Wykorzystane bazy danych: CEIC, EMIS, InforLex Expert, Legalis, LEX, OECD iLibrary, ScienceDirect, Wiley Online Library

Pandemia COVID-19 to nasza nowa rzeczywistość. W poprzednim odcinku przyglądaliśmy się próbom jej opisania w Passport GMID, a teraz zobaczymy, jak do tematu podchodzą wydawcy innych baz. Zajrzymy do statystyk, sprawdzimy dostępność raportów i artykułów z czasopism naukowych na ten temat, a także przeglądniemy serwisy o tematyce prawnej.

Czytaj dalej

Wykorzystane bazy danych: Cambridge Journals, EBSCOhost, JSTOR, Oxford Journals, SpringerLink, Wiley Online Library

Raz na cztery lata zdarza się taka impreza sportowa, która przykuwa uwagę całego lub prawie całego świata. W tym roku przykuwa nawet bardziej, ponieważ odbywa się w Brazylii, czyli kraju który zdefiniował futbol na nowo i uczynił z piłki nożnej swój znak rozpoznawczy i towar eksportowy. Nawet jeśli aktualni reprezentanci Brazylii nie serwują swoim rodakom i sympatykom na całym świecie aż tak pięknego widowiska jak ich legendarni poprzednicy, to skojarzenie Brazylia – piłka nożna trzyma się mocno. Jaki to ma związek z tematyką tego bloga? Wcale nie taki mały, dlatego że oddziaływanie takiej imprezy daleko wykracza poza wymiar sportowy. Dlatego nie powinno dziwić zainteresowanie świata nauki piłkarskim mundialem.
Czytaj dalej

Wykorzystane bazy danych: EMIS, Passport GMID, Wiley Online Library

Wojna domowa w Syrii pochłania coraz więcej ofiar i niestety nie wygląda na to, żeby miała się szybko zakończyć. Będziemy chcieli się dowiedzieć jak najwięcej o sytuacji w tym kraju – z perspektywy politycznej, gospodarczej i humanitarnej. Ze względu na panujący tam chaos, może być ciężko o dokładne dane statystyczne. Dlatego będziemy potrzebować analiz i opracowań z różnych źródeł, zarówno z czasopism naukowych, jak i z prasy popularnej.

Czytaj dalej