O wystawie …

plakat gĹ‚Ăłwny Główny plakat wystawy

Co można kupić za kilogram ryżu, na co możemy wymienić muszle czy bursztyny? Kto jest twórcą pierwszych monet? Dlaczego bezwartościowy papier okazał się być tak cenny? Dlaczego fałszowanie pieniędzy nie przynosi zysku? Co się stanie gdy w banku zabraknie pieniędzy? Dlaczego dolary mają taką siłę? Czy plastik to pieniądz przyszłości? Na te i wiele innych pytań można było znaleźć odpowiedzi oglądając wystawę „Historia pieniądza: od miedziaka do paypassa” prezentowaną w Sali Wystawowej BG w dniach 8 października - 17 listopada 2014 r.

Na wystawie przedstawiona została historia pieniądza od pierwszych płacideł, przez ewolucję pieniądza metalowego po papierowego, aż do pieniędzy współczesnych – elektronicznych. Ta długa i interesująca historia dodatkowo przybliża nam jak zmieniała się rzeczywistość w której pieniądz funkcjonował, dlaczego od tak dawna decyduje o naszym życiu i co sprawia, że zwykły metal czy papier miał tak ogromne znaczenie dla dawnych i współczesnych czasów.

Na wystawie można było oglądać kolekcje unikatowych monet i pieniędzy papierowych z Polski i całego świata, które w większości są własnością pracowników naszej biblioteki. Prywatne kolekcje numizmatyczne są świadectwem ważności i ponadczasowości pieniądza w historii świata, a także wyjątkową pamiątką tamtych czasów. Przedstawione zostały również pieniądze Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej, które z sentymentem lub też nie wspomina wielu z nas. Dla tych którzy, pieniądze te widzieli po raz pierwszy z pewnością była to ważna lekcja historii.