Stare ale jare

Wykorzystane bazy danych: Cytowania w BazEkon, JSTOR

W jednym z wcześniejszych wpisów była mowa o najnowszych publikacjach. Tym razem proponuję wycieczkę na przeciwległy biegun – poszukamy publikacji starych, liczących nawet kilkadziesiąt lat. Na pierwszy rzut oka może się to wydać niezbyt atrakcyjne, ale warto pamiętać że nauka to nie tylko najnowsze odkrycia i teorie, ale również potężny dorobek wcześniejszych pokoleń. Czasem warto zajrzeć do klasyki, do dzieł które „żyją” do tej pory, do których wciąż odwołują się współcześni badacze. A że tak właśnie jest, zaraz Wam udowodnię.

Zanim zaczniemy, proponuję zapoznanie się z ulotką dotyczącą bazy BazEkon. To absolutne minimum informacji bez którego byłoby ciężko zrozumieć dużą część wpisu. Przejdziemy teraz do programu Cytowania w BazEkon. Odsyłacz do niego znajdziecie na stronie głównej Biblioteki, w prawej górnej części, pod obrazkiem. Istotę działania tego programu wyjaśnia zakładka Info. My teraz skierujemy się do zakładki BazEkon – raporty ogólne żeby dowiedzieć się jakie czasopisma są w BazEkon najczęściej cytowane.

Przyjrzyjmy się liderowi rankingu, czyli periodykowi American Economic Review. Żeby przyjrzeć się dokładniej, trzeba powiększyć obrazek poniżej – klikając na niego.

Uwagę zwraca nie tylko liczba cytowań czy liczba cytowanych publikacji, ale również różnica pomiędzy najstarszą i najnowszą cytowaną pracą – 105 lat! Domyślnie system sortuje wyniki według liczby cytowań danego artykułu i widać, że najczęściej powoływano się na prace opublikowane dekady temu. Nie jesteśmy ograniczeni tylko do informacji o liczbie cytowań, możemy sprawdzić kto konkretnie daną pozycję cytował. Przykład tego, że niektóre artykuły mimo upływu lat ciągle przyciągają uwagę można zobaczyć na obrazku poniżej, wystarczy spojrzeć na daty publikacji cytujących.

Możemy też poprosić program o posortowanie wyników według daty i zobaczymy wtedy, że zdarzają się cytowania prac opublikowanych prawie sto lat temu. Na obrazku poniżej fragment tabeli, od lewej: liczba cytowań, autor, tytuł pracy i rok wydania.

Lista najczęściej cytowanych czasopism naukowych zawiera czasopisma polskie i zagraniczne. Z dostępem do polskich nie ma problemu, nowsze zagraniczne prawie na pewno można znaleźć w jednej z udostępnianych w Bibliotece baz pełnotekstowych. A gdzie szukać starszych publikacji, takich jak na przykład te z American Economic Review? Najlepszym źródłem do takich poszukiwań jest portal JSTOR. Znajdziecie go na stronie Biblioteki, w zakładce E-źródła –> Bazy danych – portale. Możemy szukać konkretnych artykułów lub przeglądać zasoby portalu na kilka sposobów. Ja wybrałem przeszukiwanie tytułów czasopism.

Nie mamy dostępu do pełnego zasobu portalu JSTOR, a jedynie do wybranych kolekcji (Business, Mathematics and Statistics). Stąd znaczki z iksem oznaczającym brak dostępu przy większości tytułów, względnie znaczek oznaczający dostęp częściowy. Kiedy przy tytule czasopisma nie ma żadnego znaczka – mamy dostęp do niego w całości.

Klikając na taki tytuł zostaniemy przeniesieni na nowy ekran z informacjami o czasopiśmie. Możemy tutaj przeglądać poszczególne roczniki i otwierać pełny tekst wybranych artykułów, nawet tych bardzo starych.

Życzę inspirującej wyprawy w przeszłość 🙂