Chcemy wesprzeć Państwa podczas badań, a ten przewodnik zawiera podstawowe informacje potrzebne do rozpoczęcia podróży badawczej.
Informacje jak aktywować konto znajdują się tutaj.
Informacje o drukowanych książkach znajdują się w katalogu komputerowym oraz zdigitalizowanym w katalogu kartkowym (dane do 1993 roku).
Należy zalogować się do konta czytelnika (domyślnym hasłem jest seria i numer dowodu osobistego) i wyszukać interesującą publikację.
Na tej stronie znajdują się również informacje jak odebrać zamówione książki, jak przedłużyć ich datę zwrotu (jeżeli nadal są potrzebne) oraz jak zwrócić je do Biblioteki.
Biblioteka Główna umożliwia dostęp do licencyjnych źródeł elektronicznych zawierających:
Po wybraniu bazy/portalu należy zalogować się podając swój login i hasło do konta czytelnika. Więcej informacji znajduje się tutaj.
Poszukując książek, artykułów, danych finansowych, regulacji prawnych albo statystyk można przeglądać nasze źródła elektroniczne alfabetycznie lub według kategorii – wszystkie informacje dostępne są na stronie Zasoby online.
Jak skutecznie szukać informacji w bazach dostępnych w Bibliotece Głównej UEK można dowiedzieć się na Blogu Kangur.
Przygotowaliśmy również filmiki, które ułatwią korzystanie z dostępnych zasobów elektronicznych
Podczas pracy badawczej może być konieczne przechowywanie dużej liczby odniesień i zarządzanie nimi. Pomóc w tym mogą narzędzia do zarządzania bibliografią. Współpracują one z programami do pisania tekstów, dzięki czemu można automatycznie wstawiać, odpowiednio formatować cytaty oraz bibliografie. Więcej informacji na temat tych narzędzi znajduje się tutaj.
Promowanie badań i zwiększanie ich dostępności staje się coraz ważniejsze. Kolegia/wydziały uniwersyteckie i indywidualni badacze są często mierzeni na podstawie cytowań ich artykułów. Zwiększenie widoczności badań może zwiększyć szanse, że będą one wykorzystywane i cytowane przez szerszą społeczność naukową. To z kolei może pomóc zwiększyć wpływ badań i umożliwić rozpoczęcie budowania reputacji jako badacza.
Można zwiększyć widoczność swoich badań na wiele sposobów ...
Publikowanie w otwartym dostępie sprawia, że recenzowane prace naukowe są dostępne online, bezpłatnie dla każdego do znalezienia i przeczytania. Potencjalne czytelnictwo artykułów otwartego dostępu jest znacznie większe niż artykułów, w których pełny tekst jest ograniczony do subskrybentów.
Publikacje można również umieszczać w Repozytorium UEK (RUEK). W RUEK gromadzone są w formie elektronicznej prace i dane badawcze pracowników Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.
Można w nim deponować samodzielnie:
Dane badawcze mogą przybierać różne formy; jest to ważny produkt, mający zasadnicze znaczenie dla Państwa pracy i wpływu jako badacza. Zarządzanie danymi badawczymi obejmuje myślenie o tym, co stanie się z danymi w trakcie i po zakończeniu projektu badawczego. Uniwersytet i wielu grantodawców badań oczekuje efektywnego zarządzania danymi i udostępniania ich tam, gdzie to możliwe. Zespół ds. Otwartej Nauki może pomóc w stworzeniu planu zarządzania danymi i podjęciu decyzji, kiedy, gdzie i czy dane mogą być udostępniane.
Wszystkie projekty badawcze powinny mieć plan zarządzania danymi; niektórzy grantodawcy (np. NCN) wymagają złożenia takiego wniosku w ramach wniosku o grant. Plan pomaga zapewnić odpowiednie zasoby do zarządzania danymi, w tym sprzęt, przechowywanie i personel. Należy rozważyć zarządzanie danymi krótko- i długoterminowymi (po zakończeniu projektu) oraz przeglądać i aktualizować plan jako rutynową część zarządzania projektem.
Informacje o planach zarządzania danymi są dostępne na stronie internetowej.
Pracownicy badawczy, badawczo-dydaktyczni UEK w ramach dyscyplin ocenianych na Uczelni mogą zgłosić publikacje pozostające w związku ze stosunkiem pracy.
W przypadku pracownika, który najpierw pracował w innej uczelni, a następnie przeniósł się do UEK, osiągnięcia powstałe w związku ze stosunkiem pracy w poprzedniej uczelni nie mogą być wykazane na potrzeby ewaluacji osiągnięć w UEK.
Osoby biorące udział w ewaluacji mają obowiązek założenia indywidualnego konta w bazie ORCID - Open Researcher and Contributor ID.
Połączenie kont PBN-POL-on-ORCID
Aby zgłoszone publikacje zostały poddane ocenie podczas ewaluacji, należy połączyć konta PBN-POL-on i ORCID. OPI przygotowało film pokazujący jak należy tego dokonać.
Publikacje należy zgłaszać osobiście do Oddziału Informacji i Dokumentacji, pok. 313, III p. lub na dorobek@uek.krakow.pl.
Uzupełnione publikacje można przeglądać w bazie Dorobek
Przypisywanie dyscypliny do publikacji
Każda publikacja, która bierze udział w ewaluacji musi być przypisana do dyscypliny, aby tego dokonać należy zalogować się na stronie Oświadczenie.
Po jego wygenerowaniu podpisane oświadczenie należy przesyłać na adres dorobek@uek.krakow.pl lub przynieść do Oddziału Informacji i Dokumentacji.