Bezrobocie absolwentów w Europie

Wykorzystane bazy danych: Eurostat, OECD iLibrary, Passport GMID

Kryzys nie kryzys, fakty są takie, że w Europie mamy problem z pracą dla młodych. Nie tylko młodzi, ale całe gospodarki i społeczeństwa mają problem, bo brak stałego i godziwego wynagrodzenia odbija się na koniunkturze i na demografii. Nad zmniejszeniem skali tego problemu zastanawiają się politycy i ekonomiści, temat jest szeroko omawiany w mediach. W tym odcinku proponuję sprawdzić twarde dane na których opiera się (a przynajmniej powinna) dyskusja na ten temat. Przeglądniemy bazy statystyczne w poszukiwaniu możliwie najdokładniejszych informacji o sytuacji młodych ludzi na rynku pracy w Europie.

Proponuję zacząć od Eurostatu. Możemy się do niego dostać także przez stronę naszej Biblioteki, klikając na zakładkę E-Źródła i dalej Statystka międzynarodowa. Strona główna oferuje nam niektóre najbardziej popularne tabele, w tym dotyczące bezrobocia, ale myślę, że lepiej będzie wejść do całej bazy, zobaczyć co może nam ona zaoferować i wybrać coś dla siebie. Klikamy więc w przycisk Statistics Database.

Spośród wszystkich tematów na drzewie kategorii rozwijamy dział Population and social conditions, następnie Labour market i dalej  Employment and unemployment (Labour Force Survey)  a potem LFS Series – Detailed quarterly survey results (from 1998) i w końcu Total unemployment – LFS series. Tutaj możemy już przejść do danych – klikając na interesujący nas rozdział.

Ale to nie wszystko, jest jeszcze dział Youth. Tam też znajdziemy dużo statystyk na temat sytuacji młodzieży, w tym  na rynku pracy:

A jak to wygląda na poziomie danych? Już pokazuję. Klikamy na ikonkę z tablicą i ołówkiem przy wybranym wskaźniku. Ja dla przykładu wybrałem Youth unemployment by sex, age and educational attainment level.

Baza daje nam możliwość dokładnego określenia, jakich danych potrzebujemy. Różnie można definiować młodych ludzi, stąd tak jak na obrazku powyżej wybór różnych grup wiekowych. Dla każdej z nich możemy uzyskać dane w liczbach bezwzględnych lub procentowe (ustawia się to za pomocą przycisku UNIT). Po prawej stronie znajdują się jeszcze dwie ważne opcje do wyboru (nie zmieściły się na poprzednim obrazku, dlatego żeby były dobrze widoczne, zostaną przedstawione poniżej).

Czyli jak widać możemy zażyczyć sobie danych o bezrobociu ogólnie lub wśród kobiet albo mężczyzn, wśród absolwentów szkół podstawowych, średnich i wyższych oraz w określonym wieku. Warto odnotować, że dane są dostępne dla krajów członkowskich Unii Europejskiej, ale również dla Szwajcarii, Norwegii, Islandii, Turcji oraz Macedonii (Former Yugoslav Republic of Macedonia).

Sposób prezentacji danych można też dostosować do swoich potrzeb. Na przykład klikając w ten przycisk ze strzałkami na rogu zamieniamy rzędy z kolumnami co daje (przynajmniej moim zdaniem) większą przejrzystość danych. Przykład na obrazku poniżej (trzeba kliknąć żeby powiększyć).

 

Co jeszcze wyróżnia Eurostat? Dane na poziomie regionalnym. Żeby się do nich dostać należy wybrać wskaźnik zawierający informację o poziomie NUTS, na przykład:

Klikając przycisk GEO, otwieramy okienko z listą wszystkich dostępnych regionów dla wszystkich krajów obecnych w bazie. Pozwala to na naprawdę dokładne porównania. Żeby zapisać sobie znalezione w Eurostacie dane wystarczy kliknąć w przycisk Download i wybrać format w jakim plik zostanie wyeksportowany.

Innym miejscem do którego warto zajrzeć po dane statystyczne na temat sytuacji młodych ludzi na rynku pracy jest portal OECD iLibrary. Odszukamy go na stronie Biblioteki –> E-Źródła –> Bazy danych – portale. Po wejściu wystarczy wybrać na górze dział Statistics i przejść do głównej bazy OECD.Stat.

A tam rozwijając dział Labour znajdziemy wiele wskaźników opisujących rynek pracy, w tym takie, które pokazują poziom bezrobocia w poszczególnych grupach wiekowych.

Jak widać na obrazku powyżej baza oferuje nam dane nie tylko dla młodzieży ale właściwie dla ludzi w każdym wieku. Możemy również uzyskać statystyki z podziałem na płeć. Kiedy już wygenerujemy tabelę zawierającą interesujące nas dane, możemy ją wysłać do pliku, np xls klikając na przycisk Export.

Łatwo znajdziemy statystyki bezrobocia wśród młodych ludzi także w bazie Passport GMID. Wchodzimy do niej ze strony Biblioteki –> E-Źródła –> Bazy danych – portale. Z głównego menu wybieramy Menu Search i przechodzimy do drzewa kategorii. W sekcji Countries and Consumers odnajdujemy dział Labour and Education, dalej wybieramy LabourUnemployed Population.

Uwagę spostrzegawczego czytelnika przykuje z pewnością wskaźnik znajdujący się na obrazku powyżej u samego dołu. Słusznie zapyta więc czym się różni unemployed population 15-19, 20-24 czy 25-29 od Youth Unemployment Rate? Najlepiej po prostu wybrać je wszystkie i zobaczyć.

Jak widać różnica tkwi w jednostce. Dane na temat bezrobocia w poszczególnych grupach wiekowych podawane są w tysiącach osób, a stopa bezrobocia młodzieży w procentach. Przy czym warto doprecyzować, jak w tym przypadku rozumiana jest młodzież.Wszystko będzie jasne kiedy klikniemy na Category definitions, pod tabelką.

Myślę, że nie przesadzę, kiedy powiem, że dane mamy. Jak je wykorzystacie – zależy tylko od Was.