Dane finansowe firm

Wykorzystane bazy danych: EMIS, LEX, Notoria, Orbis

Wielu studentów UEK potrzebuje danych finansowych przedsiębiorstw. Tych aktualnych i tych sprzed lat, polskich i zagranicznych, notowanych na giełdzie i nienotowanych. W tym odcinku zobaczymy w których bazach ich szukać i gdzie udać się po konkretne rodzaje danych. Temat był już kiedyś na blogu omawiany, ale od tego czasu sporo się zmieniło, zarówno jeśli chodzi o dostępne bazy, jak i ich zawartość.

Oczywiście otwieramy stronę biblioteki  i zakładkę Bazy danych. Najszybciej wyselekcjonujemy źródła zawierające dane finansowe firm klikając w menu kategorii baz w Informatory gospodarcze (z zieloną literką „i”). Tak się akurat złożyło, że będą nas interesować pierwsze cztery pozycje z tej listy.

Proponuję zacząć od Notorii. Jeśli potrzebujecie sprawozdań spółek notowanych na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych, to nie mogliście trafić lepiej. Wydawca bazy zadał sobie sporo trudu aby ujednolicić dokumenty wszystkich podmiotów do wspólnego formatu. Dzięki temu wszystkie firmy są opracowane w ten sam sposób, co daje możliwość łatwego porównywania i tworzenia zestawień. Mamy licencję na jedno stanowisko – aby skorzystać z bazy trzeba przyjść do Oddziału Informacji i Dokumentacji (pok. 310) i poprosić dyżurnego bibliotekarza o zalogowanie.

Z Notorii można korzystać na wiele sposobów i zawiera ona więcej niż tylko sprawozdania finansowe, my skupimy się jednak tylko na tym polu. Kiedy interesuje nas jedna spółka lub tylko kilka spółek, najlepszym wyjściem będzie wyszukanie ich za pomocą okienka Szukaj podmiotu.

Umówmy się, że chcemy przeanalizować sytuację finansową spółki ABC Data. Po wyszukaniu wchodzimy na jej profil. Odszukujemy wśród opcji Finanse / XLSX i klikamy w XLSX. Otworzy się plik arkusza kalkulacyjnego zawierający w zakładkach oprócz podstawowych informacji także bilans, dochody, przepływy, wskaźniki finansowe, wskaźniki DuPonta, informacje dodatkowe (m. in. EBITDA) oraz modele dyskryminacyjne. Każdy rok/półrocze/kwartał to osobna kolumna. Starsze lata są czasami zwinięte, można je wyświetlić klikając w „+” nad kolumnami.

A kiedy potrzebujemy więcej niż kilku spółek do analizy, na stronie startowej bazy odnajdujemy zakładkę Pobierz dane. Tutaj wydawca bazy umożliwia (wśród innych opcji) pobranie danych wszystkich spółek z bazy, spakowanych w pliku zip – w takim przypadku klikamy na największy dostępny plik ze spółkami giełdowymi. W zakładce Pobierz dane możemy również eksportować sprawozdania pojedynczych podmiotów, pod linkami do pobierania hurtowego znajduje się ich pełna lista.

Jeszcze do niedawna dane z Notorii można było ściągać również z bazy EMIS. Teraz co prawda nadal można, ale nie są już aktualizowane. Ostatnie sprawozdania pochodzą z 2017 roku. Zatem jeśli komuś to wystarczy, ta ścieżka jest nadal aktywna. Trzeba wejść do bazy EMIS, najechać na przycisk Spółka, a kiedy pokażą się dodatkowe opcje, wybrać Lokalne bazy danych. Potem wskazać wśród nich Notorię i już. Pobieranie raportów wyłącznie pojedynczo, spółka po spółce.

Skoro już trafiliśmy do EMISa, rozglądnijmy się dokładnie. Jest co oglądać – baza zawiera dane finansowe firm giełdowych i niegiełdowych, polskich i nie tylko. A do tego raporty sektorowe i listy przedsiębiorstw operujących na wybranym rynku. Proponuję najpierw sprawdzić jak znaleźć dane pojedynczej wybranej firmy – niech to będzie znowu ABC Data. Wpisujemy nazwę spółki w oknie wyszukiwania i patrzymy na otrzymane wyniki. Szukamy profilu firmy  – to stworzona przez EMIS suma wszystkich informacji na temat przedsiębiorstwa, zgromadzona z różnych źródeł.

Najciekawsze z naszego punktu widzenia informacje znajdziemy naturalnie w zakładce Dane Finansowe. Domyślnie wyświetla się sprawozdanie, ale możemy zażyczyć sobie wskaźników i dokumentów finansowych. Mamy także możliwość dostosowania szczegółowych kryteriów, w tym np. rodzaju raportu i  daty (Więcej okresów). Kiedy już ustawimy wszystko tak jak chcemy,  klikamy w zielony przycisk Eksportuj. Zanim pobierzemy plik xls, musimy zalogować się do swojego profilu w bazie (lub go sobie stworzyć, oczywiście bezpłatnie).

A gdybyśmy chcieli poznać kondycję finansową innych przedsiębiorstw z tego sektora, albo zobaczyć jakie firmy w ogóle w tej branży działają, możemy podejść do tego na dwa sposoby: albo w profilu oglądanej firmy wybrać zakładkę Podobne Spółki, albo wrócić na stronę startową EMISa i najechać na przycisk Sektor, a kiedy pojawią się dodatkowe opcje, wybrać Spółki. Otworzy się nowe okno, w którym zdecydujemy o jaki konkretnie sektor nam chodzi. Możemy wybrać coś z listy bądź wpisać nazwę branży (lub fragment nazwy, jak na obrazku poniżej).

W efekcie system wyświetli wszystkie firmy z bazy należące do wybranego sektora, począwszy od tych największych (domyślnie włączone jest sortowanie według przychodów). Jeden klik na wybraną spółkę przeniesie nas do jej profilu, a tam łatwo przejdziemy do danych finansowych. Tak troszkę z innej beczki – warto zajrzeć do zakładki Raporty, bo często można znaleźć tam ciekawe dane dla całego sektora.

Czasem zdarzy się i tak, że będziemy potrzebować nieco starszych sprawozdań polskich przedsiębiorstw. W takim przypadku pomocny może okazać się LEX Informator Prawno-Gospodarczy. Po wejściu od razu trafiamy na wyszukiwarkę podmiotów i wpisujemy naszą przykładową spółkę. Sprawozdania finansowe znajdują się na dole listy wyników.

Dla firmy ABC Data dostępne są dokumenty z lat 2009=2012, przy czym baza podsuwa nam osobno sprawozdanie firmy i grupy kapitałowej. Pliki pobierzemy klikając na ikonkę z kartką z napisem PDF. Dla innych firm być może znajdą się sprawozdania z innych lat, nie ma reguły.

Natomiast w sytuacji kiedy chcemy wypłynąć na wody międzynarodowe, najlepszym rozwiązaniem będzie Orbis. Znajdziemy tu dane przedsiębiorstw z całego świata. O poruszaniu się po tej bazie pisałem stosunkowo niedawno, zajrzyjcie na przykład tutaj. Kiedy szukamy wybranego podmiotu, najszybciej dotrzemy do jego danych wpisując po prostu nazwę w polu wyszukiwania, tam gdzie widnieje komunikat Find a company.

Jeśli nazwa jest nieunikatowa, baza podsunie kilka propozycji, musimy wśród nich odnaleźć „naszą” spółkę. Trafimy na jej ekran główny, z którego możemy skoczyć od razu do danych finansowych korzystając z przycisku More przy obrotach lub dochodach netto.

Pełny „spis treści”, zwany Complete book, znajduje się po prawej stronie. Tutaj po rozwinięciu sekcji Financials (lub Financials for listed companies) wybierzemy interesujący nas rodzaj informacji.

Bez względu na to którą ścieżką, najważniejsze że docieramy do celu naszych poszukiwań, czyli do danych finansowych. Ich eksport do pliku xls jest możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników. Jeśli chcemy pobierać dane, najlepiej poprosić dyżurnego bibliotekarza o zalogowanie zanim rozpoczniemy pracę z bazą.

Kiedy wiemy jakie firmy nas interesują można sprawdzać je po kolei. Natomiast kiedy chcemy ustalić, jakie przedsiębiorstwa pasują do naszej analizy, warto określić z pomocą bazy Orbis kryteria i zobaczyć które podmioty je spełniają, tworząc tym samym przedmiot badań. Przykład takiego działania został opisany tutaj.

Oczywiście nie zawsze otrzymamy wszystkie dane dla wybranej firmy. Może czegoś brakować ze względu na brak źródeł lub ograniczenia licencji, ale i tak mamy do dyspozycji ogromny zbiór. Jak zwykle zachęcam do samodzielnej wyprawy i sprawdzenia bazy pod kątem swoich potrzeb.

Wesołych świąt i wszystkiego dobrego w 2019 r.!