W tym odcinku sprawdzimy gdzie szukać raportów dotyczących wybranych sektorów gospodarki. Takie opracowania pozwalają na szersze spojrzenie na daną branżę, wykraczające poza perspektywę pojedynczego przedsiębiorstwa. Dzięki nim możliwe jest zorientowanie się w rozmiarach rynku i poznanie jego głównych aktorów. Rozmiar i stopień szczegółowości raportów jest różny, w zależności od wydawcy.
Czytaj dalejSWAID
Żebyśmy się dobrze zrozumieli – metadane (część 1)
Wykorzystane bazy danych: EMIS, OECD iLibrary, SWAIDBazy dostępne w Bibliotece zawierają olbrzymie ilości danych statystycznych. Sama liczba wskaźników przekracza kilka milionów, za każdym z nich idą krótsze lub dłuższe szeregi danych. Zanim zostaną użyte w pracach licencjackich, magisterskich, referatach, artykułach czy raportach, warto upewnić się czy na pewno dobrze rozumiemy co znalezione liczby oznaczają. Temu właśnie służą tytułowe metadane.
Ceny paliw w Polsce
Wykorzystane bazy danych: SWAIDSzukamy średnich miesięcznych cen za litr benzyny 95 i oleju napędowego za ostatnich dziesięć lat. Na pierwszy rzut okaz zadanie wydaje się łatwe, przecież stron zajmujących się tym tematem jest w internecie pełno. Bez problemu znajdziemy aktualne dane, z podziałem na województwa, miasta a nawet konkretne stacje benzynowe. Sytuacja robi się trudniejsza, kiedy chcemy dotrzeć do cen historycznych, jeśli już jakaś strona je oferuje, to nie za darmo. Druga sprawa to wiarygodność danych. Interesują nas wyłącznie te zebrane z użyciem jednolitej metodologii i należycie zweryfikowane, a po takie rzeczy najlepiej do GUS.
Na wdechu
Wykorzystane bazy danych: Centrum Dokumentacji Europejskiej, Eurostat, OECD iLibrary, SWAID, World DataBankZanieczyszczenie powietrza to od jakiegoś czasu głośny temat, szczególnie w Krakowie. Spośród całej gamy szkodliwych substancji, w tym odcinku będziemy poszukiwać informacji wyłącznie na temat pyłów zawieszonych PM10 i PM2.5, uważanych za szczególnie niebezpieczne dla zdrowia. Będziemy chcieli się dowiedzieć jak wygląda ich stężenie w Polsce, w Europie i na świecie.Wydawać by się mogło, że będzie to zadanie łatwe, tymczasem sprawa jest nieco bardziej skomplikowana.