Książki elektroniczne w EBSCO – online i offline

Wykorzystane bazy danych: EBSCOhost

Baza EBSCO oferuje dostęp do ponad trzydziestu tysięcy książek elektronicznych. Dobrze wiedzieć jak z nich korzystać, bo można robić to na kilka sposobów: czytać online, zapisywać fragmenty do pliku pdf lub wypożyczać całe książki i korzystać z nich offline przez określony czas. Po szczegóły zapraszam do dalszej części wpisu.

Tuż po zalogowaniu jesteśmy proszeni o określenie, z których baz składających się na platformę EBSCOhost chcemy korzystać. Wybieramy preferowane elementy lub zaznaczamy wszystkie – za pomocą opcji Wybierz / anuluj wybór wszystkich. Wbrew ostrzeżeniu wydawcy, nie wydłuża to zauważalnie czasu reakcji serwisu.

Jeśli chcemy nasz wybór potem zmienić, możemy to zrobić w każdym momencie – klikając na link Wybierz bazy danych znajdujący się tuż nad oknem wyszukiwania.

Zobaczymy listę wszystkich dostępnych baz. Skoro interesują nas książki elektroniczne, najlepiej będzie ograniczyć się do dwóch zbiorów: Academic Research Source eBooks oraz eBook Collection (EBSCOhost).

Jest też inny sposób na wyselekcjonowanie książek elektronicznych przy korzystaniu z wszystkich baz EBSCO. Po wyszukiwaniu, kiedy system wyświetli listę wyników, w menu po lewej stronie trzeba odnaleźć Typy źródeł i kliknąć na Pokaż więcej.

Teraz wystarczy zaznaczyć Książki elektroniczne i potwierdzić za pomocą przycisku Aktualizacja.

Niezależnie od tego który sposób wybierzemy, ostatecznie zobaczymy listę wyników wyszukiwania na wybrany temat składającą się z ebooków.

Jeśli chcemy wybraną pozycję po prostu czytać online, wystarczy nam opcja Pełny tekst PDF.

Po jej wybraniu, zgodnie z obietnicą, otworzy się pełny tekst książki. Z menu po lewej stronie dowiemy się o ewentualnych ograniczeniach, na przykład w niektórych publikacjach nie można korzystać z funkcji kopiuj/wklej (akurat w naszym przykładzie taka sytuacja nie zachodzi).

Warto podkreślić: ilekroć zalogujemy się do EBSCOhost, będziemy mieć dostęp do pełnego tekstu książki elektronicznej.

Co innego, kiedy chcemy pobrać jej fragment jako plik pdf. Nie ma możliwości zapisania całej książki, limit to maksymalnie 100 stron z danej publikacji.

Aby pobrać wybrany fragment, trzeba kliknąć na ikonkę po jego prawej stronie. Pojawi się nowe okno, w którym zdecydujemy czy zapisujemy tylko bieżącą stronę, czy ewentualnie też pewną liczbę kolejnych stron, czy po prostu cały rozdział.

A co zrobić, kiedy potrzebujemy dostępu do całej książki, ale offline? Na liście wyników wyszukiwania obok omawianej opcji Pełny tekst PDF (a często też jej odpowiednika dla urządzań mobilnych: Pełny tekst EPUB) znajduje się także kuszący link Pełne pobranie.

Nie jest to jednak takie proste. Najpierw trzeba zalogować się na swoje konto w bazie EBSCO lub je utworzyć, jeśli go nie mamy.

W tym momencie krótkie wyjaśnienie, aby uniknąć ewentualnych nieporozumień – konto w bazie EBSCO nie ma nic wspólnego z kontem bibliotecznym. Jego założenie po prostu odblokowuje dodatkowe narzędzia w tej bazie. Natomiast aktywne konto biblioteczne zapewnia zdalny dostęp do wielu baz danych (w tym również EBSCO).

Kiedy będziemy już zalogowani do konta EBSCO, po kliknięciu na Pełne pobranie otworzy się nowe okno. Okazuje się, że wybraną książkę elektroniczną możemy nie tyle pobrać, co wypożyczyć na określony czas – maksymalnie na 30 dni.

Żeby z niej skorzystać, będziemy musieli zainstalować podlinkowany program Adobe Digital Editions. To w nim otworzymy plik o rozszerzeniu .acsm, który zostanie pobrany na nasz komputer po kliknięciu w przycisk Pełne pobranie.

Po zapisaniu pliku otrzymamy radosny komunikat o powodzeniu całej akcji, ale to jeszcze nie koniec.

Dopóki mamy połączenie z Internetem, musimy uruchomić program Adobe Digital Editions i otworzyć w nim pobrany plik .acsm, czyli dodać go do swojej biblioteki.

Po kliknięciu w File i dalej w Add to Library, otwieramy folder w którym zapisaliśmy plik .acsm. Możemy się lekko zdziwić, ponieważ początkowo program niczego tam nie widzi…

Wszystko dlatego, że domyślnym typem plików dla tego programu są E-Books. Trzeba na nie kliknąć tak jak na obrazku powyżej i zmienić to ustawienie na drugi wariant, czyli Adobe Content Server Message (stąd rozszerzenie pliku .acsm).

Teraz już widzimy pobrany plik z tytułem naszej książki. Kiedy go zaznaczymy i klikniemy w Otwórz, rozpocznie się pobieranie zawartości.

Dosłownie za moment książka jest gotowa. Od tej chwili możemy z niej korzystać (z pełnego tekstu) offline, jedynie za pomocą programu Adobe Digital Editions.

Kiedy klikniemy na przycisk Library, znajdziemy się na głównym ekranie programu, gdzie prezentowane są wszystkie nasze pozycje. Z wyjątkiem dołączonego automatycznie samouczka, na każdej książce umieszczono informację o tym, jak długo jeszcze potrwa okres jej wypożyczenia. Kiedy ten czas upłynie, pojawi się komunikat expired i dostęp nie będzie już możliwy.

Przynajmniej do momentu, kiedy znowu połączymy się z bazą EBSCO i powtórzymy wypożyczenie, zapisując nowy plik .acsm pozwalający na pobranie tej samej książki.