Ekonomia on-line

Wykorzystane bazy danych: Ekonomia on-line

Znacie to uczucie, kiedy trzeba wymyślić temat pracy lub referatu, a w głowie pustka? Na wasze szczęście Biblioteka od lat tworzy zestawienia ciekawych źródeł pod wspólną nazwą Ekonomia on-line. W tym odcinku chcę przypomnieć o jej istnieniu tym z was, którzy już o niej kiedyś słyszeli i zaprezentować ją tym, którzy jeszcze nie mieli okazji jej poznać. Nie mogę obiecać, że na pewno pomoże na trudności z inspiracją, ale jestem przekonany, że warto dać sobie szansę.

Czym właściwie jest Ekonomia on-line? Zwięzłą odpowiedź znajdziemy na stronie startowej: jest serwisem tematycznym, kierującym zainteresowanych tematyką ekonomiczną do internetowych źródeł informacji. Czyli inaczej mówiąc katalogiem stron internetowych podzielonym na kilkanaście części zbieżnych z głównymi obszarami wiedzy wykładanej na UEK. Najlepiej zobaczcie sami. Wejście znajduje się na dole strony Biblioteki Głównej, w kategorii Linki.

Strona Biblioteki, Linki

Serwis można przeglądać na dwa sposoby. Pierwszy z nich polega na wybraniu jednego z typów źródeł, jak na obrazku poniżej.  Efektem będzie bardzo duża liczba wyników,  na przykład kiedy zdecydujemy się na czasopisma polskie to otrzymamy ich grubo ponad trzysta. I właściwie w porządku, tyle że będą one ułożone alfabetycznie, a nie według tematu, zatem to raczej sposób dla czytelników którzy lubią zarzucić sieci bardzo szeroko.

Ekonomia on-line, menu

Jeśli interesuje nas konkretna dziedzina wiedzy, powinniśmy zdecydować się na  przeglądanie zasobów serwisu według działów. W centralnym miejscu ekranu znajduje się ich wykaz. Liczba przy każdym dziale oznacza ilość stron do których odnośniki znajdują się w środku. Jak sami widzicie, nie jest ich mało.

Ekonomia on-line, menu

Każdy dział ma podobną strukturę, to znaczy zawiera podobne podkategorie. Zobaczmy na przykładzie największego (przynajmniej w chwili kiedy ten wpis powstaje) działu, czyli towaroznawstwa.

Ekonomia on-line

Jeśli macie ambicje być porządnymi studentami (na przykład towaroznawstwa), to przyda się wam informacja o bazach danych czy stronach internetowych poświęconych temu obszarowi wiedzy. Dobrze też wiedzieć że istnieją różne organizacje zajmujące się popularyzacją specjalistycznej wiedzy czy stowarzyszenia branżowe. Kto wie, może właśnie na jednej z takich stron znajdziecie coś co was „zawodowo” zaciekawi? Poza tym, jeśli będziecie wiedzieć jakie czasopisma ukazują się na rynku, zwiększy się szansa na to że dotrzecie do informacji/materiałów które będą wam potrzebne.

Czasami w pozostałych działach można znaleźć także inne podkategorie: Bibliografie/Katalogi, Encyklopedie/Słowniki polskie, Encyklopedie/Słowniki zagraniczne, Ludzie nauki, Monografie, Publikacje seryjne zagraniczne, w zależności od tego czy udało się znaleźć godne polecenia źródła tego typu.

Domyślnie system prezentuje po dziesięć wyników, wygodniej jest kliknąć od razu w opcję wszystkie, nie trzeba będzie przewijać.

Ekonomia on-line

Skoro jesteśmy już przy czasopismach, to może słówko o oznaczeniach. Ikonka new rzecz jasna oznacza, że dane źródło zostało wprowadzone do serwisu podczas ostatniej aktualizacji. Natomiast czarna ikonka z kartką papieru to znak, że na stronie tego czasopisma można znaleźć pełne teksty artykułów w wolnym dostępie.

Ekonomia on-line, lista czasopism

W przypadku wszystkich podkategorii kliknięcie na więcej spowoduje pojawienie się nowego okna ze szczegółowym opisem danego źródła. Na obrazku poniżej przykład z podkategorii Strony tematyczne polskie.

Ekonomia on-line

Może się i tak zdarzyć, że znajdziecie jakieś interesujące czasopismo, które nie udostępnia za darmo pełnych tekstów artykułów.

Ekonomia on-line

Wtedy warto sprawdzić za pomocą  strony Lista A-Z (wejście albo ze strony głównej Biblioteki (wśród linków na dole strony), albo z zakładki Katalogi) czy przypadkiem nie uda się znaleźć tego czasopisma w jednej z baz danych dostępnych w Bibliotece. Jak widać na obrazku poniżej, czasami się udaje 🙂

Lista A-Z

Do dyspozycji studentów jest wiele baz danych zawierających pełne teksty i taki przypadek jak przedstawiony wyżej wcale nie musi należeć do rzadkości.

Aha, jeszcze jedno. Ekonomia on-line to nie zbiór zamknięty, jeśli znacie jakąś stronę, która waszym zdaniem mogłaby się przydać innym studentom – podzielcie się! Służy do tego przycisk Dodaj link na górze strony.