczności odejścia od paliw kopalnych, to proces ten zajmie z pewnością wiele lat, podczas których nadal będziemy od ropy uzależnieni. Tym bardziej warto wiedzieć gdzie zajrzeć, aby dowiedzieć się więcej o zasobach tego surowca, jego wydobyciu oraz o obrocie nim i produktami pochodnymi.

Czytaj dalej