Trudno powiedzieć czy to początek trendu, czy tylko drobna ciekawostka – faktem jest, że w bazie EBSCO niektóre artykuły są dostępne także w formie audio. Bez konieczności instalowania żadnego oprogramowania ani dodatków do przeglądarki, możemy podczas korzystania z bazy osłuchać się z terminologią z czasopism naukowych i nie tylko. Albo zapisać treść w formie pliku mp3 i odtworzyć ją w dowolnej chwili. Po szczegóły zapraszam do dalszej części wpisu.
Czytaj dalejEBSCO
Lepsze wyszukiwanie (część 2)
Wykorzystane bazy danych: Cambridge Journals, EBSCO, Emerald, Oxford JournalsW tym odcinku dokończenie przeglądu wybranych baz danych pod kątem oferowanych możliwości wyszukiwania. Oba wpisy skierowane są raczej do początkujących użytkowników, chociaż mam wrażenie, że również niektóre z osób regularnie korzystających z baz odkryją coś dla siebie nowego. Być może część użytkowników rozgląda się uważnie po odwiedzanych bazach i zwraca uwagę na nowości, przypuszczam jednak że większość porusza się rutynowo po znajomych ścieżkach. Akurat jest okazja aby spojrzeć szerzej – zapraszam na drugą część wycieczki po stronach z narzędziami do wyszukiwania zaawansowanego.
Czytanie na ekranie – książki
Wykorzystane bazy danych: EBSCO, IBUK, OECD iLibrary, Open Knowledge Repository, Springer LinkDawno nie było na blogu o książkach, więc najwyższa pora to zmienić, tym bardziej że nastąpiło kilka zmian jeśli chodzi o naszą ofertę. Nie ma już opisywanej wcześniej bazy ebrary, jest za to EBSCO eBook Academic Collection. Poza tym w kilku innych bazach jest dostęp do pełnych tekstów książek, z których można korzystać online lub ściągnąć jako plik pdf. Zapraszam na krótki przegląd źródeł.
Atom w Europie
Wykorzystane bazy danych: EBSCO, OECD iLibrary, Passport GMIDSłysząc słowo „atom” myślimy zazwyczaj nie o zyliardach cząsteczek materii, z których zbudowana jest znana nam rzeczywistość, ale o energii którą można uzyskać umiejętnie manipulując niektórymi pierwiastkami. Nie dowiecie się z tego odcinka jak przebiega reakcja rozszczepienia jądra uranu, ani jak działa reaktor atomowy, choć to bardzo ciekawe zagadnienia (ogólne pojęcie można sobie wyrobić na przykład tutaj i tu). Zajmiemy się danymi na temat energetyki jądrowej w Europie. Sprawdzimy ile jest elektrowni atomowych w poszczególnych krajach i ile buduje się nowych a także zobaczymy jaka jest ilość wyprodukowanej przez nie energii. Poczytamy o kondycji tego sektora i perspektywach jego rozwoju w nadchodzących latach, sprawdzimy też z jakimi tematami się to wiąże.
Najnowsze publikacje naukowe
Wykorzystane bazy danych: EBSCO, Open Knowledge Repository, Science DirectŚwiat nauki nie ustaje w próbach lepszego zrozumienia otaczającego nas świata i zachodzących w nim zjawisk. Cały czas powstają nowe publikacje, które w mniejszym lub większym stopniu przybliżają nas do tego celu. Warto być na bieżąco. Dzięki temu, że proces wydawniczy zazwyczaj trwa długo, możemy nawet „nagiąć” czas i już teraz, pod koniec października 2014 r., zapoznać się z artykułami i książkami, które zostaną opublikowane w 2015 r.