Dane o firmach – nie tylko S.A.

Wykorzystane bazy danych: EMIS

Spółki notowane na giełdzie są zmuszone przepisami prawa do publikowania okresowych raportów o swoich wynikach. Co jednak zrobić, kiedy chcemy dowiedzieć się więcej na temat działalności firm, które nie mają statusu spółki giełdowej? Wśród naszych zbiorów znajduje się portal EMIS. Znajdziemy tam bazy danych dotyczące bardzo wielu przedsiębiorstw w Polsce, również tych bez końcówki „S.A.” W poprzednim wpisie była mowa o Zakładach Odzieżowych Bytom, proponuję pozostać w tym sektorze gospodarki. Zobaczymy jakie informacje uda się znaleźć na temat firm odzieżowych-niegiełdowych.

Klikamy:  strona Biblioteki → E-źródła → Bazy danych – portale → EMIS lub zakładka Zdalny dostęp na stronie Biblioteki, jeśli korzystasz z komputera spoza kampusu UEK. Interfejs domyślnie otwiera się w języku angielskim, ale można go bardzo łatwo zmienić na polski, wystarczy kliknąć na zakładkę Home, wybrać My Account, a potem z rozwijanego menu wybrać Polish i dać Save.

Teraz udajemy się do zakładki Spółki. Po prawej stronie znajduje się okienko z bazami danych podpisane „Pozostałe bazy danych dot. spółki”. Notoria odpada, bo dotyczy jedynie spółek giełdowych, a o Monitorze Polskim B była mowa w poprzednim odcinku.  Pozostają trzy: Hoppenstedt BonnierDun&Bradstreet oraz Corporate Database i na nich się teraz skupimy.

Zacznijmy od góry: Hoppenstedt Bonnier, inaczej HBI. Od razu nasuwa się pytanie, jak tutaj coś znaleźć, kiedy nie znamy nazw innych przedsiębiorstw z branży? Proponuję zwrócić uwagę na ostatnie z podanych kryteriów, czyli Kod EKD. Jeśli klikniemy w pytajnik obok, dostaniemy do wyboru drzewo kategorii, z którego możemy wybrać interesującą nas branżę.

Kody EKD są użyteczne, ale trzeba z nimi uważać, dlatego że nie zawsze dają gwarancję, że pod danym kodem znajdziemy wszystkie firmy z branży. Na przykład znana nam już firma Zakłady Odzieżowe Bytom na pierwszy rzut oka pasowałaby do kodu 182210 (patrz obrazek powyżej), tymczasem figuruje w bazie przy kodzie 1822, czyli bardziej ogólnym. Podobnie może być z innymi przedsiębiorstwami i zawężając obszar poszukiwania tylko do jednego, szczegółowego kodu możemy przeoczyć istotne informacje o badanym sektorze rynku.

Wybierając tylko kod EKD musimy być przygotowani na bardzo dużą liczbę firm, jaka pokaże się w wynikach. Pomocne okażą się inne zmienne, które możemy określić, żeby wybrać przedsiębiorstwa o największych przychodach, zatrudniające najwięcej pracowników lub działające na wybranym rynku lokalnym. „Wyłowienie” największych firm z branży odzieżowej, na przykład z Małopolski, to żaden problem.

Nie dostaniemy oczywiście informacji tak szczegółowych jak w przypadku sprawozdania finansowego, ale podstawowe dane o firmie (zarząd i kierownictwo, udziałowcy, dane operacyjne i działalność) jak najbardziej.

Jeśli chodzi o bazę Dun&Bradstreet, to zasada wyszukiwania jest podobna, z tym że mamy więcej kryteriów do wyboru, w tym możliwość wyszukiwania za pomocą kodu SIC (Standard Industrial Classification) czyli Standardowej Klasyfikacji Przemysłowej.

Dużym plusem tej bazy jest fakt, że w przypadku niektórych przedsiębiorstw (im większe, tym większa szansa) możemy dostać bardzo dokładny bilans i rachunek wyników – przykład na obrazku poniżej.

W bazie HBI znajdują się informacje o prawie 150 tys.  przedsiębiorstw  (i to tylko średnich i dużych), baza Dun&Bradstreet zawiera dane o ponad 90 tysięcy firm. Najmniej, bo „zaledwie” ponad 30 tys. profili oferuje Corporate Database, trzecia z baz dostępnych w ramach portalu EMIS, o których dziś mówimy.

Jest ona nastawiona na największe firmy, ale nie tylko giełdowe. Kryteriów wyszukiwawczych jest dostatecznie dużo, żeby dokładnie określić obszar poszukiwań. Wyników jest mniej niż w dwóch omawianych wcześniej bazach, za to dostajemy więcej informacji na temat znalezionych przedsiębiorstw. Firm z Małopolski, działających w branży odzieżowej (w bazie to sektor 182), które osiągnęły wynik netto co najmniej 100 tys. zł, udało się znaleźć (12.07.2011 r.) raptem dwie: jedna giełdowa, jedna spółka z o.o.  Zobaczcie jednak sami, ile można się na ich temat dowiedzieć:

W zakładce Dane finansowe znajdziemy oprócz aktualnych danych również historię finansową przedsiębiorstwa (o co trudno gdzie indziej, jeśli mówimy o spółce niegiełdowej). Z kolei zakładka Konkurencja będzie bardzo przydatna, kiedy interesuje nas obraz całej branży. Warto zaznaczyć, że baza Corporate Database dostarcza informacji nie tylko w formie profilu przedsiębiorstwa. Zdecydowanie godny polecenia jest Ranking – można go dostosować do swoich potrzeb a nawet zdefiniować własne wskaźniki.

Z bazy Corporate Database można się także dowiedzieć o upadłościach i zmianach w zarządach firm.

Wiadomo, że łatwiej znaleźć dane na temat spółek giełdowych, ale warto wiedzieć, gdzie szukać tych, które nie są tam notowane. Jak widać – nie jest z tym tak źle.