Co i jak w nowym EMISie

Wykorzystane bazy danych: EMIS

Gdyby zorganizować konkurs na najczęściej zmieniającą się bazę spośród dostępnych w naszej bibliotece, to EMIS byłby prawdopodobnie faworytem. W tym odcinku znowu o zmianach, czyli na co trzeba zwrócić uwagę, żeby znaleźć to co nam potrzebne. Zmienił się układ portalu ale zawartość ciągle jest godna polecenia. Pierwszą zmianą jaką zauważycie będzie język interfejsu – teraz portal domyślnie wita nas po polsku.

Jeśli jednak zajdzie potrzeba zmiany języka, można to zrobić korzystając z zakładki MÓJ EMIS, a następnie Ustawienia konta.

W wersji angielskiej wygląda to podobnie – MY EMIS, Account Settings. Na tym jednym angielskim obrazku poprzestanę, dalsze przykłady będą pochodzić z polskiej wersji strony. Podkreślę tylko, że „szkielet” bazy jest dostępny w obu wersjach językowych, natomiast zawartość, czyli wiadomości, raporty lub dane – w zależności od źródła. Niektóre są publikowane w języku polskim i angielskim, niektóre tylko w jednym z nich.

Jeśli chodzi o stronę startową, to znajdują się na niej najświeższe wiadomości i raporty. Nieco myląca może być opcja Wybierz kraj/region, co mogłoby sugerować, że mamy dostęp do danych analogicznych jak w przypadku Polski, a to nieprawda.  Chcąc wybrać kraje z listy, dostaniemy komunikat o konieczności stworzenia swojego profilu.

Możemy go oczywiście utworzyć, ale ma to sens jedynie jeśli będziemy tu częstymi gośćmi i chcemy sobie spersonalizować wygląd bazy. Założenie konta nie spowoduje, że uzyskamy dostęp do dodatkowych treści. Ale to tak na marginesie.

Jak mogliście zobaczyć na pierwszych dwóch obrazkach, w EMISie zastosowano nowy sposób podziału treści. Teraz możemy wybierać spośród trzech głównych działów: SPÓŁKA, SEKTOR i KRAJ. Wystarczy najechać myszką na interesującą nas zakładkę i zobaczymy listę możliwości. Szczególnie chciałbym podkreślić, że teraz to tutaj można znaleźć zarówno Wykresy notowań jak i Lokalne bazy danych (a wśród nich Notorię).

Ciekawym rozwiązaniem są Wiadomości według tematu. Tematów  jest domyślnie sześć: Prognozy wyników finansowych, Wyniki finansowe, Prywatyzacje i zmiany właścicielskie/oferty publiczne (te trzy widać na obrazku poniżej, żeby zobaczyć pozostałe trzeba zjechać na dół strony) oraz Zmiany we władzach spółek, Inicjatywy/przedsięwzięcia spółki, Wywiady/wypowiedzi kadry zarządczej.

Ale to nie wszystko, możemy do tego dodać jeszcze coś z listy, która wyświetli się kiedy klikniemy na kółko zębate po prawej stronie:

Jeśli chodzi o dział Sektor, to podstawową sprawą jest określenie, o jaki konkretnie sektor nam chodzi. Możemy to zrobić na kilka sposobów.

Klikając po prostu na Sektor. Analiza lub wybierając Aktualne raporty dostaniemy najnowsze publikacje w głównym oknie i menu po lewej stronie pozwalające wybrać interesujący nas sektor (wg kodu NAICS lub alfabetycznie). Natomiast kiedy zdecydujemy się na coś z podrozdziału Dane, czyli Statystyki sektorowe bądź Spółki, baza wyświetli komunikat o konieczności wybrania sektora, taki jak na obrazku poniżej:

A potem, kiedy już dokonamy wyboru,  w ramach danego sektora można zobaczyć ogólny przegląd sytuacji, wskaźniki statystyczne, przedsiębiorstwa działające w tej branży, oraz raporty i aktualności.

Wypada jeszcze wspomnieć o tym, co ciekawego w dziale Kraj. Znalazły się tutaj narzędzia znane z poprzednich wersji bazy, warto zatem wiedzieć, że wejść do nich można właśnie tędy. Same narzędzia zasadniczo się nie zmieniły, nie będę więc dalej ciągnął tego wątku.

A gdzie się podziała reszta, gdzie teraz jest na przykład baza Municipium? Odpowiedź na to pytanie kryje się w prawym górnym rogu ekranu. Mam na myśli Szybkie łącza,  kiedy najedziemy tam myszką, możemy kliknąć na Wszystkie źródła.

Jest tego tutaj sporo. Jeśli wiemy czego szukamy, to będzie szybciej – wystarczy wpisać część tytułu do okienka wyszukiwania i baza podpowie nam resztę umożliwiając szybkie przejście do wybranego zasobu. Jeśli nie wiemy dokładnie czego szukamy, z pomocą przyjdzie menu po lewej stronie, a szczególnie filtrowanie według rodzaju źródeł (na obrazku poniżej) i według rodzaju zawartości.

Warto tu chwilę pomyszkować, można znaleźć naprawdę porządne materiały. I to nie tylko dotyczące Polski, ale czasem także globalne.

Wspomniałem wcześniej o bazie Municipium. Nie wiadomo co z nią dalej będzie. Można ją znaleźć przez Wszystkie źródła, ale to już nie ta baza co dawniej. Wypadło z niej bowiem to co najciekawsze czyli Local Trends – wyczerpujące analizy dotyczące kondycji jednostek samorządu terytorialnego od poziomu gminy do województwa. Może jeszcze odżyje, wtedy dam Wam znać.

Ten wpis jest poświęcony temu co się zmieniło, dlatego nie piszę m. in. o sprawozdaniach finansowych spółek – są tak samo dobre jak wcześniej.

Następny wpis już w 2016, zatem życzę wszystkim czytelnikom udanych świąt i nie mniej udanego nowego roku 🙂