Tysiące książek do końca lipca

Wykorzystane bazy danych: De Gruyter, MIT Press Direct

Zaczynają się wakacje, ale za sprawą pandemii inne niż do tej pory. A może, w oczekiwaniu na lepsze czasy, znajdziecie chwilę żeby poszukać materiałów do swojej pracy? Okazja jest znakomita: do końca lipca 2020 r. mamy możliwość korzystania z książek z dwóch wydawnictw: De Gruyter oraz MIT Press Direct. W sumie ponad osiemdziesiąt tysięcy (!) pozycji z różnych dziedzin, w tym oczywiście nauk ekonomicznych.

Do obu baz wiedzie podobna ścieżka: strona Biblioteki, zakładka Bazy danych i potem kategoria Bazy testowe lub Książki. Na początek – De Gruyter. To bardzo obszerna baza, a nasz dostęp testowy obejmuje jedynie książki. Aby nie wprowadzać zamieszania, link został tak ustawiony, aby po wejściu do bazy użytkownicy z UEK widzieli tą część kolekcji, z której mogą w pełni korzystać.

Zwróćcie proszę uwagę na liczby na obrazku powyżej. Mamy do dyspozycji ponad 85 tysięcy książek (nie rozdziałów w książkach – całych książek). De Gruyter to baza bardzo interdyscyplinarna, stąd duża różnorodność kategorii tematycznych. Jakie to konkretnie kategorie, przekonamy się kiedy klikniemy na Subject Areas na górze strony:

Po wskazaniu interesującej nas kategorii, trafimy na polecane pozycje z tego obszaru, nowości wydawnicze oraz wyszukiwarkę. Musimy pamiętać, aby po wpisaniu naszego terminu wyszukiwawczego, kiedy na ekranie pojawią się wyniki wyszukiwania, ograniczyć je do pozycji książkowych.

Jeśli chcemy się trochę rozejrzeć i zorientować, co baza może nam zaproponować, lepiej będzie skorzystać z menu po prawej stronie ekranu startowego. Domyślnie ustawiono wyłącznie książki, które możemy zobaczyć w pełnym tekście. Koniecznie zjedźmy niżej.

A to dlatego, że dopiero poniżej znajduje się lista kategorii wraz z liczbą przypisanych do nich pozycji książkowych. Musiałem podzielić obrazek na dwie części, żeby wszystko się zmieściło.

Każdą z kategorii można rozwinąć klikając na „+” przy jej nazwie. Po wybraniu kategorii lub podkategorii, zobaczymy listę znajdujących się w niej książek. Kiedy zdecydujemy się na którąś z nich, po prostu klikamy na tytuł – pokaże się jej opis wraz z listą rozdziałów. Możemy otworzyć/zapisać całą książkę lub wybrane rozdziały w formacie PDF lub EPUB.

Niebieska otwarta kłódka to znak, że mamy do wybranej pozycji pełny dostęp.

Baza MIT Press Direct jest zdecydowanie mniejsza objętościowo, ale równie godna uwagi. W końcu Massachusetts Institute of Technology (MIT) to jedna z najlepszych, a zdaniem wielu nawet najlepsza politechnika na świecie, a to chyba całkiem niezła rekomendacja.

Strona startowa jest prosta i intuicyjna – możemy przeglądać kolekcję, skorzystać z okna wyszukiwania lub skusić się na jedną z polecanych książek, które są prezentowane tuż pod nim.

Przy wyszukiwaniu oczywiście lepiej wybrać wersję zaawansowaną. Dzięki temu będziemy w stanie określić zakres czasowy albo podać dokładną frazę wyszukiwawczą, czego wyszukiwanie proste nie oferuje.

Chcąc zobaczyć, jaka jest tematyka książek znajdujących się w bazie, wystarczy wybrać na stronie startowej przycisk Browse eBooks. Podobnie jak w przypadku bazy omawianej wcześniej, tutaj też mamy do czynienia z bardzo szerokim spektrum wiedzy, uszeregowanym według kategorii. Jest ich tak dużo i są ułożone na stronie w taki sposób, że nie mam jak pokazać wszystkich na jednym obrazku.

Dlatego prezentuję tutaj tylko dwie kategorie, najbardziej oczywiste z punktu widzenia użytkownika z UEK, wraz z podkategoriami.

Po wybraniu interesującego nas obszaru tematycznego możemy jeszcze zdecydować, czy baza będzie nam pokazywać tylko całe książki, czy także pojedyncze rozdziały. Poza tym nie musimy ograniczać się do jednego zagadnienia, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zaznaczyć kilka naraz.

Na liście wyników zobaczymy publikacje pasujące do naszych kryteriów. Aby przejść do pełnego tekstu trzeba kliknąć na tytuł. Nie możemy otworzyć/zapisać całej książki, tylko każdy rozdział osobno. Zielony kwadrat przy tytule oznacza dostępność pozycji.

Obie bazy oferują imponującą kolekcję książek, ale trzeba się pospieszyć, bo dostęp testowy będzie trwał tylko do końca lipca.