Fuzje i przejęcia

Wykorzystane bazy danych: Orbis

Dobra wiadomość dla naszych czytelników – od maja zamiast znanych baz Amadeus i Bankscope możemy zaoferować dostęp do nowej bazy Orbis, która ma wszystko to co jej poprzedniczki i dużo więcej. To przede wszystkim kwestia skali – teraz mamy do dyspozycji dane przedsiębiorstw (w tym banków) nie tylko z Europy, ale z całego świata! I choć wykrzyknik jest tutaj jak najbardziej na miejscu, to jeszcze nie koniec dobrych informacji. Orbis posiada również moduł M&A, czyli mergers & acquisitions – specjalną sekcję umożliwiającą analizę fuzji i przejęć – tak, tak – z całego świata.

Interfejs bazy Orbis jest taki sam jak w przypadku baz Amadeus i Bankscope, zatem czytelnicy którzy z nich korzystali poczują się w nowej bazie zupełnie znajomo. Dla tych, którzy nie mają takiego doświadczenia pomocne mogą być starsze wpisy z kategorii Amadeus i Bankscope, ponieważ Orbis działa tak jak one, po prostu zwiera znacznie więcej danych. Tak dla formalności dodam, że do bazy Orbis wchodzimy przez stronę Biblioteki, a potem zakładkę Bazy danych (ewentualnie klikamy na Informatory biznesowe, aby szybciej ją odnaleźć).

Zanim przejdziemy do głównego tematu, krótka informacja dla osób zainteresowanych bankami. Jak je wyodrębnić spośród całej masy innych podmiotów? Wystarczy wybrać kryterium Industry a następnie Type of entities lub Standard peer group.

Baza Orbis, wyszukiwanie

Wybór Type of entities umożliwi nam dodanie do strategii wyszukiwania prostego kryterium – kiedy zaznaczymy Banks, otrzymamy wyłącznie podmioty będące bankami. To kryterium może być pomocne w wyodrębnieniu także innych rodzajów podmiotów.

Baza Orbis, wyszukiwanie banków

Interesującą opcją jest również Standard peer group, w tym wariancie będziemy mogli wybrać do dalszej analizy nie tyle banki w ogóle, co banki konkretnego typu i rozmiaru.

Baza Orbis, wyszukiwanie banków

Proponuję spróbować teraz tego, co w Orbisie dla naszych czytelników nowe, czyli obiecanych w tytule fuzji i przejęć. Baza zawiera osobny moduł M&A deals (od mergers and acquisitions) i tam musimy kliknąć.

Baza Orbis, strona główna

Zamiast napisu Orbis będziemy teraz widzieć Zephyr, ale wszystko w porządku, tak się nazywa ta część bazy. Domyślnie system wybiera dla nas opcję All deals, ale jak widać na obrazku poniżej, możemy od razu zawęzić obszar swojego zainteresowania do pierwszej oferty publicznej (IPO) i rynków kapitałowych lub do inwestycji typu private equity. Dla uproszczenia w dalszej części wpisu będę operował na zakładce All deals.

Baza Orbis, M&A

Analogicznie do badania przedsiębiorstw w głównej części bazy Orbis, także tutaj musimy wyselekcjonować grupę transakcji do analizy. Możemy tego dokonać za pomocą wielu kryteriów. Domyślnie są one pogrupowane tematycznie (jak na obrazku poniżej), ale istnieje możliwość prześledzenia ich w kolejności alfabetycznej lub wyszukania potrzebnego kryterium.

Baza Orbis, M&A, kryteria

Na przykład chcąc odnaleźć transakcje, w których brały udział spółki joint-venture, wybieramy rodzaj transakcji (Deal type).

Baza Orbis, M&A, wyszukiwanie

System wyświetla listę możliwości w tej kategorii i możemy zaznaczyć to, czego potrzebujemy. Podobnie wygląda selekcja transakcji według innych kryteriów.

Baza Orbis, M&A, wyszukiwanie

Czasem jednak sprawa nie jest oczywista. Przypuśćmy, że interesują nas transakcje w wyniku których przedsiębiorstwa japońskie przejmują (w całości lub częściowo) firmy z Polski, Czech lub Słowacji. Dobrym pomysłem wydaje się użycie narzędzia Cross border deals.

Baza Orbis, wyszukiwanie

Zamiast domyślnego World regions klikamy na Countries, zaznaczamy w polu Country of target company kraje naszego regionu, w polu  Country of acquiror company Japonię i dajemy OK.

Baza Orbis, wyszukiwanie

Kiedy spojrzymy na potwierdzenie w oknie strategii wyszukiwania – wygląda w porządku, ale system znalazł aż ponad 13 tysięcy takich transakcji, co wydaje się lekko podejrzane.

Baza Orbis, wyszukiwanie

Jeśli klikniemy na View list of deals zobaczymy, że na liście wyników znajdują się firmy z całego świata, czasem nawet ani nabywca ani firma-cel nie są ani z Japonii, ani z wybranych krajów Europy Środkowej. Więc o co chodzi? Chcieliśmy otrzymać wyłącznie transakcje w których japoński nabywca przejmował lub nabywał udziały w podmiotach z Polski, Czech i Słowacji. Tymczasem system wygenerował wszystkie wyniki w których nabywcą lub współnabywcą jest firma z Japonii LUB celem lub jednym z celów jest firma z PL, CZ lub SK. Kiedy klikniemy na szczegóły transakcji, zobaczymy że nierzadko udział bierze więcej niż jeden podmiot w charakterze nabywcy bądź celu, ale na liście wyników jest pokazany tylko pierwszy z nich.

Czyli byliśmy blisko, ale jednak nie o to chodziło. Po prostu to narzędzie sprawdzi się w innym przypadku, na przykład gdybyśmy ustawili tylko np. Słowację jako Target to dowiedzielibyśmy się przez firmy z jakich krajów są kupowane słowackie przedsiębiorstwa. Lub gdybyśmy dali tylko Słowację jako Acquiror dowiedzielibyśmy się o firmach z innych krajów kupionych przez słowacki biznes.

No dobrze, jak w takim razie zobaczyć tylko te transakcje na których nam zależy? Musimy inaczej sformułować strategię wyszukiwania. Spośród kryteriów wyszukiwania wybieramy ponownie Geography, ale dalej idziemy do Country. Klikamy interesujący nas kraj i zwracamy uwagę na prawą stronę ekranu, gdzie możemy wybrać czy potrzebujemy transakcji dotyczących przedsiębiorstw z tego kraju w roli nabywcy, celu i/lub sprzedawcy. Nam zależało na firmach japońskich w charakterze kupca zatem zostawiamy zaznaczoną opcję Acquiror, ale odznaczamy Target oraz Vendor i klikamy OK.

Baza Orbis, wyszukiwanie

Powtarzamy procedurę (Geography –> Country) i w przypadku Czech, Polski i Słowacji zostawiamy aktywną jedynie opcję Target.

Baza Orbis, wyszukiwanie

Teraz nasza strategia wyszukiwania wygląda nieco inaczej. Nie skasowałem wcześniejszego kryterium, po prostu je odznaczyłem. Suma transakcji spełniających warunki dwóch aktywnych kryteriów wyniosła 57.

Baza Orbis, wyszukiwanie

Kiedy klikniemy View list of deals, przejdziemy do listy wyników (trzeba kliknąć w obrazek żeby powiększyć).

Baza Orbis, lista wyników

Listę można posegregować na wiele sposobów, domyślnie wyniki są ułożone według wartości transakcji. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby wybrać inny parametr z widocznych lub skorzystać z możliwości dodania nowego. Służy do tego przycisk Add z prawej strony ekranu. Po jego wybraniu otworzy się menu z bardzo wieloma parametrami (takie jak na obrazku poniżej), to co zaznaczymy znajdzie się w okienku Your selection a po naciśnięciu OK również na liście wyników.

Baza Orbis, lista wyników

Żeby zobaczyć szczegóły wybranej transakcji należy kliknąć w jej podlinkowany numer po lewej stronie ekranu na liście wyników. Dla przykładu wybrałem transakcję nr 9 z listy ponieważ wyraźnie zaznaczyliśmy że interesują nas wyłącznie kupowane przedsiębiorstwa z trzech krajów, a tutaj pojawiła się firma z Belgii. Nie jest to żaden błąd, co widać na obrazku poniżej. Po prostu japoński nabywca za jednym zamachem kupił od holenderskiego sprzedawcy udziały w firmach z Belgii i Polski. Na obrazku naturalnie tylko początek raportu z tej transakcji.

Baza Orbis, szczegóły transakcji

Jak zwykle zachęcam do samodzielnej przechadzki po bazie, to co udało mi się zmieścić w tym wpisie to ledwie mały wycinek jej możliwości. Jeżeli potrzebujecie danych o przedsiębiorstwach i zależnościach między nimi to po prostu musicie znaleźć tu coś dla siebie.

Jeśli chodzi o eksport danych z bazy, to obowiązuje ta sama procedura co wcześniej, czyli trzeba zwrócić się do dyżurnego bibliotekarza z prośbą o zalogowanie. Do przeglądania bazy i zorientowania się w jej zasobach logować się nie trzeba. Enjoy!