Bazy danych zazwyczaj oferują użytkownikom dwie możliwości wyszukiwania: proste i zaawansowane. Czasami proste rozwiązania okazują się najlepsze, ale jestem przekonany że w przypadku baz danych dostępnych w naszej bibliotece lepiej być jednak użytkownikiem zaawansowanym. Tym bardziej, że naprawdę nie trzeba wiele, aby to osiągnąć. Chodzi o to, aby mieć świadomość istnienia dodatkowych narzędzi wyszukiwawczych i nie bać się ich zastosować. W tym odcinku zajrzymy do baz JSTOR, Science Direct oraz SpringerLink.
JSTOR
Stare ale jare
Wykorzystane bazy danych: Cytowania w BazEkon, JSTORW jednym z wcześniejszych wpisów była mowa o najnowszych publikacjach. Tym razem proponuję wycieczkę na przeciwległy biegun – poszukamy publikacji starych, liczących nawet kilkadziesiąt lat. Na pierwszy rzut oka może się to wydać niezbyt atrakcyjne, ale warto pamiętać że nauka to nie tylko najnowsze odkrycia i teorie, ale również potężny dorobek wcześniejszych pokoleń. Czasem warto zajrzeć do klasyki, do dzieł które „żyją” do tej pory, do których wciąż odwołują się współcześni badacze. A że tak właśnie jest, zaraz Wam udowodnię.
Mundial
Wykorzystane bazy danych: Cambridge Journals, EBSCOhost, JSTOR, Oxford Journals, SpringerLink, Wiley Online LibraryRaz na cztery lata zdarza się taka impreza sportowa, która przykuwa uwagę całego lub prawie całego świata. W tym roku przykuwa nawet bardziej, ponieważ odbywa się w Brazylii, czyli kraju który zdefiniował futbol na nowo i uczynił z piłki nożnej swój znak rozpoznawczy i towar eksportowy. Nawet jeśli aktualni reprezentanci Brazylii nie serwują swoim rodakom i sympatykom na całym świecie aż tak pięknego widowiska jak ich legendarni poprzednicy, to skojarzenie Brazylia – piłka nożna trzyma się mocno. Jaki to ma związek z tematyką tego bloga? Wcale nie taki mały, dlatego że oddziaływanie takiej imprezy daleko wykracza poza wymiar sportowy. Dlatego nie powinno dziwić zainteresowanie świata nauki piłkarskim mundialem.
Czytaj dalej