Notowania i indeksy na WGPW – z danymi historycznymi

Wykorzystane bazy danych: EMIS

Żeby coś rzetelnie przeanalizować, potrzeba dokładnych danych. Jeśli chodzi o firmy notowane na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych to pełną historię ich notowań znajdziemy w bazie EMIS. Co więcej, znajdziemy tam również bieżące i historyczne wartości indeksów giełdowych oraz instrumentów finansowych i kursów walut. Gdzie tego szukać? Proszę czytać dalej…

Zacznijmy od notowań spółek na warszawskiej giełdzie. Wchodzimy do bazy EMIS (strona Biblioteki –> E-źródła –> Bazy danych – portale –> EMIS), wybieramy zakładkę Spółki i wpisujemy nazwę szukanego przedsiębiorstwa. Dla przykładu wybrałem Agorę. Przy wpisywaniu system proponuje podpowiedzi – my wybieramy AGORA S.A.

Jesteśmy teraz na profilu firmy. O tym, co można tam znaleźć już pisałem, np. tutaj. Teraz chcę się skupić na części profilu dotyczącej giełdy. Jeśli wybrana przez nas spółka jest notowana na WGPW, to pod zakładkami, w lewym górnym rogu znajdzie się wykres ilustrujący wartość jej akcji w ostatnich miesiącach.

Tak podana informacja jest – przyznacie – raczej skromna. Ale spokojnie, kiedy najedziemy na wykres, wyświetli się informacja jak na obrazku powyżej. Oczywiście chcemy mieć dostęp do historii, więc klikamy. Otwiera się nowy ekran, po lewej widzimy podstawowe dane, po prawej wykres przedstawiający wzrosty i spadki cen akcji spółki.

Domyślnie baza pokazuje ostatni rok, ale można wybrać również opcję 10 dni, miesiąc, kwartał, 3 lata lub max, czyli wykres dla całego okresu notowania spółki na WGPW. Jest też możliwość zobaczenia wykresu za konkretny okres czasu – wystarczy podać daty dzienne, od kiedy i do kiedy.

Ale to co najcenniejsze, znajduje się niżej – chodzi oczywiście o historię. System podaje dane z pięciu ostatnich notowań, ale nas to właściwie nie interesuje. Najważniejszy jest link do pliku xls, który otrzymamy klikając na Wyślij pełną historię do Excela.

Historia jest naprawdę pełna – to znaczy zawiera WSZYSTKIE notowania spółki od jej debiutu na GPW. W pliku dostajemy te same dane co na obrazku, czyli: data, wartość otwarcia i zamknięcia, wartości maksymalne i minimalne, a także wolumen i obrót.

Z indeksami sprawa wygląda podobnie. Z menu w portalu EMIS wybieramy zakładkę Rynki finansowe. I od razu widzimy wykresy dla dwóch najbardziej popularnych indeksów, czyli WIG i WIG20. Żeby dotrzeć do ich historycznych wartości, musimy zrobić to samo, co w przypadku spółek – kliknąć na wykres, a potem na link Wyślij pełną historię do Excela. Naturalnie to nie jedyne dostępne indeksy.

Oprócz tych z obrazka powyżej mamy jeszcze indeksy narodowe (polski i ukraiński), indeksy sektorowe, indeksy pochodne dla WIG20. I znów: żeby ściągnąć pełną historię trzeba kliknąć na nazwę instrumentu, a potem Wyślij pełną historię do Excela. System oferuje nam także wykres, który można dostosować tak samo, jak w przypadku spółki.

Zdecydowanie godne uwagi jest też menu po prawej stronie. W jego pierwszej części, Giełdy, znajdują się takie rzeczy:

Część druga to Rodzaje instrumentów finansowych:

Każdy z elementów to nowe menu. Interesują nas np. futures na akcje – to wchodzimy i widzimy listę instrumentów. Dla każdego z nich jest dostępny wykres i pełna historia. W ten sam sposób możemy sprawdzić też np. WIBOR czy kursy walut – baza dostarcza dane od końca maja 2000 roku.

Na koniec jeszcze dodam, że EMIS obejmuje swoim zasięgiem nie tylko Polskę, ale i inne kraje z kategorii emerging. Nie sprawdzałem wszystkich, zajrzałem na próbę do Rosji i Indii. Można tam bez problemu znaleźć informacje o indeksach giełdowych i spółkach, działając dokładnie tak samo jak w polskich przykładach. Informacja nie jest jednak (przynajmniej na razie) tak wyczerpująca jak w przypadku Polski.