Statystyczni radni

Wykorzystane bazy danych: Municipium

Jeśli tylko ktoś w ostatnim tygodniu korzystał z telewizji, radia, prasy lub internetu, to pewnie dowiedział się o wyborach samorządowych z 16 listopada. Już wkrótce nowi radni zajmą miejsca w sejmikach wojewódzkich, radach gmin i powiatów. Informacje o tym, kto to konkretnie będzie i jaka jest ewentualna przynależność partyjna nowo wybranych, łatwo znajdziecie gdzie indziej. Znacznie trudniej znaleźć informacje statystyczne (nawet z kilkunastu lat wstecz) o wykształceniu, wieku, płci i zawodach wykonywanych przez ludzi sprawujących funkcję radnego samorządowego. I o tym właśnie będzie ten odcinek.

Wykorzystamy do tego celu bazę Municipium. Przypominam, że teraz jest ona częścią portalu EMIS Intelligence. Wchodzimy przez stronę Biblioteki –> E-źródła –> Bazy danych – portale. Na ekranie startowym, na samej górze  najeżdżamy na opcję Produkty i wybieramy Municipium.

Te same dane można znaleźć również w Banku Danych Lokalnych GUS (stamtąd bierze je EMIS), różnicę stanowi jedynie sposób wyboru i prezentacji danych. Na potrzeby tego wpisu będziemy się trzymać Municipium.

Baza powita nas listą aktualności, ale nas na początek będą interesowały Statystyki. Musimy wybrać województwo a także (jeśli chcemy) powiat i gminę. Wszystko zależy od tego, jakich danych potrzebujemy.

Dla przykładu wybrałem powiat oświęcimski.  Po otwarciu pobranego pliku excelowego widzimy dane dla organów gminy. A dokładniej mówiąc dla wszystkich gmin w powiecie oświęcimskim razem wziętych. (kliknij aby powiększyć)

Ale jak to, przecież wyraźnie prosiliśmy o dane z powiatu…

Nie ma się co denerwować, wystarczy zjechać nieco niżej. Na dowód – obrazek (kliknij, żeby powiększyć):

Baz działa w ten sposób, że gdybyśmy ograniczyli się do gminy, dostalibyśmy tylko dane z wybranej gminy. Kiedy chcemy danych na poziomie powiatu, dostaniemy je wraz ze zsumowanymi danymi ze wszystkich gmin wchodzących w skład wybranego przez nas powiatu. I podobnie dane wojewódzkie będą zawierały zarówno wartości wybranych wskaźników dla województwa, jak również zsumowane dane z powiatów i gmin wchodzących w jego skład.

Gdybyśmy się pogubili, zawsze można zajrzeć na arkusz INFO w pliku excelowym (domyślnie wyświetla się arkusz DATA).

Możemy także pokusić się o porównanie poszczególnych województw. Do tego celu musimy w bazie Municipium przejść do zakładki Ranking.

W tym momencie mamy dwie możliwości. Albo tworzymy swój ranking od zera (korzystając z przycisku Wyczyść Wszystko), albo zmieniamy to co zastaniemy. Drugi wariant ma sens o tyle, że mamy już wybrane wszystkie województwa i nie musimy tracić czasu na ich dodawanie jedno po jednym, wystarczy zmienić parametry za pomocą opcji Wybierz Serię Danych.

Nazwę wskaźnika ustalimy najeżdżając na niego myszką – jak na obrazku powyżej. Pewnym zgrzytem jest to, że nazwa ta wyświetla się po angielsku, ale mając polską listę wskaźników odnajdziemy właściwy odpowiednik, w moim przykładzie baza zapamiętała wyszukiwanie dotyczące turystyki.

Teraz wystarczy odznaczyć to, co nas nie interesuje i znaleźć to, po co tutaj przyszliśmy:

Wyniki można wyeksportować do pliku xls. Nie ze wszystkich zmiennych da się sporządzić ranking na wszystkich poziomach. W naszym przykładzie okazało się to możliwe tylko dla poziomu województw (kliknij, aby powiększyć).

Z innymi wskaźnikami trzeba po prostu spróbować. Wybrałem kilka na chybił-trafił i dane na poziomie gmin i powiatów czasem były, a czasem nie. Zachęcam do zabawy, bo wskaźników i danych jest mnóstwo. Można z nich stworzyć naprawdę ciekawe porównania – przekonacie się sami jeśli spróbujecie.