Nowe narzędzia w LEXie

Wykorzystane bazy danych: LEX

Nagroda dla najczęściej ostatnio zmieniającej się bazy danych z całą pewnością należy się twórcom LEXa – ten wpis będzie już trzecim z ostatnich czterech, w którym omawiamy właśnie ten serwis. Co jednak robić skoro pojawiły się nowe, ciekawe narzędzia. Zapraszam na ich krótki przegląd.

Wchodzimy oczywiście przez stronę Biblioteki i zakładkę Bazy danych.

Zmiany w bazie można dostrzec spoglądając na menu główne, znajdujące się po lewej stronie ekranu. W porównaniu z poprzednią wersją zniknęła zakładka Wiadomości, pojawiły się za to cztery nowe: Prawo.pl, Ważne terminy, Terminarz oraz Zegar Legislacyjny.

Na pierwszy ogień weźmy Prawo.pl, będące nową forma prezentacji treści do tej pory obecnych w zakładce Wiadomości. W głównym oknie zobaczymy publikacje uszeregowane według daty publikacji, od dzisiaj,  przez wczoraj, starsze z tego tygodnia, z poprzedniego tygodnia, starsze z tego miesiąca, aż po ogólnie pojęte starsze.

Po lewej natomiast mamy podział na wybrane kategorie tematyczne. Jak zapewne zauważyliście, niezależnie od tego jaką kategorie wybierzemy i tak w puli obejmującej artykuły z dzisiaj zobaczymy te same tytuły. Nie wiem czy jest tak z zasady, czy akurat dzisiaj, kiedy powstaje ten wpis, nie pojawił się żaden nowy tekst z wybranych przeze mnie kategorii. Publikacje starsze niż jeden dzień są już dopasowane do wybranej kategorii.

Jeśli jesteśmy zainteresowani wyłącznie najnowszymi publikacjami, warto skorzystać z opcji Oznacz jako przeczytane i wybrać  wariant najbliższy naszemu rozumieniu pojęcia najnowsze. Dzięki temu usuniemy w cień wszystkie teksty starsze niż dzień, tydzień lub miesiąc. Możemy także wybrać, czy chcemy widzieć wszystkie artykuły, czy jedynie te oznaczone jako nieprzeczytane.

Przejdźmy teraz do Ważnych terminów, kolejnego nowego narzędzia, którego nazwa od razu sugeruje oferowaną funkcjonalność. Przejrzysta forma graficzna pozwala bardzo szybko zorientować się jakich formalności należy dopełnić w najbliższym czasie. Wystarczy przesunąć się w lewo lub w prawo na osi czasu.

Podobne zadanie ma spełniać inne z nowych narzędzi, czyli Terminarz. Pierwsze wrażenie może być nieco rozczarowujące, dlatego że powita nas… pusta tabelka. Ale pozostanie ona pusta tylko do momentu, kiedy zdecydujemy jakiego rodzaju (czyli z jakiej gałęzi prawa) terminy nas interesują.

Klikamy w przycisk Widoczne terminarze i wybieramy zagadnienia bliskie naszym potrzebom. Gdyby system od razu pokazywał wszystkie terminarze, byłoby to prawdopodobnie niezbyt czytelne. Teraz widzimy tylko informację o nadchodzących wydarzeniach z dwóch wybranych sekcji, ale bez szczegółów.

Szczegóły dostaniemy po kliknięciu w przycisk Nadchodzące terminy, zostaną wyświetlone tuż poniżej.

Każdą informację z listy można kliknąć, otrzymamy wówczas jej szczegółowy opis oraz podstawę prawną.

Ostatnim z nowo dodanych narzędzi w LEXie jest Zegar legislacyjny. Kiedy tylko zdecydujemy się na wybór tego narzędzia, baza pospieszy z objaśnieniami jakiego typu akty prawne  zostaną nam zaprezentowane.

Menu po lewej stronie podaje od razu liczbę aktów prawnych należących do wyszczególnionych kategorii. Łatwo spostrzec, że zdecydowana większość zmian dotyczy przepisów na poziomie lokalnym, co może być niezwykle pomocne dla kogoś analizującego zmiany w prawie pod tym kątem.

Nowe narzędzia w LEXie są intuicyjne w obsłudze i mogą okazać się przydatne dla osób odwiedzających bazę. Pod warunkiem, że użytkownicy będą świadomi ich istnienia, co było celem powstania tego wpisu.