Zmiany, zmiany, zmiany

Wykorzystane bazy danych: Bez kategorii

Jeśli jesteście na pierwszym roku, obecna strona jest jedyną stroną Biblioteki Głównej UEK jaką znacie. Pozostali z was z pewnością zauważyli, że coś się zmieniło. Wiele rzeczy jest rozwiązanych inaczej, dlatego przy czytaniu wcześniejszych wpisów musicie być czujni, bo np. ścieżki dostępu do baz danych są teraz inne. Jestem jednak przekonany, że bloga odwiedzają ludzie inteligentni i nie będzie problemu z efektywnym korzystaniem z poprzednich postów.  W tym odcinku będzie krótko o najważniejszych zmianach w związku z nową stroną.

Różni użytkownicy, różne potrzeby. Stąd podział na sekcje dla studentów, doktorantów, pracowników naukowych i pozostałych użytkowników. Link do bloga Kangur znajdziecie w pierwszych trzech z wymienionych działów.

Znajdziecie go też na samym dole strony, obok innych użytecznych „szybkich linków”.

Teraz dla odmiany spójrzmy w górę, najlepiej na samą górę strony. Jest tam okienko umożliwiające szybkie wyszukiwanie w Katalogu (takie jest ustawienie domyślne) lub w innych źródłach, po ich zaznaczeniu. Na przykład tak jak na obrazku poniżej: wybrałem BazEkon i cokolwiek wpiszę, po kliknięciu w Szukaj zostanę przeniesiony od razu do wyników w bazie BazEkon.

Miejscem, które będziemy na blogu odwiedzać najczęściej, będzie z pewnością zakładka Bazy danych. Znajduje się ona w menu po prawej stronie.

W nowej odsłonie wszystkie bazy danych są ułożone alfabetycznie. Jest ich mniej, ale wszystkie najważniejsze są obecne. Każda jest opatrzona co najmniej jedną ikonką informującą o rodzaju bazy. Na stronie jest legenda (jak na obrazku poniżej), po najechaniu myszką na ikonkę przy bazie pojawi się też właściwa informacja.

Żeby wejść do bazy trzeba kliknąć na jej tytuł. Jeśli korzystacie ze zdalnego dostępu, zostaniecie poproszeni o zalogowanie (tu procedura bez zmian). Pod tytułem każdej bazy znajduje się informacja o sposobie udostępniania. Część baz nie ma żadnych ograniczeń, większość jest w zdalnym dostępie, niektóre wymagają wizyty w bibliotece lub na kampusie UEK. Aby uzyskać więcej informacji na temat wybranej bazy danych należy kliknąć w link Informacje o zasobie.

To najważniejsze ze zmian, które chciałem przedstawić. Od następnego odcinka już zgodnie z tradycją spróbujemy zaspokoić konkretną potrzebę informacyjną.