Wykorzystane bazy danych: Amadeus, EMIS, Infor Lex Biblioteka

Zakładając firmę każdy liczy, że odniesie ona sukces – w przeciwnym razie inwestowałby swojego czasu, energii i zasobów. Jednak niestety nie każdy odnosi sukces na miarę Billa Gatesa, czy „przynajmniej” Jana Kulczyka. Wiele firm, małych i dużych, po prostu upada. Przyczyn może być wiele: zły pomysł na działalność, mordercza konkurencja, błędne decyzje, nieumiejętność dostosowania się do nowych okoliczności itd. W tym odcinku zajmiemy się poszukiwaniem danych na temat firm, które z różnych przyczyn zakończyły swoją działalność. Konkretnie weźmiemy pod lupę przedsiębiorstwa z branży budowlanej, ponieważ to szczególnie trudny obszar działalności. Nie będziemy odjeżdżali daleko, zobaczymy jak się mają sprawy w Małopolsce.

Czytaj dalej

Wykorzystane bazy danych: Amadeus

W poprzednim odcinku sprawdziliśmy w jaki sposób szukać przedsiębiorstw z danej branży w wybranych regionach Europy. Dzięki temu mogliśmy mniej więcej oszacować ich ilość i uszeregować je według wybranych kryteriów. Teraz czas na poważniejsze analizy. Nadal będziemy badać firmy telekomunikacyjne z Saksonii, województwa dolnośląskiego i dwóch krajów samorządowych w Czechach: libereckiego i usteckiego, ale wykorzystamy do tego celu bardziej zaawansowane narzędzia oferowane przez bazę Amadeus.

Czytaj dalej

Wykorzystane bazy danych: Amadeus

Dysponujemy wieloma źródłami, w których można znaleźć informacje o poszczególnych gałęziach gospodarki w wybranych krajach. Jednak sprawa się nieco komplikuje, kiedy potrzebujemy danych na temat jakiejś branży w ujęciu regionalnym. Na przykład jeśli chcemy przyjrzeć się firmom telekomunikacyjnym z pogranicza polsko-czesko-niemieckiego. Tu z pomocą przyjdzie nam baza Amadeus, zawierająca dane na temat wielkich, dużych, średnich i małych przedsiębiorstw z całej Europy. Zobaczymy ile jest takich firm i według jakich kryteriów możemy ich szukać.

Czytaj dalej