BRIC a CO2

Wykorzystane bazy danych: EBSCO, World DataBank

Wysoka temperatura powietrza w sierpniu to żadna sensacja, ale kiedy za oknem taki upał, nie trudno pomyśleć o globalnym ociepleniu klimatu. Ma ono przyczyny zarówno naturalne, jak i spowodowane działalnością człowieka. W tym drugim przypadku chodzi oczywiście o emisję gazów cieplarnianych, szczególnie dwutlenku węgla. Proponuję w tym odcinku przyjrzeć się poziomowi emisji CO2 w państwach BRIC (Brazylia, Rosja, Indie, Chiny), a także ich polityce w tym zakresie.

Zacznijmy od statystyk, aby poznać skalę zjawiska. Pomogą nam połączone bazy World Development Indicators i Global Development Finance, będące częścią World DataBank. Wchodzimy przez stronę Biblioteki –> E-źródła –> Statystyka międzynarodowa. W bazie na środku ekranu widać okienko zatytułowane What’s popular. Jest ono podzielone na trzy zakładki: Countries, Indicators i Databases. Nas będzie interesować ta ostatnia opcja. Kiedy ją wybierzemy, na pierwszym miejscu pojawią się wspomniane wyżej połączone bazy.

Schemat działania tej bazy jest taki jak wszystkich w tym portalu – określamy gdzie (country), co (indicators) i kiedy (time). Po wybraniu naszych czterech krajów, czas na wskaźniki. Po lewej stronie mamy rozwijane menu, w którym łatwo znajdziemy drogę do interesującego nas działu.

Baza zawiera nie tylko dane dotyczące dwutlenku węgla, ale również metanu i gazów przemysłowych. Kiedy już określimy kraje, wskaźniki i czas, możemy zobaczyć wyniki. W poprzednim odcinku pisałem o tym, jakie są możliwości ich prezentacji – możecie tam zajrzeć, jeśli chcecie. Tutaj na obrazku tylko jeden, najbardziej ogólny ze wskaźników, ale oczywiście można zażyczyć sobie bardziej szczegółowych danych, np. dotyczących emisji CO2 generowanej przez przemysł, czy pochodzącej ze spalania paliw kopalnych.

W tym przypadku te same dane można znaleźć również w bazie CEIC Data, tak się czasem zdarza. Ale wracajmy do naszych poszukiwań. Skoro mamy już liczby, poszukajmy informacji na temat polityki wymienionych krajów odnośnie emisji CO2.

Największą dynamikę wzrostu emisji mają Chiny, więc to na ich przykładzie poszukamy czegoś interesującego. Zacznijmy od EBSCO. Wchodzimy przez stronę Biblioteki –> E- źródła –> Bazy danych – portale. Po wejściu musimy dokonać wyboru – wybieramy EBSCOhost Web.

Dużą zaletą tego portalu jest możliwość wybrania elementów, wśród których będziemy szukać. Szczególnie dla nas użyteczne mogą być bazy Environment Complete oraz GreenFILE (na obrazku tylko fragment listy – kliknij aby powiększyć).

Warto zaznaczyć również Academic Search Complete, ewentualnie inne, które uznacie za potencjalnie pomocne. Nawet zaznaczenie wszystkich nie spowoduje znaczącego spowolnienia działania systemu, więc nie ma się co szczypać. Niezależnie od ilości wybranych baz, wyszukiwanie artykułów wygląda tak samo. Na początek spróbujmy w miarę ogólnie określić czego szukamy. Po wpisaniu CO2 emissions oraz China, w efekcie otrzymaliśmy prawie 1900 artykułów. Można to doprecyzować.

Godną uwagi opcją jest też wyszukiwanie według tematu (wśród znalezionych do tej pory artykułów). Nasze zapytanie było ogólne i można je różnie rozumieć. System generuje szereg podpowiedzi, mających naprowadzić nas na cel.

Po rozwinięciu pola Temat (lewa strona ekranu) pojawia się kilka propozycji, ale znacznie więcej pojawi się kiedy klikniemy na Pokaż więcej.

Dzięki temu z artykułów, które jakoś łączyły się z naszym zapytaniem (CO2 emissions i China), pozostaną te, które dodatkowo łączą się z wybranymi tematami. Jeśli i po takim zabiegu wyników będzie za dużo, można dodać do wyszukiwania trzecią frazę, np. state policy. Celem tego działania jest dotarcie do publikacji, które w możliwie największym stopniu dotyczą naszego tematu.

Nie muszę chyba dodawać, że interesuje nas pełny tekst publikacji. Jak widać na obrazku powyżej (kliknij, aby powiększyć), dostaniemy albo plik pdf, albo link do innego źródła z pełnym tekstem. Portal EBSCO oferuje także wiele innych możliwości doprecyzowania wyników, równie intuicyjnych w obsłudze, jak omówione przeze mnie. Nie będzie więc problemu w znalezieniu informacji na temat polityki pozostałych państw BRIC w zakresie emisji CO2.