Komitety audytu

Wykorzystane bazy danych: EMIS, Notoria

W tym odcinku poszukamy mniej standardowych informacji o spółkach giełdowych. W związku z nowymi regulacjami prawnymi (o których więcej można przeczytać na przykład tutaj), interesującym tematem mogą być komitety audytu w spółkach notowanych na WGPW. Będziemy próbowali dowiedzieć się też jaka jest skala obecności kobiet w radach nadzorczych. Pomoże nam w tym przede wszystkim baza Notoria.

Na początku konieczne jest krótkie wyjaśnienie. Baza Notoria to nie dokładnie to samo, co jedna z lokalnych baz danych w portalu EMIS. Po prostu EMIS pozyskuje wybrany rodzaj danych od Notorii i udostępnia je w swoim portalu, podobnie jak treści pochodzące z innych źródeł. Konkretnie są to sprawozdania finansowe, co w większości przypadków zaspokaja apetyt czytelników na informacje o wybranej spółce lub spółkach. W naszym przypadku będzie tak tylko częściowo: informacje o kobietach w zarządach oraz radach nadzorczych znajdziemy za pomocą obu baz, ale jeśli chodzi o komitety audytu, to jedynym źródłem okaże się baza Notoria.

Może i na pierwszy rzut oka wydaje się to nieco zagmatwane, zaraz przekonacie się jednak, że wcale tak nie jest. Zacznijmy od EMISa. Żeby przejść do danych pochodzących z Notorii najeżdżamy myszką na zakładkę Spółka i spośród opcji, które się ukażą wybieramy Lokalne bazy danych.

Na liście znajdujemy Notorię i wchodzimy do środka.

Spółki ułożone są w porządku alfabetycznym, kliknięcie na Excel file przy nazwie interesującego nas podmiotu otworzy plik z danymi.

Dla przykładu wybrałem spółkę Alchemia. Domyślnie plik otwiera się na pierwszej zakładce o nazwie Info, gdzie znajdują się podstawowe dane. Z paska zakładek na dole wybieramy Employment i dostajemy informację nie tylko na temat zatrudnienia, ale także o członkach zarządu i rady nadzorczej. Jak widać na obrazku poniżej, w przypadku tej spółki wśród osób zarządzających jest tylko jedna kobieta, ale za to na stanowisku prezesa zarządu.

Jeśli chcielibyśmy zobaczyć raporty finansowe (kwartalne, roczne itd.) lub informacje o udziałowcach czy akcjach, to wystarczy przejść do kolejnych zakładek. Tyle jesteśmy w stanie dowiedzieć się z plików dostępnych za pośrednictwem bazy EMIS.

Przeskoczymy teraz do bazy Notoria, aby przekonać się, jakiego jeszcze rodzaju informacje możemy znaleźć na temat spółek giełdowych. Na stronie głównej bazy wyświetlają się nowości. Jeśli szukamy czegoś o konkretnym podmiocie, to dobrym pomysłem będzie skorzystanie z wyszukiwarki.

Tutaj też postanowiłem poszukać spółki Alchemia, jej profil w bazie wygląda następująco:

Intuicja podpowiada aby sprawdzić zakładkę Info. Można tam znaleźć podstawowe dane o spółce, w tym informację o audytorze (co oczywiście nie jest tożsame z komitetem audytu).

Z kolei zakładka Ludzie zawiera dokładnie te same dane dotyczące zatrudnienia i osób zarządzających, które widzieliśmy już w pliku excelowym.

Gdzie w takim razie szukać śladu powołania komitetu audytu w spółce? Okazuje się, że miejscem, które należy odwiedzić jest zakładka Komunikaty. Jeśli spojrzymy dokładnie na górną część ekranu to dostrzeżemy, że istnieją dwie zakładki o tej nazwie. Ta znajdująca się wyżej przeniesie nas do komunikatów z całej bazy, natomiast ta niżej wyświetli tylko te komunikaty, które dotyczą spółki, której profil właśnie analizujemy.

Chcąc spojrzeć nieco szerzej, wybierzemy komunikaty z całej bazy. Chodziło mi o to, aby pokazać skalę zjawiska – na obrazku poniżej widać, że w ciągu zaledwie dwóch dni pojawiło się aż 155 komunikatów. Jak przez ten gąszcz informacji przebić się do tego co nas interesuje?

Najlepiej ograniczyć się do jednej z proponowanych kategorii. Po rozwinięciu menu jak na obrazku poniżej pojawi się ich (wcale niekrótka) lista. Nas w tym przykładzie interesować będzie pierwsza z proponowanych, czyli zmiana we władzach, ale warto przypatrzeć się pozostałym, na przyszłość będzie wiadomo jakiego rodzaju informacji o spółkach giełdowych można się doszukać w bazie Notoria.

Aby znaleźć więcej spółek w których powołano komitety audytu poszerzyłem ramy czasowe i skorzystałem z najzwyklejszego wyszukiwania tekstu w przeglądarce (CTRL+F), wpisując słowo komitet. Dzięki temu łatwo przeskoczyć do kolejnych trafień, jak na obrazku.

Sam komunikat wygląda tak:

Mamy wszystko, co może nam być potrzebne na ten temat: datę powołania, podstawę prawną, skład Komitetu.

Jeśli interesuje nas sprawdzenie konkretnej spółki na okoliczność powołania wspomnianego komitetu, wyszukujemy jej profil w bazie i klikamy na zakładkę Komunikaty (ale nie tą na samej górze, tylko tą nieco niżej, na wysokości nazwy spółki).

Nie istnieje (przynajmniej w chwili, kiedy ten wpis powstaje) gotowy rejestr, który zawierałby potrzebne nam w tym przykładzie dane. Trzeba takie zestawienie sporządzić samodzielnie, ale przynajmniej wiadomo już gdzie szukać.