Najnowsze publikacje naukowe

Wykorzystane bazy danych: EBSCO, Open Knowledge Repository, Science Direct

Świat nauki nie ustaje w próbach lepszego zrozumienia otaczającego nas świata i zachodzących w nim zjawisk. Cały czas powstają nowe publikacje, które w mniejszym lub większym stopniu przybliżają nas do tego celu. Warto być na bieżąco. Dzięki temu, że proces wydawniczy zazwyczaj trwa długo, możemy nawet „nagiąć” czas i już teraz, pod koniec października 2014 r., zapoznać się z artykułami i książkami, które zostaną opublikowane w 2015 r.

Proponuję zacząć od bazy Science Direct. Dostaniemy się do niej wchodząc na stronę Biblioteki –> E-źródła –> Bazy danych – portale. Wyszukiwanie (proste lub zaawansowane) jest bardzo proste, na potrzeby tego odcinka postanowiłem wpisać dość ogólny termin corporate finance, żeby uzyskać więcej wyników.

System proponuje nam kilka filtrów, które pozwalają dostosować wyniki do naszych potrzeb. Jednym z nich jest ograniczenie do publikacji z wybranych lat. Jak widać na rysunku powyżej, możemy zażyczyć sobie również materiałów, które zostaną opublikowane w 2015 roku.

Taka sytuacja może mieć miejsce ze względu na czas, jaki upływa od wysłania przez autora swojego artykułu do czasopisma do momentu jego opublikowania. Ale żeby w ogóle do tego doszło, artykuł musi zostać zaakceptowany przez recenzentów, którzy zgłaszają swoje uwagi autorowi. Ten musi się do nich ustosunkować i dopiero po pozytywnej opinii recenzentów materiał zostaje przyjęty. Czasami ze względu na dużą liczbę zaakceptowanych wartościowych prac nie mieszczą się one w najbliższym numerze, ale zostają przesunięte do kolejnego. I tym sposobem możemy pod koniec roku 2014 czytać artykuły z roku 2015 (czyli napisane w 2014 lub wcześniej, ale które decyzją wydawcy zostaną opublikowane na łamach danego czasopisma w 2015).

Istnieją także formy pośrednie.

Na obrazku powyżej widać artykuły opatrzone czerwonymi uwagami na temat swojego statusu.  Oznaczają one, że artykuł został  zaakceptowany przez kolegium redakcyjne ale wymaga zabiegów edytorskich i poprawek autora (przypadek pierwszy), albo że autor wprowadził już rzeczone poprawki  i artykuł czeka na publikację (przypadek drugi).

Klikając na tytuł takiego artykułu, możemy zapoznać się z jego treścią. A pod artykułem, na dole strony znajdziemy wyczerpującą informację na temat jego statusu:

I jeszcze wyjaśnienie drugiego z przypadków, także dostępne pod artykułem:

Po przeczytaniu tej notki wiadomo już, że taki artykuł można spokojnie zacytować, a kiedy pojawi się wersja ostateczna, będzie podany numer czasopisma i strony. Taka praktyka pozwala nie trzymać publikacji „w zamrażarce”  lecz umożliwia ich zaistnienie w świecie nauki bez utraty waloru aktualności.

Artykuły z 2015 roku można również znaleźć w portalu EBSCO. Wchodzimy tam naturalnie przez stronę Biblioteki –> E-źródła –> Bazy danych – portale. Najszybciej będzie, jeśli wybierzemy wyszukiwanie zaawansowane i tam od razu zaznaczymy wszystkie interesujące nas opcje, czyli termin (ja wybrałem bardzo ogólne sformułowanie finance), zakres czasowy (w tym wypadku styczeń 2015 – grudzień 2015) oraz opcje które ograniczą wyniki jedynie do publikacji pełnotekstowych i recenzowanych naukowo. [trzeba kliknąć na obrazek, aby go powiększyć]

Oczywiście dostępne są także inne opcje, jak zwykle zachęcam do eksperymentowania. W naszym przykładzie znalazło się aż 108 artykułów spełniających zaznaczone kryteria.

Nie tylko artykuły mogą „wyprzedzać swój czas”.  Zdarza się to także książkom – na przykład w bazie Open Knowledge Repository Banku Światowego. Wejść tam możemy przez stronę Biblioteki –> E-źródła –> a potem do wyboru: Książki, Czasopisma lub  Biblioteka Depozytowa WB. Jeśli zdecydujemy się na przeszukiwanie bazy według daty publikacji – nie znajdziemy (przynajmniej dziś) możliwości wybrania roku 2015.

Ale jeśli w oknie wyszukiwania wpiszemy „2015”, to okaże się, że znajdziemy niejedną taką pozycję.

Trzeba od razu zastrzec, że widoczna na obrazku powyżej liczba 242 wyników składa się nie tylko z publikacji, które zostaną wydane w roku 2015, ale w większości z takich, które zostały opublikowane wcześniej i zawierają w tytule bądź abstrakcie liczbę 2015.

Poniżej przykład książki „z przyszłości”.

Na potrzeby tego wpisu przyjąłem wyśrubowane kryterium nowości, bo ograniczające się wyłącznie do roku 2015. Żeby być na bieżąco z literaturą naukową w interesującej Was dziedzinie sugeruję mniej doktrynalne podejście 😉

Po prostu pamiętajcie, że w naszych bazach można znaleźć wartościowe publikacje: stare, nowsze i najnowsze.