Nobel z ekonomii

Wykorzystane bazy danych: Czasopisma A-Z, EBSCO, Nobliści

15 października ogłoszono laureatów tegorocznej nagrody Nobla z ekonomii (choć jeśli o ścisłość chodzi, jest to Nagroda Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie nauk ekonomicznych – wynalazca dynamitu w swoim słynnym testamencie wspominał bowiem jedynie o ustanowieniu nagrody za osiągnięcia naukowe z zakresu fizyki, chemii i medycyny oraz nagrody literackiej i pokojowej). W tym roku nagrodzono dwóch amerykańskich uczonych: Alvina E. Rotha i Lloyda S. Shapley’a za teorię stabilnych alokacji i wykorzystanie projektowania rynku. Gdybyście zastanawiali się, gdzie w naszych zbiorach szukać publikacji noblistów z ekonomii (nie tylko tegorocznych) – zapraszam na resztę wpisu.

To dobry moment, żeby odwiedzić tworzoną od lat w Bibliotece bazę NOBLIŚCI. Zawiera ona  opisy bibliograficzne książek, artykułów z czasopism oraz prac w wydawnictwach zbiorowych autorstwa laureatów, jak również  opisy bibliograficzne publikacji im poświęconych.  Wszystkie dzieła opisane w bazie znajdują się w zbiorach Biblioteki. Baza informuje zarówno o  dokumentach drukowanych, jak i elektronicznych. Żeby do niej wejść, trzeba na stronie Biblioteki wybrać zakładkę E-źródła, a następnie Bazy własne Biblioteki.

Potem wystarczy znaleźć na liście bazę NOBLIŚCI i wejść do środka. Baza oferuje możliwość przeszukiwania na kilka sposobów.

Możemy użyć jednego lub dwóch indeksów do określenia naszego tematu poszukiwań. Kiedy chcemy sprawdzić, jakie publikacje konkretnego noblisty znajdują się w naszych zbiorach, wystarczy wybrać indeks autor/redaktor. A jeśli chcemy na przykład dowiedzieć się, jak nobliści odnosili się do konkretnego problemu, możemy posłużyć się słowami kluczowymi lub terminem. Pojawia się pytanie co zrobić z otrzymanymi wynikami?

Dla przykładu wyszukałem publikacje Paula Krugmana, noblisty z 2008 roku. Baza zawiera 45 pozycji tego autora.

Jeśli chcemy zajrzeć do jednej z jego książek, na przykład do tej z obrazka powyżej, powinniśmy skopiować sobie jej tytuł z bazy i przejść do naszego katalogu on-line na stronie głównej Biblioteki. I dalej: wyszukiwanie proste –> tytuł –> wklejamy –> odszukujemy na liście wyników –> wchodzimy.

Domyślnie otwiera się ekran Egzemplarze i od razu dostajemy informację, ile ich jest, gdzie się znajdują i ile z nich jest teraz dostępnych. W naszym przypadku mamy tylko jeden egzemplarz, dostępny w magazynie. Żeby go zamówić, trzeba się zalogować. Jeśli interesująca nas książka znajduje się w Wypożyczalni lub jednej z czytelń – trzeba się tam udać i odnaleźć szukaną pozycję. Pomoże w tym numer UKD, który ustalimy, przechodząc na ekran Karta.

Znając ten numer wystarczy znaleźć półkę nim oznaczoną, będzie tam stała „nasza” książka, zaraz obok innych poświęconych temu samemu tematowi. W czytelniach można z książki korzystać jedynie na miejscu, z Wypożyczalni (jak sama nazwa wskazuje) można wypożyczać do domu.

A jeśli znaleźliśmy w bazie Nobliści artykuł, który chcemy przeczytać, musimy skoczyć do bazy danych, w której się on znajduje.

W przykładzie z obrazka powyżej jest to baza Business Source Complete, stanowiąca część portalu EBSCO. Wchodzimy tam ze strony Biblioteki –> e-źródła –> bazy danych – portale. Wybieramy EBSCOhost, zaznaczamy interesujące nas bazy danych (można zaznaczyć wszystkie, nie spowolni to pracy bazy aż tak bardzo) i w polu wyszukiwania wklejamy tytuł artykułu.

Żeby dostać dokładnie to czego chcemy, najlepiej zaznaczyć wyszukiwanie przez tytuł – z rozwijanego menu po prawej. W efekcie otrzymujemy pełny tekst artykułu i o to chodziło 🙂

Można tez do sprawy podejść inaczej – skopiować z bazy Nobliści tytuł czasopisma i poszukać go w portalu Czasopisma A-Z. Najłatwiej wejść do niego bezpośrednio ze strony głównej Biblioteki.

Kiedy będziemy już w środku, trzeba przejść do zakładki Tytuły i tam wkleić zaznaczony tytuł z bazy Nobliści.

System pokaże nam wszystkie bazy danych w których dostępne jest dane czasopismo, wraz z zakresem czasowym. Dzięki temu od razu wiemy, że w naszym przypadku (artykuł z 1985 r.) nie będzie problemu. Klikamy na wybraną bazę, odnajdujemy na liście odpowiedni rocznik oraz numer wydania i mamy dostęp do pełnego tekstu. Ale z innymi noblistami może być różnie, nierzadko laureatami zostają naukowcy bardzo zaawansowani wiekowo, którzy publikowali swoje najważniejsze prace dekady temu.