Eksport-import

Wykorzystane bazy danych: CEIC, OECD iLibrary

Uwaga! Dostęp do portalu IMF eLibrary był kupowany przez Bibliotekę od kwietnia 2011 r. do marca 2012 r. W pakiecie były również płyty z bazami danych wydawanymi przez IMF. Nadal można z nich korzystać w Oddziale Informacji Naukowej (pok. 310). Ostatnie płyty pochodzą z marca 2012 r. i zawierają dane sięgające grudnia 2011 r.

Wiadomo, że istotnym czynnikiem wpływającym na kondycję gospodarczą krajów jest ich handel z innymi krajami. W tym odcinku na przykładach zobaczymy jakie dane uda się uzyskać na temat eksportu i importu konkretnych państw. Mamy trzy cele: zdobyć dane na temat ogólnej wartości eksportu/importu kraju, na temat wymiany handlowej z innym krajem oraz na temat eksportu/importu konkretnych towarów. Wszystkie trzy cele uda się zrealizować dzięki bazie CEIC Data, pierwsze dwa dzięki IMF eLibrary, a cel trzeci w wersji rozszerzonej osiągniemy z pomocą portalu OECD iLibrary. Warto zajrzeć do każdego z tych źródeł.

Zacznijmy od bazy CEIC Data. Wchodzimy do niej przez stronę Biblioteki → E-źródła → Statystyka międzynarodowa lub prez zakładkę Zdalny dostęp na stronie Biblioteki, jeśli korzystasz z komputera spoza kampusu UEK. Zgodnie z sugestią na stronie, używamy do tego przeglądarki Internet Explorer. Po wejściu widzimy ułożone alfabetycznie kraje świata z obiecującym plusikiem przy lewym boku każdego z nich. Kiedy już wybierzemy kraj, który będzie nas interesował (w poprzednim wpisie były kraje europejskie to może teraz dla odmiany np. Nigeria), rozwijamy plusik żeby zobaczyć jakie dane możemy uzyskać.

Rozwijamy dział Foreign Trade i… mamy wszystko czego nam trzeba. I w dodatku możemy sobie zażyczyć dane w ujęciu rocznym, kwartalnym a czasem nawet i miesięcznym. No to zobaczmy, wybieramy dla przykładu ogólną wartość importu i eksportu, eksport ropy naftowej, import chemikaliów oraz eksport do Chin i do strefy euro. Oznaczyliśmy „ptaszkami” wymienione wskaźniki. Co dalej? Możemy kliknąć na opcję Download to Excel,  powinno pojawić się menu, w którym określimy jaki życzymy sobie format wyników (jeśli się nie pojawi, trzeba kliknąć na zakładkę Settings na górze strony).

Musimy zaznaczyć opcję  Download Series Information, w przeciwnym razie otrzymamy tabelę z liczbami, ale bez zadowalającego opisu, co oczywiście znacznie obniży ich przydatność. Dobrze też zaznaczyć opcję Items, możemy wtedy wybrać  jakie jeszcze informacje będą wyświetlane przy wynikach.

Można też podejść do sprawy inaczej. Pozwólcie, że przedstawię alternatywny, wygodny sposób korzystania z bazy CEIC. Zamiast Download to Excel, wybierzemy opcję Add to Workspace na górze strony.

Zaznaczamy New Workspace i nazywamy ją jak chcemy, ja dałem nazwę BLOG. Dajemy OK i system wraca do miejsca gdzie wybieraliśmy wskaźniki. Żeby zobaczyć naszą Workspace musimy kliknąć na przycisk z napisem My CDM w prawym dolnym rogu ekranu.

Po kliknięciu musimy odnaleźć nasz BLOG i go zaznaczyć.

Widzimy wybrane przez nas wskaźniki i informacje na ich temat. Co nam to daje? Przeszukiwanie bazy bywa czasochłonne, a przy większej ilości szukanych parametrów łatwo się pogubić co gdzie było i czy na pewno zaznaczyliśmy co trzeba. Dzięki utworzeniu Workspace możemy dodać dowolną ilość wskaźników i stworzyć z nich prywatną mini bazę. Zostaną one zapisane, można do nich wracać (nawet po wielu dniach) bez konieczności ponownego wyszukiwania i zarządzać nimi jak nam się podoba. Chcąc zobaczyć dane zaznaczamy wybrane wskaźniki i klikamy Download to Excel.

Jak widać niektóre dane są dostępne nawet od lat 40-tych! Cały plik z uzyskanymi danymi możecie podejrzeć tutaj.

Proponuję teraz zobaczyć bazę IMF eLibrary. Znajdziemy ją na stronie Biblioteki → E-źródła → Bazy danych – portale lub w zakładce Zdalny dostęp na stronie Biblioteki, jeśli korzystasz z komputera spoza kampusu UEK. To olbrzymia kolekcja pełnych tekstów książek, serii wydawniczych, czasopism oraz danych statystycznych. Nas interesują te ostatnie, dlatego klikniemy w zakładkę IMF DATA, znajdującą się na samej górze strony na granatowym tle (nie mylić z zakładką o tej samej nazwie nieco niżej, obok Collections).

Skorzystamy z narzędzia o nazwie Query Builder, które umożliwi nam łatwe dotarcie do szukanych danych.

Musimy podać kraj, wskaźniki, źródło danych i czas. Wybieramy więc Nigerię, wartość eksportu i importu (plus osobno eksport ropy – była taka możliwość jako wyjątek, więc czemu nie, tym bardziej że jest to niezwykle istotny element gospodarki Nigerii), jako źródło danych wybierzemy obie oferowane bazy, potem tylko ustalamy interesujące nas lata i dajemy View data.

Szybko i bezboleśnie. Przy ustalaniu czasu mamy możliwość wyboru prezentacji danych w ujęciu rocznym, półrocznym, kwartalnym, miesięcznym, a nawet dziennym (ta ostatnia opcja chyba nie jest dostępna dla każdego wskaźnika, próbowałem na kilku i ani raz nie trafiłem, ale może miałem pecha 😉 ).

Równie łatwo znajdziemy informacje na temat wymiany handlowej między poszczególnymi krajami. Pomoże nam w tym opcja Build Specialized Query.   Klikamy na Country/Partner Country. I podobnie jak w przypadku Query Biulder, musimy określić klika parametrów: kraj (lub grupa krajów lub region – dzięki temu np. możemy wybrać np Unię Europejską lub kraje Afryki Subsaharyjskiej), wskaźnik, kraj z którym będziemy porównywać, źródło danych i czas.

Wybieramy zatem Nigerię, eksport i import towarów, Chiny, Kamerun i Unię Europejską jako partnerów wymiany, Direction of Trade Statistics jako źródło danych (akurat w tym wypadku jedyne do wyboru) oraz czas. Klikamy View Data i voilà:

Wyniki oczywiście można wyeksportować jako pliki xls czy pdf. W bazie można uzyskać dane sięgające nawet lat 40-tych, choć nie jest to regułą, dla niektórych krajów (przeważnie bardziej rozwiniętych) jest na to większa szansa niż dla innych.

No dobrze, a co zrobić kiedy potrzebujemy bardziej szczegółowych danych, dotyczących handlu poszczególnymi towarami? Trzeba zajrzeć do portalu OECD iLibrary (strona Biblioteki → E-źródła → Bazy danych – portale lub zakładka Zdalny dostęp na stronie Biblioteki, jeśli korzystasz z komputera spoza kampusu UEK).  Informacje, które można tam znaleźć dotyczą nie tylko krajów członkowskich (choć oczywiście na ich temat jest zdecydowanie więcej). Z menu u góry wybieramy dział Statistics. Jest on podzielony na Databases, Key Tables i Books. Nas interesują bazy danych, a szczególnie International Trade by Commodity Statistics – odnajdziemy ją bez trudu na liście.

Wchodzimy i widzimy, że trzeba dokonać wyboru standardu. Różny jest w nich sposób kategoryzacji i poziom szczegółowości, jeśli nie będzie nam odpowiadał, zawsze możemy spróbować innego. Ja wybrałem Harmonized System 2007.  Więcej o danym standardzie można przeczytać klikając na czerwoną literkę „i” przy jego nazwie.

Na obrazku (trzeba kliknąć aby powiększyć) widać menu bazy. Domyślnie wybrana jest wartość importu i eksportu krajów OECD do całego świata. Ale w górnej części strony, pod nazwą standardu widać pomarańczowy napis Change data selection. Właśnie o to nam chodzi. Zmieniamy więc po kolei parametry, najpierw Reporter Contry. Może nim być jedynie jeden lub więcej krajów członkowskich OECD lub Unia Europejska (nowa UE-27 lub stara UE-15). Dla przykładu wybrałem Francję i Koreę. Opcja Partner Country pozwala już na znacznie szerszy wybór, nie tylko krajów ale również organizacji czy grup państw. Analizowaliśmy Nigerię, więc i tym razem wybrałem ten kraj. Potem czas określić jakie towary będą nas interesować. Spróbujmy znowu z ropą naftową – odnajdziemy ją w sekcji 27.

Sekcji jest 99. Poziom szczegółowości naprawdę imponujący, gdyby interesowały nas na przykład piły – proszę bardzo:

Cenne jest to, że możemy wybrać zarówno ogólnie narzędzia, jak i szczegółowo piły łańcuchowe. Naturalnie nie zawsze otrzymamy aż tak szczegółowe dane, to zależy od kraju.

Wróćmy jednak do wyboru parametrów. Po towarach wybieramy Flow czyli kierunek przepływu towaru. Domyślnie jest ustawione na eksport i import i dla naszego przykładu to jest ok. Następy parametr, Measure, daje nam możliwości niespotykane gdzie indziej: możemy poprosić nie tylko o wartość towarów, ale również o ich ilość czy wagę! Ostatnim elementem do wyboru jest czas. Kiedy mamy już wszystko ustawione klikamy View Data.

Nie da się wyświetlić wszystkiego na raz, dlatego system proponuje nam taki układ. Możemy go jednak dowolnie zmieniać za pomocą opcji dostępnych pod napisem Change data selection. Informacje o jednostce, w której podane są dane liczbowe znajdziemy klikając na czerwoną literkę „i” przy nazwie Harmonized System 2007.