Atom w Europie

Wykorzystane bazy danych: EBSCO, OECD iLibrary, Passport GMID

Słysząc słowo „atom” myślimy zazwyczaj nie o zyliardach cząsteczek materii, z których zbudowana jest znana nam rzeczywistość, ale o energii którą można uzyskać umiejętnie manipulując niektórymi pierwiastkami. Nie dowiecie się z tego odcinka jak przebiega reakcja rozszczepienia jądra uranu, ani jak działa reaktor atomowy, choć to bardzo ciekawe zagadnienia (ogólne pojęcie można sobie wyrobić na przykład tutaj i tu). Zajmiemy się danymi na temat energetyki jądrowej w Europie. Sprawdzimy ile jest elektrowni atomowych w poszczególnych krajach i ile buduje się nowych a także zobaczymy jaka jest ilość wyprodukowanej przez nie energii.  Poczytamy o kondycji tego sektora i perspektywach jego rozwoju w nadchodzących latach, sprawdzimy też z jakimi tematami się to wiąże.

Na początek zapraszam do portalu Passport GMID. Wejście ze strony Biblioteki –> E-źródła –> Bazy danych – portale. Szukamy danych na temat energii jądrowej, więc powinniśmy wybrać dział Countries & Consumers, a następnie Industry, Infrastructure and Environment.

To bardzo duży dział, zatem w kolejnym kroku określamy nieco konkretniej obszar naszych zainteresowań, po czym klikamy w przycisk Go. Zostaniemy przeniesieni na Search Tree czyli drzewo kategorii.

Kiedy już będziemy mieli rzeczone drzewo kategorii przed oczami, zaznaczymy parametry, które nas interesują. Jak widać na obrazku poniżej, wygląda to obiecująco.

I rzeczywiście, nie jest źle. Na obrazku poniżej tylko fragment wyników, naturalnie możemy zażyczyć sobie danych dla większej liczby krajów i wcześniejszych lat oraz prześledzić dynamikę zmian.

Te same dane, ale zaprezentowane w innej formie, możemy uzyskać również korzystając z funkcji Dashboard. Na stronie głównej portalu wystarczy skorzystać z opcji Explore Dashboadrs wybierając kategorię i podkategorię (w naszym przykładzie Countries and Consumers i potem Industry, Infrastructure and Environment) – jak na obrazku poniżej.

Po kliknięciu w przycisk Launch domyślnie wyświetli się pierwszy wskaźnik z listy w tej kategorii, więc trzeba kliknąć w Change Category, aby wybrać ten właściwy. W naszym przypadku wybieramy Energy Production, potem rozwijamy Nuclear reactors i wybieramy Nuclear Reactors in Operation.

W efekcie dostaniemy mapę (kliknij ab powiększyć) na której zaznaczono kraje posiadające co najmniej jeden reaktor atomowy. Im kolor ciemniejszy, tym elektrowni atomowych więcej. Po prawej stronie zobaczymy informacje globalne – ile jest reaktorów na całym świecie i na poszczególnych kontynentach. Jeśli będziemy chcieli bardziej szczegółowych danych wystarczy wybrać kraj i kliknąć w przycisk Explore in Detail w dolnej części ekranu.

W poszukiwaniu informacji na temat energetyki jądrowej zdecydowanie warto zajrzeć do portalu OECD iLibrary. Na stronie tytułowej możemy skorzystać z wariantu wyszukiwania według tematu (Browse by Theme) i wybrać Nuclear Energy. W efekcie dostaniemy listę publikacji poświęconych temu zagadnieniu. Jak widać na obrazku poniżej, mamy do dyspozycji całkiem przyjemną i aktualną kolekcję.

A gdybyśmy chcieli danych na temat atomu w poszczególnych krajach to możemy posłużyć się wyszukiwaniem łączonym (Browse by Theme & Country).

Wyniki możemy przeglądać na kilka sposobów, na przykład według rodzaju źródła (książki, statystyki itd.). Zapoznanie się z tymi dokumentami pozwoli zorientować się w kondycji branży atomowej oraz prognozami na przyszłość.

Ostatnim miejscem, do którego chciałbym Was zaprosić w tym odcinku jest portal EBSCO. To naprawdę imponujący zbiór artykułów naukowych, wśród których nie zabraknie także tych poświęconych energii atomowej. Na obrazku poniżej przykład wyszukiwania (kliknij, aby powiększyć).

Energetyka atomowa to temat sporów w wielu krajach. Jej stosowanie jest pochwalane lub krytykowane z wielu bardzo różnych perspektyw. Echa niektórych z tych dyskusji możecie znaleźć w publikacjach dostępnych  w portalu EBSCO.

To był ostatni odcinek w tym roku. Wszystkim, którzy tutaj zaglądają życzę udanych świąt i samych miłych niespodzianek w 2015!