Wykorzystane bazy danych: Emerald, Nature, Science, Science Direct

Koronawirus 2019-CoV, koronawirus z Wuhan, COVID-19 lub po prostu – koronawirus, bo wiadomo że o mowa o tym konkretnym drobnoustroju, jest już od pewnego czasu stałym tematem w serwisach informacyjnych. Wraz ze wzrostem liczby zachorowań w Europie jeszcze zwielokrotniła się w naszej części świata liczba poświęconych mu materiałów medialnych. Zobaczmy gdzie w tym przypadku szukać najświeższych doniesień naukowych.

Czytaj dalej

Wykorzystane bazy danych: JSTOR, Science Direct, Springer Link

Bazy danych zazwyczaj oferują użytkownikom dwie możliwości wyszukiwania: proste i zaawansowane. Czasami proste rozwiązania okazują się najlepsze, ale jestem przekonany że w przypadku baz danych dostępnych w naszej bibliotece lepiej być jednak użytkownikiem zaawansowanym. Tym bardziej, że naprawdę nie trzeba wiele, aby to osiągnąć. Chodzi o to, aby mieć świadomość istnienia dodatkowych narzędzi wyszukiwawczych i nie bać się ich zastosować. W tym odcinku zajrzymy do baz JSTOR, Science Direct oraz SpringerLink.

Czytaj dalej

Wykorzystane bazy danych: EBSCO, Open Knowledge Repository, Science Direct

Świat nauki nie ustaje w próbach lepszego zrozumienia otaczającego nas świata i zachodzących w nim zjawisk. Cały czas powstają nowe publikacje, które w mniejszym lub większym stopniu przybliżają nas do tego celu. Warto być na bieżąco. Dzięki temu, że proces wydawniczy zazwyczaj trwa długo, możemy nawet „nagiąć” czas i już teraz, pod koniec października 2014 r., zapoznać się z artykułami i książkami, które zostaną opublikowane w 2015 r.

Czytaj dalej

Wykorzystane bazy danych: EBSCO, Science Direct, Springer Link

To paradoks, że w świecie w którym wszystko, co nowoczesne musi być 3D, przełom technologiczny ma szansę spowodować materiał 2D, prawie zupełnie pozbawiony trzeciego wymiaru. Prawie – bo czym jest grubość jednego atomu węgla? O tym czy grafen rzeczywiście stanie się materiałem przyszłości przekonamy się za kilka lub kilkanaście lat, ale wiele na to wskazuje. Jego odkrywcy zostali w 2010 r. uhonorowani nagrodą Nobla, a polscy naukowcy opracowali i opatentowali nową metodę jego produkcji przemysłowej (więcej tutaj). Temat jest bardzo na czasie, w Internecie bez problemu można znaleźć na stronach popularno-naukowych podstawowe informacje o grafenie i jego właściwościach. Ale my chcemy więcej i dokładniej – dlatego poszukamy publikacji stricte naukowych w naszych bazach danych.

Czytaj dalej

Wykorzystane bazy danych: Ebrary, Science Direct

Business angel, w USA zwany angel investor (a w Polsce aniołem biznesu), to bardzo ciekawy gracz na rynku kapitałowym. W wielkim skrócie jest to osoba prywatna, dysponująca sporym majątkiem, gotowa zainwestować w innowacyjne nowe firmy w ich wczesnej fazie rozwoju. Taka inwestycja to spore ryzyko, ponieważ tylko niektóre z obiecujących projektów okazują się wielkim sukcesem. Większość upada lub w najlepszym razie wychodzi na swoje. Ale kiedy się uda, zysk jest naprawdę duży. Rolą anioła biznesu jest nie tylko wsparcie kapitałowe, ale również merytoryczne. Jak to działa na świecie w praktyce? Spróbujemy się tego dowiedzieć.

Czytaj dalej