EMIS Intelligence – tips & tricks

Wykorzystane bazy danych: EMIS

Wiem wiem, o Emisie było całkiem niedawno. Wracam jednak do tematu, bo to jedna z naszych najlepszych i najbardziej popularnych baz, a zmiany które wprowadził jej wydawca spowodowały, że nie wszyscy potrafią szybko odnaleźć potrzebne informacje. Baza rzeczywiście wygląda i działa inaczej. Na szczęście jej zawartość ciągle jest imponująca i trzeba ją po prostu oswoić, aby się o tym przekonać. W tym odcinku zajmiemy się sprawozdaniami finansowymi przedsiębiorstw, sprawdzimy gdzie w nowej wersji Emisa znaleźć wyniki finansowe spółek giełdowych (Notoria) oraz dane dotyczące jednostek samorządu terytorialnego (Municipium).

Do bazy EMIS wchodzimy oczywiście przez stronę Biblioteki –> E-źródła –> Bazy danych – portale. Po wejściu zobaczymy ekran startowy, zwany swojsko Dashboard. Przejdziemy do zakładki Spółki i na przykładzie jednej firmy – niech to będzie polska filia State Street – sprawdzimy jak dotrzeć do informacji na jej temat.

Na początek jednak krótkie wyjaśnienie dotyczące bazy EMIS. Zawiera ona szereg mniejszych baz danych i udostępnia informacje ze źródeł zewnętrznych, ale nie jest tylko pośrednikiem. Ze wszystkich zebranych informacji EMIS tworzy nowy profil danej firmy w którym znajdują się wszystkie dane na jej temat ze wszystkich części portalu, opracowane i udostępnione w wygodny dla użytkownika sposób. Przy tym EMIS pozwala na wybór: możemy skorzystać z profilu integrującego cała wiedzę na temat firmy w ramach portalu lub wybrać jeden z komponentów składających się na tą sumę wiedzy. Możemy korzystać zarówno z całości, jak i z części.

To do dzieła. W oknie wyszukiwania na samej górze wpisujemy nazwę szukanej firmy. Baza znalazła absurdalną liczbę ponad ośmiu tysięcy dokumentów, ale to zapewne ze względu na popularność obu słów tworzących nazwę „naszego” przedsiębiorstwa. Na szczęście nie musimy się przedzierać przez ten gąszcz informacji, wystarczy wybrać zakładkę Spółki (jak na obrazku poniżej) żeby otrzymać jedynie profile szukanej firmy z różnych źródeł.

Jak łatwo zauważyć, całościowy profil EMIS jest oznaczony wyraźną niebieską zakładką i to tam powinniśmy kliknąć jeśli jesteśmy zainteresowani pełną informacją. Szukając sprawozdania finansowego musimy skorzystać z menu po lewej stronie. W dziale Sprawozdania finansowe wybieramy Bilans.

Oprócz tego, że dane zostaną wyświetlone na stronie, istnieje możliwość ich eksportu do pliku xls. Jak widać na rysunku poniżej, możemy poprosić o bilans lub pełny raport finansowy.

Bardzo ważna sprawa to wybór okresu jaki nas interesuje. W przypadku firmy State Street mamy możliwość uzyskania raportu jedynie za ostanie trzy lata ponieważ działa ona w Polsce od niedawna. Kiedy jednak będziemy interesować się jakimś innym przedsiębiorstwem, warto dokładnie zaznaczyć, co jest nam potrzebne. Poniżej przykład dotyczący spółki giełdowej. Kiedy już zaznaczymy wybrane lata i raporty, koniecznie musimy kliknąć w przycisk WYSZUKAJ, bo inaczej system nie uwzględni wprowadzonych przez nas zmian.

W profilu EMIS można znaleźć dużo, dużo więcej informacji na temat wybranego przedsiębiorstwa, ale tematem na dziś były dane finansowe, więc tutaj skończę ten wątek.

Jak już wspomniałem, EMIS zawiera szereg mniejszych baz danych. Mniejszych, nie znaczy, że mniej użytecznych. Dobrym przykładem jest baza Notoria. Znajdziemy ją przechodząc do zakładki Spółki i wybierając dział Lokalne bazy danych.

Przyznam, że nie wiem dlaczego, mimo wybrania polskiego interfejsu, nazwa bazy wyświetla się po angielsku. Nieważne, najważniejsze, że baza Notoria jest dostępna i właśnie tędy można do niej wejść. Na obrazku powyżej zmieściłem również kilka innych baz lokalnych (nie wszystkie), które mogą się przydać. Naprawdę zachęcam do przyglądnięcia się tej zakładce.

Na wstępie obiecałem jeszcze informacje o bazie Municipium. Tu sprawa jest nieco bardziej skomplikowana, ponieważ jej zawartość trochę się w Emisie roztopiła. Dawne Municipium składało się z czterech elementów: raportów o jednostkach samorządu terytorialnego, statystyk z GUS, rankingu oraz artykułów z prasy lokalnej. W nowym Municipium, połkniętym przez Emisa też to wszystko jest, ale trochę inaczej.

Po pierwsze w Emisie nie znajdziemy tak po prostu wejścia do bazy Municipium. Musimy najpierw wybrać zakładkę Źródła, wpisać w okno wyszukiwania nazwę i dopiero po otrzymaniu wyniku możemy nań kliknąć  i dostać się do celu.

Sam cel też wygląda inaczej:

Wszystko się zgadza, artykuły z prasy lokalnej są w dziale Aktualności, statystyki gusowskie też są, ranking wygląda bardzo podobnie. Tylko najpopularniejsza część bazy, czyli raporty na temat jednostek samorządu terytorialnego (od poziomu województw do poziomu gminy) nazywa się teraz Local Trends. Kiedy tam wejdziemy, zobaczymy to co na obrazku powyżej. Kliknięcie w Use filters pozwoli nam wybrać rodzaj jednostki samorządowej, w następnym polu wpiszemy jej nazwę.

Jak do tej pory wszystko OK, mały zgrzyt pojawia się przy wyborze zakresu czasowego. Właściwe to wyboru tutaj nie mamy, musimy zadowolić się tylko ostatnim dostępnym raportem, kiedy piszę te słowa jest to czwarty kwartał 2013 r. Same raporty są tak samo dobre jak w poprzednim wcieleniu bazy, do wyboru rodzaj pliku: pdf lub xls.

Nie bez powodu pisałem, że baza Municipium trochę się w Emisie roztopiła. Warto zapamiętać nazwę Local Trends dlatego, że do raportów można dotrzeć także inną, szybszą ścieżką. W Emisie wybieramy zakładkę Raporty. W menu po lewej stronie wpisujemy nazwę gminy lub innej jednostki samorządu terytorialnego, a w polu Publikacje wybieramy właśnie Local Trends.

Po kliknięciu na Wyświetl Wyniki otrzymamy szukane raporty. Na obrazku poniżej występują podwójnie dlatego, że istnieje zarówno gmina miejska Kołobrzeg, jak i  gmina wiejska Kołobrzeg.

O nowym Emisie można by jeszcze przez kilka wpisów, ale w następnym odcinku obiecuję zajrzeć już gdzie indziej.