Na filmie przedstawiono sposoby wyszukiwania artykułów naukowych w bazie.
UWAGA: w związku z ograniczeniem licencji krajowej przez MEiN od 2023 r. zostały wykluczone niektóre kolekcje w ramach bazy. Więcej informacji
Czytaj dalejNa filmie przedstawiono sposoby wyszukiwania artykułów naukowych w bazie.
UWAGA: w związku z ograniczeniem licencji krajowej przez MEiN od 2023 r. zostały wykluczone niektóre kolekcje w ramach bazy. Więcej informacji
Czytaj dalejPandemia COVID-19 to nasza nowa rzeczywistość. W poprzednim odcinku przyglądaliśmy się próbom jej opisania w Passport GMID, a teraz zobaczymy, jak do tematu podchodzą wydawcy innych baz. Zajrzymy do statystyk, sprawdzimy dostępność raportów i artykułów z czasopism naukowych na ten temat, a także przeglądniemy serwisy o tematyce prawnej.
Czytaj dalejKoronawirus 2019-CoV, koronawirus z Wuhan, COVID-19 lub po prostu – koronawirus, bo wiadomo że o mowa o tym konkretnym drobnoustroju, jest już od pewnego czasu stałym tematem w serwisach informacyjnych. Wraz ze wzrostem liczby zachorowań w Europie jeszcze zwielokrotniła się w naszej części świata liczba poświęconych mu materiałów medialnych. Zobaczmy gdzie w tym przypadku szukać najświeższych doniesień naukowych.
Czytaj dalejBazy danych zazwyczaj oferują użytkownikom dwie możliwości wyszukiwania: proste i zaawansowane. Czasami proste rozwiązania okazują się najlepsze, ale jestem przekonany że w przypadku baz danych dostępnych w naszej bibliotece lepiej być jednak użytkownikiem zaawansowanym. Tym bardziej, że naprawdę nie trzeba wiele, aby to osiągnąć. Chodzi o to, aby mieć świadomość istnienia dodatkowych narzędzi wyszukiwawczych i nie bać się ich zastosować. W tym odcinku zajrzymy do baz JSTOR, Science Direct oraz SpringerLink.
Świat nauki nie ustaje w próbach lepszego zrozumienia otaczającego nas świata i zachodzących w nim zjawisk. Cały czas powstają nowe publikacje, które w mniejszym lub większym stopniu przybliżają nas do tego celu. Warto być na bieżąco. Dzięki temu, że proces wydawniczy zazwyczaj trwa długo, możemy nawet „nagiąć” czas i już teraz, pod koniec października 2014 r., zapoznać się z artykułami i książkami, które zostaną opublikowane w 2015 r.