Zdecydowana większość towarów będących przedmiotem handlu międzynarodowego jest transportowana drogą morską. Jakie to konkretnie liczby? Gdzie szukać szczegółowych danych na ten temat? Na jakiego rodzaju informacje możemy liczyć? Czy znajdziemy tylko statystyki dotyczące całych państw, czy może uda się złowić coś bardziej szczegółowego? Zapraszam na szybki przegląd źródeł statystycznych podejmujących tematykę morską.
Eurostat
Na wdechu
Wykorzystane bazy danych: Centrum Dokumentacji Europejskiej, Eurostat, OECD iLibrary, SWAID, World DataBankZanieczyszczenie powietrza to od jakiegoś czasu głośny temat, szczególnie w Krakowie. Spośród całej gamy szkodliwych substancji, w tym odcinku będziemy poszukiwać informacji wyłącznie na temat pyłów zawieszonych PM10 i PM2.5, uważanych za szczególnie niebezpieczne dla zdrowia. Będziemy chcieli się dowiedzieć jak wygląda ich stężenie w Polsce, w Europie i na świecie.Wydawać by się mogło, że będzie to zadanie łatwe, tymczasem sprawa jest nieco bardziej skomplikowana.
Bezrobocie absolwentów w Europie
Wykorzystane bazy danych: Eurostat, OECD iLibrary, Passport GMIDKryzys nie kryzys, fakty są takie, że w Europie mamy problem z pracą dla młodych. Nie tylko młodzi, ale całe gospodarki i społeczeństwa mają problem, bo brak stałego i godziwego wynagrodzenia odbija się na koniunkturze i na demografii. Nad zmniejszeniem skali tego problemu zastanawiają się politycy i ekonomiści, temat jest szeroko omawiany w mediach. W tym odcinku proponuję sprawdzić twarde dane na których opiera się (a przynajmniej powinna) dyskusja na ten temat. Przeglądniemy bazy statystyczne w poszukiwaniu możliwie najdokładniejszych informacji o sytuacji młodych ludzi na rynku pracy w Europie.