Wgląd w wygląd

Wykorzystane bazy danych: UN Comtrade

Słowo na dziś to wizualizacja. Jest dobrze kiedy baza dostarcza danych, których potrzebujemy. Jest jeszcze lepiej, kiedy możemy te dane zaprezentować w atrakcyjny sposób. Nie to, żebym miał coś przeciwko klasycznej tabeli czy wykresowi słupkowemu, po prostu w tym odcinku zapraszam na wycieczkę po bazie, która pozwala na odrobinę więcej. Nie będę omawiał kwestii związanych z wyszukiwaniem, skupię się wyłącznie na graficznej prezentacji danych znajdujących się w bazie. Poznajcie UN Comtrade.

Baza zawiera dane dotyczące międzynarodowej wymiany handlowej, zarówno jej wartości jak i struktury. Jest w wolnym dostępie, można do niej wejść także ze strony Biblioteki,  korzystając z zakładki Bazy danych. Na stronie startowej mamy do wyboru opcję Get trade data żeby przejść do wyszukiwania, albo wizualizacje dostępne poniżej. Wystarczy wybrać jeden z prezentowanych szablonów.

Na pierwszy rzut oka wyróżnia się czarnym tłem Globe of Economic Complexity, zaczniemy więc od tego miejsca. Od początku robi się efektownie:

UN Comtrade, przykład wizualizacji

Działa na wyobraźnię informacja, że jedna kropka oznacza, bagatela,  100 milionów dolarów. Jeśli chcemy zobaczyć prezentację programu wybieramy Start the Intro, jeśli chcemy przejść do przeglądania, klikamy Visualize Data. Globem można kręcić na wszystkie strony, a po lewej stronie znajduje się menu pozwalające zaprezentować skalę globalnej wymiany handlowej na kilka innych sposobów.

UN Comtrade, przykład wizualizacji, menu

Kiedy wybierzemy tak jak na obrazku powyżej opcję 3d product space, możemy zobaczyć na przykład coś takiego:

UN Comtrade, przykład wizualizacji

Kolory oznaczają poszczególne kategorie produktów, wszystko można kliknąć i przybliżyć, informacje pojawiają się kiedy najedziemy myszką na wybrany punkt. Na obrazku naturalnie tylko fragment ekranu. Inne sposoby prezentacji też są niczego sobie, można spędzić tu chwilę lub dwie.

Zdecydowanie warto zajrzeć także do sekcji zatytułowanej The Atlas of Economic Complexity. Za pomocą kilku kliknięć możemy tutaj wygenerować sugestywne wizualizacje obrazujące strukturę eksportu bądź importu wybranego kraju. Co więcej, możemy też podejrzeć globalny handel od strony produktu, czyli zobaczyć jakie kraje eksportują/importują na przykład kawę lub części do samochodów. Jak zacząć? Można kliknąć w przycisk Visualizations (wtedy dostaniemy losowy wykres), w propozycje wyświetlane przez bazę na środku ekranu, lub wybrać nieco na dole, pod napisem Not sure where to start? kraj lub produkt i kliknąć Go (w Firefoksie ta opcja nie działała kiedy pisałem ten tekst, może już jest ok). Menu wygląda tak:

UN Comtrade, przykład wizualizacji, menu

W bardzo prosty sposób określimy czego szukamy. Jeśli interesuje nas struktura eksportu/importu danego kraju, wybieramy go z listy i zaznaczamy czy chodzi o eksport czy import. Polecam także zaznaczyć spośród Trade Data Visualization pierwszą opcję od lewej (tę z prostokątami). Efekt?

UN Comtrade, przykład wizualizacji

Kiedy najedziemy myszką na mniejsze prostokąty, wyświetli się informacja o tym jaką grupę towarów reprezentują i jaki jest udział procentowy tej grupy w całym eksporcie wybranego kraju. Pod wizualizacją znajdują się kolorowe ikonki oznaczające najpopularniejsze grupy towarów. Jeśli chcemy przyjrzeć się bliżej jakiemuś sektorowi, klikamy na odpowiednią ikonkę.

UN Comtrade, przykład wizualizacji

Na obrazku powyżej przykład z branżą chemiczną, zaznaczoną na grafice na różowo. Procenty w tym wypadku określają udział poszczególnych elementów w ramach tej branży, natomiast kiedy najedziemy na wybrany prostokąt dostaniemy informację o wartości eksportu w tej działce oraz o procentowym udziale w całym eksporcie kraju.  Są też inne wskaźniki, np. Distance. Co one dokładnie oznaczają można się dowiedzieć sprawdzając w zakładce Glossary (w prawym górnym rogu).

UN Comtrade, definicja wskaźnika

Żeby wrócić do grafiki pokazującej cały eksport kraju trzeba kliknąć jeszcze raz na kolorową ikonkę z wybranym sektorem.

A teraz inaczej. Zmieniłem kraj na Polskę, wybrałem import, sposób wizualizacji (Trade Data Visualization) z prostokątów na fale, zamiast jednego roku wybrałem okres od 1995 do 2014 roku. I wygląda to tak:

UN Comtrade, przykład wizualizacji

Po najechaniu na wybraną kategorię towarów widać jeszcze inne wskaźniki, ich definicje też znajdują się w zakładce Glossary. Jeśli chcemy uzyskać wykres wyłącznie dla jednej kategorii towarów, wystarczy wybrać jedną z dostępnych ikonek.

To teraz jeszcze inaczej – zobaczymy kto eksportuje części samochodowe a kto importuje kawę.

UN Comtrade, przykład wizualizacji, menu

Jeśli wcześniej mieliśmy wybrany jakiś kraj, to klikamy w krzyżyk obok niego, co spowoduje że w polu Select a Country pojawi się napis All Countries. Wybieramy eksport/import i zaznaczamy Product zamiast Partner. Potem pozostaje już tylko wybrać co nas interesuje z rozwijanego menu (jest też wyszukiwarka). I to wystarczy, aby otrzymać taką grafikę:

UN Comtrade, przykład wizualizacji

A jeśli chodzi o kawę, to w 2014 jej import prezentował się następująco:

UN Comtrade, przykład wizualizacji

Należy pamiętać, że grafiki mówią o wartości wymiany handlowej, a nie spożyciu. Choć w przeliczeniu na osobę najwięcej kawy piją Finowie i generalnie mieszkańcy Skandynawii, to ich udział w globalnym imporcie tego produktu jest stosunkowo niewielki, co nie może dziwić biorąc pod uwagę chociażby demografię.

Nie jestem w stanie zaprezentować wszystkich możliwości jakie daje Atlas of Economic Complexity, a zanim wpis zrobi się za długi proponuję przejść do następnej interesującej metody wizualizacji, mianowicie do International Trade in Goods based on UN Comtrade data. Nie jest może aż tak efektowna graficznie, ale uważam że warto tu zajrzeć. Na początek zobaczymy mapę świata z domyślnie wybraną Wielką Brytanią i kolorami obrazującymi intensywność jej wymiany handlowej z innymi krajami – kolor tym ciemniejszy im wymiana większa.

UN Comtrade, przykład wizualizacji

Ale jeśli interesuje nas inny kraj to znajdujemy go na mapie i klikamy zaznaczając Set as reporter. Dostaniemy mapę na której kolory rozkładają się już inaczej. A kierując myszkę nad wybrany kraj, w lewym dolnym rogu dostaniemy informację na temat wymiany między nim a „naszym” krajem, zaznaczonym jako reporter. Na przykład kiedy skieruję się nad Włochy:

UN Comtrade, przykład wizualizacji

Na górze strony znajduje się proste menu, w którym wybieramy partnerów wymiany. Natomiast jeśli nie wybierzemy grupy towarów (Commodity), to dowiemy się jakie były najistotniejsze pozycje w handlu między wybranymi krajami (kliknij aby powiększyć).

UN Comtrade, przykład wizualizacji

A jeśli w menu na górze jednak określimy jaka grupa towarów nas interesuje, otrzymamy mapę ilustrującą natężenie eksportu/importu dla wybranego kraju w odniesieniu do tej grupy towarów.

UN Comtrade, przykład wizualizacji

Przełącznik między eksportem, importem a bilansem znajduje się w lewej części strony. Balance pokazuje na jednej mapie państwa z którymi nasz wybrany kraj ma dodatni (na zielono) lub ujemny (na niebiesko) bilans handlowy.

UN Comtrade, przykład wizualizacji, menu

Na zakończenie jeszcze inny sposób wizualizacji – Global Economic Dynamics. Zabawa polega na tym, aby wybrać interesujące na skraje (domyślnie są wybrane Stany Zjednoczone, Chiny, Japonia, Niemcy i Francja) i wskazać jakiego rodzaju powiązania między nimi nas interesują. Kraje dodaje się lub usuwa w prawym górnym rogu, a my skoczymy do menu po lewej stronie.

UN Comtrade, przykład wizualizacji, menu

Na początek handel. Możemy wybierać spośród widocznych po rozwinięciu menu kategorii lub zdecydować się na statystykę ogólną – all goods. W efekcie otrzymamy grafikę pokazującą dynamikę wymiany między wybranymi podmiotami.

UN Comtrade, przykład wizualizacji

I znowu, kiedy najedziemy myszką na wybrane połączenie, wyświetli się więcej informacji. Tego samego szablonu można użyć aby zobrazować migracje międzynarodowe i zobowiązania banków z wybranych krajów.

Zachęcam do poszukiwań we własnym zakresie, nie tylko w pokazanych we wpisie szablonach, być może akurat przyda się wam coś, co znajduje się w tych pozostałych. Sami przyznacie, jest co przeglądać. Dobra wiadomość jest też taka, że wygenerowane wizualizacje można zapisywać do plików graficznych, pdf lub innych.