Sprawozdania finansowe

Wykorzystane bazy danych: EMIS, Lex Omega

Wielu z Was, przychodząc do OIN szuka sprawozdań finansowych firm, najczęściej tych notowanych na giełdzie. Można je u nas znaleźć w trzech źródłach: w serwisie Lex – System Informacji Prawnej, w bazie NOTORIA (na płycie CD lub w sieci) oraz w Monitorze Polskim B.  W każdym z nich uzyskamy sprawozdanie, ale nie do końca takie samo. Warto wiedzieć czego można się spodziewać po danych znalezionych w wymienionych miejscach, więc zapraszam na ich krótki przegląd.

Na początek – Lex. Na stronie Biblioteki klikamy w zakładkę E-źródła, a potem w Źródła prawne.  Po wejściu do serwisu wybieramy część zatytułowaną Baza wiedzy, z symbolem konika morskiego.
Szukając sprawozdań finansowych musimy rozwinąć element pod nazwą IPG, czyli Informator Prawno Gospodarczy.  Znajdziemy tam M.P. „B”, czyli Monitor Polski „B” (krótką notkę co to jest i kto musi tam zamieszczać informacje przeczytacie tutaj). Domyślnie dostajemy trzy kryteria wyszukiwawcze:  nazwa podmiotu, numer KRS i siedziba. Klikając na Więcej otrzymamy bardziej rozbudowane menu, w którym możemy zaznaczyć, że życzymy sobie sprawozdań finansowych i nic innego, a także określić interesujące nas lata.

Dla przykładu poszukajmy znanego polskiego producenta odzieży – firmę Bytom. Nazwa jest na tyle nieunikalna, że oprócz interesującego nas przedsiębiorstwa program wyszukał kilka innych, mających w nazwie Bytom. Trzeba patrzeć uważnie, dlatego że do wyboru mamy zarówno ZAKŁADY ODZIEŻOWE BYTOM S.A., jak i Grupę Kapitałową ZAKŁADY ODZIEŻOWE BYTOM S.A.

Nas interesuje sama spółka bez grupy kapitałowej. Najnowsze sprawozdanie, jakie jest w tym momencie dostępne, dotyczy 2009 r. Żeby otworzyć plik pdf trzeba kliknąć na ikonkę przedstawiającą kartki papieru (raport?). Dostajemy nieprzetworzone dane – po prostu skan papierowego dokumentu (na obrazku tylko fragment).

Ma to tą zaletę, że dostajemy sprawozdanie  w takiej formie, w jakiej zostało złożone i ukazało się w Monitorze Polskim B. Ale z drugiej strony fakt, że jest to plik pdf, stanowi pewną niedogodność przy przenoszeniu znalezionych informacji do swojej analizy. Trudno – nie można mieć wszystkiego.

Zobaczmy teraz jak to wygląda w serwisie Notoria. Występuje on w trzech odsłonach – jako serwis online, jako baza danych na płycie CD i jako baza danych w portalu EMIS. Jakie dają korzyści i jak się do nich dostać? Do serwisu online trzeba wejść przez stronę Biblioteki → Informatory gospodarcze → Notoria. Konieczne jest logowanie – trzeba poprosić dyżurnego bibliotekarza o wprowadzenie hasła.  Po zalogowaniu serwis dostarcza najpełniejszych informacji na temat wybranej spółki giełdowej. My szukamy sprawozdania finansowego, więc w wyszukiwarce wpisujemy nazwę Bytom, wybieramy „naszą” spółkę i idziemy do zakładki Raporty Finansowe. A tam – sami zobaczcie ile możliwości (trzeba kliknąć na obrazek żeby powiększyć, z konieczności widać tylko fragment tabeli):

Oto co dostaniemy decydując się na konkretny raport:

W tym przypadku sam plik raport_skonsolidowany_2010 liczy sobie 45 stron – trudno o pełniejszą informację. Możemy też zażyczyć sobie raportów według MSSF (Międzynarodowe Standardy Sprawozdawczości Finansowej) – wystarczy wybrać odpowiednią zakładkę.

Zobaczymy teraz bazę Notoria w portalu EMIS. Wejście przez stronę biblioteki → E-źródła → Bazy danych – portale → EMIS → Spółki → Pozostałe bazy danych dot. spółki → Notoria – Stock Companies. Używając komputera spoza kampusu UEK należy skorzystać z zakładki Zdalny dostęp na stronie Biblioteki.

Widzimy alfabetyczną listę podmiotów, odnajdujemy Bytom i klikamy na plik excelowy.

Możemy także zobaczyć rozszerzone dane o firmie klikając na IS Company Focus albo podejrzeć ogłoszenia w Emitencie, ale skupmy się na sprawozdaniu finansowym. Dostajemy plik xlw (odczytywany przez MS Office i Open Office) – bardzo wygodny „w obróbce”. Po jego otwarciu otrzymamy podstawowe informacje o spółce, na dole znajdują się arkusze z raportami kwartalnymi, rocznymi i półrocznymi,  wybierzmy roczne (trzeba kliknąć na obrazek aby powiększyć).

Za pomocą plusików po lewej możemy rozwijać poszczególne sekcje raportu (trzeba kliknąć na obrazek aby powiększyć).

Jak widać mamy do dyspozycji szczegółowe dane, opisy po polsku i angielsku oraz osobne kolumny dla poszczególnych lat, co umożliwia szybkie porównania. Na obrazku rozwinięte tylko aktywa. Plik zawiera także wskaźniki finansowe – na dole, pod sprawozdaniem (trzeba kliknąć na obrazek aby powiększyć):

Wersja na płycie dostarcza tego samego pliku xls ale dodatkowo zawiera wyszukiwarkę umożliwiająca np. przeglądanie spółek według branż. Jest aktualizowana co miesiąc (baza w portalu EMIS co tydzień). O płytę trzeba poprosić dyżurnego bibliotekarza.

W obu przypadkach (Lex i Notoria) wybrałem fragment dotyczący aktywów i jak widać nie do końca wygląda to tak samo. Całość się zgadza, ale nie zawsze podane są te same wskaźniki.  Ale to kwestie czysto techniczne – oba raporty są jak najbardziej wiarygodne, są po prostu inaczej zrobione. Ręczy za to zarząd spółki publikującej sprawozdanie, oraz firma Notoria udostępniając swój produkt, którego elementem jest przetworzone sprawozdanie.

Sprawdźmy jeszcze bazę Monitor Polski B, także w portalu EMIS. Znajdziemy ją tak samo jak Notorię. System znalazł 6 sprawozdań dla Zakładów Odzieżowych Bytom, najnowsze  za 2009 r., najstarsze za 1999 r. (może się przydać do analizy przedsiębiorstwa w dłuższym okresie). Oczywiście z aktualnością danych dotyczących innych przedsiębiorstw może być inaczej,  zawsze można zajrzeć i sprawdzić. W tej bazie dostaniemy sprawozdania w formie pliku xls (a czasem i xls i pdf).

I tak wykorzystując dostępne u nas źródła zgromadziliśmy całkiem sporą wiedzę o kondycji finansowej Zakładów Odzieżowych Bytom SA na przestrzeni ostatniej dekady. Na koniec ważna kwestia: baza Notoria zawiera informacje wyłącznie o spółkach giełdowych. Jeśli szukacie informacji o firmach, które nie są notowane na warszawskiej giełdzie – trzeba spróbować gdzie indziej. O tym w następnym odcinku.