Warunki prowadzenia biznesu

Wykorzystane bazy danych: OECD iLibrary, World DataBank

Biznes to biznes, ale nie wszędzie robi się go tak samo łatwo (albo trudno). Jak to sprawdzić i porównać? Po pierwsze musimy się zastanowić, co rozumiemy pod pojęciem warunki prowadzenia biznesu. Można to zagadnienie różnie definiować, ale na potrzeby tego krótkiego wpisu zainteresujemy się biurokracją, podatkami, sytuacją na rynku pracy oraz  wykształceniem absolwentów w Polsce, Wielkiej Brytanii, Brazylii i Japonii. Choć statystyki nie odpowiedzą na wszystkie pytania, to pomogą całkiem nieźle zorientować się w temacie.

Najlepszym źródłem, do jakiego możemy zajrzeć na początek jest portal Banku Światowego World dataBank. Wchodzimy przez stronę Biblioteki –> E-źródła –> Statystyka międzynarodowa. W portalu można znaleźć wiele interesujących baz danych, ale nas w tym momencie najbardziej będzie interesowała baza Doing Business. Znajdziemy ją albo przez zakładkę Databases po lewej, albo przez sekcję What’s popular –> Databases  na środku ekranu.

Sama baza jest zorganizowana według wspólnego dla całego portalu schematu, czyli wybieramy kraje, wskaźniki i lata. Na obrazku przy wskaźnikach i czasie widnieje available: 0, ale tak jest tylko na samym początku, kiedy do nich przejdziemy, okaże się, że możemy wybierać spośród 39 wskaźników, a dane są dostępne za lata 2005-2011.

Cała radość we wskaźnikach. Dla wybranych przez nas wcześniej krajów możemy sprawdzić na przykład liczbę procedur i czas potrzebny na sądowne dochodzenie wykonania umowy lub założenie firmy a także całkowite opodatkowanie firmy i koszt jej założenia. Wygodne jet to, że na każdym etapie możemy podejrzeć nasz dotychczasowy wybór – w zakładce Your Current Selection po prawej stronie ekranu.

Kiedy już dokonamy wyboru, możemy przejść do wyników. Albo będziemy je przeglądać w formie tabelki lub wykresu w bazie, albo klikniemy Download i zapiszemy jako plik xls lub inny. Moim zdaniem dobrze najpierw kliknąć na Table i poustawiać sobie tabelę według własnych potrzeb, a dopiero potem zapisać dane. Domyślnie system wyświetla wskaźniki w pionie, lata w poziomie i kraje do wyboru:

Ale może wygodniej będzie nam porównać konkretny wskaźnik w wybranych krajach? Wtedy w ustawieniach (ikonka z kółkiem zębatym) zmieniamy format prezentacji danych. T-czas, S-wskaźniki, C-kraje.

Dzięki wybraniu opcji ze wskaźnikami na górze, możemy teraz szybko porównać ich wartości w wybranych krajach:

Dużą zaletą bazy Doing Business jest to, ze obejmuje większość krajów świata i że dane są porównywalne, ponieważ są zdobywane tą samą metodą.

Proponuje teraz zajrzeć do portalu OECD iLibrary. Znajdziemy tam dokładne dane na temat wykształcenia ludności i rynku pracy. Wchodzimy oczywiście przez stronę Biblioteki –> E-źrodła –> Portale baz danych. Z głównego menu na górze wybieramy Statistics a potem odszukujemy na liście OECD Education Statistics. Przyda się nam również baza  OECD Employment and Labour Market Statistics.

W pierwszej z zaznaczonych baz znajdziemy między innymi dane na temat absolwentów:

Możemy bardzo dokładnie określić, o absolwentów jakich kierunków nam chodzi. W tym celu klikamy na Graduates by field of education, a następnie w głównej tabeli na środku ekranu otwieramy zakładkę Field of education. Na obrazku poniżej fragment listy:

Na koniec zajrzymy jeszcze do drugiej z baz w portalu OECD  – Employment and Labour Market Statistics. Składa się ona z następujących komponentów:

Każdy z nich może być dla nas przydatny, bo na jakość prowadzenia biznesu wpływają zarówno zarobki pracowników, jak i czas pracy, liczba zatrudnionych oraz bezrobotnych, a także popularność związków zawodowych czy wydatki na programy wsparcia rynku pracy. Jedynym mankamentem baz w portalu OECD iLibrary jest to, że prezentują tylko dane dotyczące państw członkowskich tej organizacji.