Wykorzystane bazy danych: CEIC, Passport GMID, World DataBank

W poprzednim odcinku obiecałem, że przyjrzymy się innym bazom statystycznym pod kątem metadanych i słowa dotrzymuję. Tym razem zajrzymy do baz Passport GMID, CEIC Data oraz World DataBank. Każda z nich prezentuje metadane nieco inaczej, ale każda traktuje ten temat poważnie. I nic dziwnego – w końcu to poważne źródła, którym zależy na wiarygodności, a bez podania metodologii nie mogłoby być o tym mowy.

Czytaj dalej

Wykorzystane bazy danych: Centrum Dokumentacji Europejskiej, Eurostat, OECD iLibrary, SWAID, World DataBank

Zanieczyszczenie powietrza to od jakiegoś czasu głośny temat, szczególnie w Krakowie. Spośród całej gamy szkodliwych substancji, w tym odcinku będziemy poszukiwać informacji wyłącznie na temat pyłów zawieszonych PM10 i PM2.5, uważanych za szczególnie niebezpieczne dla zdrowia. Będziemy chcieli się dowiedzieć jak wygląda ich stężenie w Polsce, w Europie i na świecie.Wydawać by się mogło, że będzie to zadanie łatwe, tymczasem sprawa jest nieco bardziej skomplikowana.

Czytaj dalej

Wykorzystane bazy danych: Human Development Reports, World DataBank

W bazach danych dostępnych na naszej stronie można znaleźć prawie wszystko, co potrzebne do napisania dobrej pracy licencjackiej/magisterskiej lub sporządzenia porządnego referatu czy raportu. Czasami jednak zdarzają się sytuacje, kiedy warto podeprzeć się źródłami zewnętrznymi. Na przykład jeśli jesteśmy zainteresowani tematyką związaną ze wskaźnikiem rozwoju społecznego. „U nas” znajdziemy wiele elementów składających się na to zagadnienie, ale istnieje baza prowadzona przez Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP, United Nations Development Programme), w całości poświęcona analizie rozwoju społecznego – Human Development Reports.

Czytaj dalej

Wykorzystane bazy danych: katalog WORLD BANK, Open Knowledge Repository, World DataBank

Od 27 stycznia w naszej Bibliotece na 2. piętrze można oglądać wystawę poświęconą Bankowi Światowemu (który obchodzi właśnie 70. urodziny). To dobra okazja żeby  przypomnieć, że przez wiele lat byliśmy Biblioteką Depozytową BŚ, a efektem tej współpracy jest pokaźny zbiór publikacji drukowanych i dostęp do źródeł elektronicznych. To osobna kolekcja ze swoim własnym katalogiem, dlatego jej elementów nie znajdziemy w katalogu komputerowym naszej Biblioteki. Na przykładzie równouprawnienia płci zobaczymy jak się po tym zbiorze poruszać, zajrzymy także do zasobów elektronicznych udostępnianych przez BŚ.

Czytaj dalej

Wykorzystane bazy danych: EBSCO, World DataBank

Wysoka temperatura powietrza w sierpniu to żadna sensacja, ale kiedy za oknem taki upał, nie trudno pomyśleć o globalnym ociepleniu klimatu. Ma ono przyczyny zarówno naturalne, jak i spowodowane działalnością człowieka. W tym drugim przypadku chodzi oczywiście o emisję gazów cieplarnianych, szczególnie dwutlenku węgla. Proponuję w tym odcinku przyjrzeć się poziomowi emisji CO2 w państwach BRIC (Brazylia, Rosja, Indie, Chiny), a także ich polityce w tym zakresie.

Czytaj dalej