Leasing finansowy

Wykorzystane bazy danych: BazEkon, Infor Lex Biblioteka

Szukać informacji o leasingu to tak jak szukać czegoś o Amazonce – temat rzeka. Zatem aby nie lać wody, w tym odcinku będzie nas interesował tylko jeden szczególny rodzaj leasingu – finansowy. A konkretnie polskie przepisy prawne regulujące tę kwestię oraz wszelkiego rodzaju publikacje pomagające zrozumieć jej zawiłości. Będziemy chcieli znaleźć artykuły, analizy i porady z praktyki życia gospodarczego w Polsce. Nie pogardzimy również podbudową teoretyczną – chodzi o możliwie pełny obraz zagadnienia.

Najlepiej będzie udać się do serwisu Infor Lex Biblioteka. Dostaniemy się tam przez stronę Biblioteki –> E-źródła –> Podatki. Rachunkowość.

Aby uniknąć nieporozumień od razu wyjaśniam, że oferujemy dostęp do bazy danych o podobnej nazwie i (częściowo) treści. Mam na myśli Lex – System Informacji Prawnej. Nie czas ani miejsce żeby wymieniać wszystkie różnice między nimi, wspomnę tylko o najważniejszej. Infor Lex Biblioteka zawiera oprócz aktów prawnych także pełne teksty artykułów z czasopism dotyczących obrotu gospodarczego, publikowanych przez wydawnictwo Infor. Będzie o nich mowa nieco niżej.

W serwisie Infor Lex Biblioteka można poruszać się na kilka sposobów.

Jeśli posłużymy się indeksem haseł, pod literką L znajdziemy Leasing. Kiedy na niego klikniemy okaże się, że mamy do przejrzenia grubo ponad sto przepisów prawnych, setki artykułów i ponad tysiąc orzeczeń i interpretacji (chcieliśmy mieć pełny obraz 😉 ). Tyle, że dotyczą one leasingu ogólnie, a nas interesuje jego szczególna odmiana. Możemy zatem doprecyzować, ale musimy być ostrożni, ponieważ zapisy w aktach prawnych dotyczące leasingu ogólnie, mają zastosowanie również dla leasingu finansowego. Tak jest np.  z Ustawą z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny – gdybyśmy od razu wpisali sobie leasing finansowy, nie zobaczylibyśmy jej, ponieważ są tam regulacje na ogólniejszym poziomie, ale jak najbardziej obowiązujące. Nie ma się co przerażać datą tej ustawy, system poda nam wersję obowiązującą, po licznych nowelizacjach.

Na obrazku poniżej widać, jak baza może ułatwić nam życie: mamy fragment wspomnianej ustawy i odnoszące się konkretnie do tego pojedynczego fragmentu podpięte artykuły, orzeczenia, porady i interpretacje. Możemy do nich skoczyć jednym kliknięciem.

To oczywiście tylko przykład działania systemu, chcąc wgryźć się głębiej w prawne aspekty leasingu finansowego, trzeba na pewno zajrzeć do jeszcze kilku aktów prawnych. Wiemy już jak, więc nie będzie z tym problemu. Zajmiemy się teraz artykułami z czasopism. Jest w czym wybierać i co przeglądać:

Jest też wygodna i intuicyjna wyszukiwarka dla całej bazy, dostępna ze strony głównej Infor Lex Biblioteka, jak również po wybraniu jakiegoś zagadnienia z listy haseł.

Widzimy tytuł artykułu, jego źródło i krótki fragment tekstu w którym pojawia się szukana fraza. W takiej masie tekstów użyteczne bywa pole Z wykluczeniem słów. Jest również możliwość sortowania wyników według daty, co pozwala znaleźć najbardziej aktualne artykuły. Naturalnie możemy dowolnie modyfikować swoje zapytanie aby uzyskać treści bardziej teoretyczne lub bardziej praktyczne.

Właściwie zebraliśmy już tyle materiałów na interesujący nas temat, że moglibyśmy na tym poprzestać. Ale warto zajrzeć jeszcze do naszego katalogu i do bazy BazEkon – wyszukiwanie za pomocą słów kluczowych przyniesie po kilkanaście pozycji.

Okazało się że materiałów do analizy mamy aż za dużo. Oby za każdym razem był tylko taki problem 😉