Wykorzystane bazy danych: CEIC, EMIS, InforLex Expert, Legalis, LEX, OECD iLibrary, ScienceDirect, Wiley Online Library

Pandemia COVID-19 to nasza nowa rzeczywistość. W poprzednim odcinku przyglądaliśmy się próbom jej opisania w Passport GMID, a teraz zobaczymy, jak do tematu podchodzą wydawcy innych baz. Zajrzymy do statystyk, sprawdzimy dostępność raportów i artykułów z czasopism naukowych na ten temat, a także przeglądniemy serwisy o tematyce prawnej.

Czytaj dalej

Wykorzystane bazy danych: CEIC, OECD iLibrary, SpringerLink, UN Comtrade

Wiadomo, bez ropy naftowej nie ma współczesnej cywilizacji. I chociaż rośnie świadomość społeczna dotycząca konieczności odejścia od paliw kopalnych, to proces ten zajmie z pewnością wiele lat, podczas których nadal będziemy od ropy uzależnieni. Tym bardziej warto wiedzieć gdzie zajrzeć, aby dowiedzieć się więcej o zasobach tego surowca, jego wydobyciu oraz o obrocie nim i produktami pochodnymi.

Czytaj dalej

Wykorzystane bazy danych: EMIS, OECD iLibrary, SWAID

Bazy dostępne w Bibliotece zawierają olbrzymie ilości  danych statystycznych. Sama liczba wskaźników przekracza kilka milionów, za każdym z nich idą krótsze lub dłuższe szeregi danych. Zanim zostaną użyte w pracach licencjackich, magisterskich, referatach, artykułach  czy raportach, warto upewnić się czy na pewno dobrze rozumiemy co znalezione liczby oznaczają. Temu właśnie służą tytułowe metadane.

Czytaj dalej

Wykorzystane bazy danych: Centrum Dokumentacji Europejskiej, Eurostat, OECD iLibrary, SWAID, World DataBank

Zanieczyszczenie powietrza to od jakiegoś czasu głośny temat, szczególnie w Krakowie. Spośród całej gamy szkodliwych substancji, w tym odcinku będziemy poszukiwać informacji wyłącznie na temat pyłów zawieszonych PM10 i PM2.5, uważanych za szczególnie niebezpieczne dla zdrowia. Będziemy chcieli się dowiedzieć jak wygląda ich stężenie w Polsce, w Europie i na świecie.Wydawać by się mogło, że będzie to zadanie łatwe, tymczasem sprawa jest nieco bardziej skomplikowana.

Czytaj dalej

Wykorzystane bazy danych: EBSCOhost, IBUK Libra, OECD iLibrary, Open Knowledge Repository, SpringerLink

Dawno nie było na blogu o książkach, więc najwyższa pora to zmienić, tym bardziej że nastąpiło kilka zmian jeśli chodzi o naszą ofertę. Nie ma już opisywanej wcześniej bazy ebrary, jest za to EBSCO eBook Academic Collection. Poza tym w kilku innych bazach jest dostęp do pełnych tekstów książek, z których można korzystać online lub ściągnąć jako plik pdf. Zapraszam na krótki przegląd źródeł.

Czytaj dalej