Legalis

Wykorzystane bazy danych: Legalis

Do listy baz udostępnianych przez Bibliotekę dołączył System Informacji Prawnej Legalis, stworzony i rozwijany przez Wydawnictwo C.H. Beck. Rzucimy okiem na jego najważniejsze funkcje i ogólnie przyjrzymy się zawartości sygnalizując kierunki dalszej samodzielnej eksploracji. Baza jest dostępna zarówno z terenu uczelni, jak i z dowolnego miejsca (wtedy trzeba się zalogować, warunek to oczywiście aktywne konto biblioteczne).

Legalis składa się z kilku głównych modułów, przede wszystkim z Bazy Prawa (Dzienniki Ustaw i Monitory Polskie, prawo resortowe, prawo miejscowe, projekty ustaw, dzienniki urzędowe UE, prawo korporacyjne, orzecznictwo, wzory, interpretacje, informatory, bibliografia prawnicza). Ponadto moduły komentarzowe (standard i premium) oraz moduły specjalistyczne. Do tego naturalnie wyszukiwarka i indeks haseł. Jak się w tym wszystkim odnaleźć? Okazuje się, że całkiem prosto, baza ma bowiem dobrze zaprojektowaną stronę startową, na której wspomniane treści są wyeksponowane. Wszystkie moduły są ze sobą powiązane, co ułatwia pracę i pozwala dotrzeć do potrzebnych informacji na kilka sposobów. Co więc widzimy po wejściu do Legalisa?

Po lewej stronie mamy rozwijane menu z głównymi rodzajami dokumentów.  To domyślne ustawienie bazy, można też skorzystać z indeksu haseł. Na początek pójdźmy standardową ścieżką.

Chcąc dotrzeć do wybranego rodzaju dokumentu, po prostu rozwijamy interesujący nas dział i przechodzimy dalej. Na przykład jeśli interesuje nas Dziennik Ustaw, klikamy w Akty Prawne i dalej w Roczniki Dz. U. i M.P.

Jeśli jednak wolimy poszukać materiałów na temat konkretnego zagadnienia, możemy uruchomić w tym celu indeks haseł, za pomocą (jakżeby inaczej) przycisku Hasła.

Domyślnie zobaczymy alfabetyczną listę haseł. Kiedy jednak klikniemy na przycisk Gałęzie, zobaczymy podział tematyczny, z możliwością rozdzielenia zagadnień ogólnych na nieco bardziej szczegółowe, jak budownictwo na obrazku poniżej.

Wróćmy na stronę startową. Jej największą, środkową  część zajmuje wyszukiwarka oraz Baza Prawa, Moduły komentarzowe i Moduły specjalistyczne. Te elementy, które mają jaśniejszy (bledszy?) kolor, są niedostępne przy naszej licencji. Cała reszta jest do naszej dyspozycji.

Wyszukiwarka to standardowy sposób znalezienia w bazie interesujących nas treści. Przeprowadzimy wyszukiwanie proste, kiedy zwyczajnie wpiszemy w okienku jakiś termin wyszukiwawczy.

Jeśli jednak chcemy mieć większą kontrolę nad wyszukiwaniem i więcej możliwości precyzyjnego określenia czego szukamy, warto kliknąć na Zaawansowane. Pokażą się takie opcje:

Chcąc przeczytać tekst aktu prawnego,  możemy skorzystać z menu po lewej, z wyszukiwarki, lub z listy elementów składających się na Bazę Prawa. Nieważne, którą ścieżkę obierzemy, każda doprowadzi do celu, czyli pełnego tekstu szukanego dokumentu. Na przykład ustawy.

Jak widać, po lewej stronie mamy metrykę aktu z datami uchwalenia, opublikowania i wejścia w życie. Ponadto możemy przejrzeć cały proces legislacyjny – przy Uzasadnieniu trzeba kliknąć w PrzebiegProc, aby przenieść się na stronę Sejmu. Bardzo przydatne są też informacje zawarte w dziale Relacje, w naszym przykładzie ustawa, którą wyświetliliśmy zmienia treść dwóch innych ustaw i możemy błyskawicznie do nich skoczyć. To nie wszystkie powiązane dokumenty, spójrzmy na środek ekranu, tuż nad tytułem ustawy. To, co widzimy na początku, to Widok aktu,  czyli jego treść, z zaznaczonymi na kolorowo fragmentami. Tuż obok znajduje się przycisk Orzeczenia, pod którym kryją się werdykty sądów odnoszące się do wyświetlanego aktu prawnego. Poza tym powiązane dokumenty mogą być połączone nie tylko z całą ustawą, ale na przykład z konkretnym artykułem (jak na obrazku powyżej). Jeśli chcemy, możemy też zobaczyć Oryginał aktu w formie pliku pdf.

A jak wyglądają moduły komentarzowe? Tutaj też działa system naczyń połączonych. Powiedzmy, że interesuje nas prawo spółek handlowych. Wybieramy właściwą pozycję z listy modułów i wchodzimy.

Spodziewamy się komentarzy i oczywiście jest ich tu najwięcej, ale oprócz nich dostaniemy także inne materiały, które dotyczą prawa spółek handlowych. Będą to powiązane tematycznie przepisy, piśmiennictwo (w tym monografie), kierunki orzecznicze, właściwy system prawa, a także omówienia wybranych orzeczeń (narzędzie ius.focus) oraz nowości z zakresu legislacji (n.ius). Osobno prezentowane są komentarze pod szyldem BeckOK, co bynajmniej nie oznacza, że pozostałe nie są OK. Różnica polega na tym, że w tej sekcji znajdują się te najnowsze, bądź niedawno zaktualizowane.

Jeśli chodzi o poruszanie się po treści dokumentu, to pomocny (szczególnie przy dużych opracowaniach) jest spis treści pojawiający się po lewej stronie. Kiedy wybierzemy popularny tytuł, jak na przykład komentarz do Kodeksu Postępowania Cywilnego (KPC), Legalis wyświetli nam najnowszą pozycję o tej nazwie.

W bazie takich komentarzy jest więcej, dotrzemy do nich klikając w przycisk Dostępnych komentarzy:, jak na obrazku poniżej. Jak widać mamy do wyboru najnowsze publikacje różnych autorów, a jeśli nadal nam mało, to możemy zobaczyć Wszystkie wydania.

Wśród modułów specjalistycznych szczególnie warto zauważyć ius.focus, czyli opracowania dotyczące kluczowych orzeczeń z wielu gałęzi prawa. Także tutaj system pozwala szybko przejść do omawianych aktów prawnych i dokumentów.

Na stronie startowej, w prawej części zarezerwowano miejsce na aktualności z prasy i modułu n.ius.

Warto kliknąć na przycisk Zmieniają się, aby przekonać się, jakie akty prawne w najbliższym czasie czekają zmiany.

Legalis to obszerna baza i nie sposób tutaj omówić wszystkich jej zakamarków. Zobaczyliśmy podstawowe właściwości, reszta (jak zwykle) do samodzielnego odkrycia. Po prostu pamiętajcie, że szukając informacji związanych z prawem, macie do dyspozycji nowe, wygodne narzędzie.