CEIC Premium

Wykorzystane bazy danych: CEIC

W poprzednich wpisach dotyczących bazy CEIC ograniczałem się do jej głównego modułu, czyli bazy Global. W tym odcinku zajmiemy się pomijaną do tej pory zawartością Premium. Dotyczy ona Chin, Rosji, Indii, Brazylii oraz Indonezji – każdemu z tych krajów poświęcona została osobna baza. Jeśli więc potrzebujecie do swoich referatów, prac licencjackich/magisterskich lub innych celów szczegółowych danych z tych państw, to nie mogliście trafić lepiej.

Dla porządku przypomnienie dotyczące ekranu powitalnego – na pierwszy rzut oka można odnieść wrażenie jakby dostępu nie było, wystarczy jednak kliknąć w wielki przycisk z napisem Click here for guest access i gotowe. Nie trzeba zakładać konta (chociaż oczywiście można), „gościnne” korzystanie z bazy w zdecydowanej większości przypadków jest zupełnie wystarczające.

Proszę zwrócić uwagę na listę baz składających się na CEIC. Te do których możemy wejść, mają intensywny ciemny kolor, te poszarzałe są poza naszym zasięgiem. Bazy Premium wyglądają i działają tak samo jak baza Global. Rożnicę stanowi oczywiście zawartość.

Zobaczmy na przykładzie Rosji. Po lewej stronie widok standardowych obszarów tematycznych z bazy Global, po prawej zawartość bazy Premium.

Wyglądają mniej więcej podobnie, im głębiej jednak wejdziemy, tym różnice będą wyraźniejsze. Przyjrzyjmy się sektorowi energetycznemu. W bazie Global wygląda on dla Rosji tak:

A w bazie Premium zupełnie inaczej:

Jak widać baza Premium nie zawiera więcej tego samego – oferuje zupełnie nowe treści, stanowiące uzupełnienie danych widocznych w bazie Global. Szykując się do analizy danych z sektora energetycznego w Rosji powinniśmy skorzystać z obu tych źródeł. Właściwie to powinniśmy tak zrobić szykując się do analizy któregokolwiek zagadnienia z baz Premium 🙂

Wszystko dlatego, że każda z baz Premium jest inna, nie są one tworzone według jednolitego szablonu. Wszystko zależy od specyfiki opisywanego kraju i dostępności danych statystycznych. Na obrazku poniżej porównanie między bazami dla Indii.

Jeszcze dłuższa lista obszarów tematycznych opisanych wskaźnikami statystycznymi jest dostępna dla Chin:

Rozwińmy jeden z obszarów, niech to będzie na przykład sektor rolniczy. Pod tym pojęciem oprócz zagadnień dotyczących upraw znajdziemy także statystyki opisujące leśnictwo, hodowlę zwierząt, rybołówstwo, maszyny rolnicze czy nawozy sztuczne. I to opisujące naprawdę dokładnie – zobaczmy to na przykładzie  nawozów (na obrazku poniżej nawozy azotowe). Możemy zażyczyć sobie danych sumarycznych lub z podziałem na wybrane typy nawozów. Mamy do dyspozycji zarówno dane na poziomie krajowym jak i na poziomie prowincji. Trzeba też zauważyć (i docenić), że możemy pobrać dane sięgające wielu lat wstecz.

Czasem statystyki mogą być dostępne dla jeszcze mniejszych jednostek administracyjnych:

A czasem mogą być ujęte w jeszcze inny sposób, na przykład z podziałem na miasto i wieś.

Po tej krótkiej wycieczce nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że danych jest naprawdę dużo. Jeśli macie napisać coś o jednym z pięciu krajów z bazami Premium, po prostu szkoda byłoby nie zajrzeć do CEIC.