RODBUK – Repozytorium Otwartych Danych Badawczych Uczelni Krakowskich
Pierwszym miejscem publikowania danych badawczych przez pracowników naukowych, doktorantów i studentów UEK powinno być Repozytorium RODBUK – Repozytorium Otwartych Danych Badawczych Uczelni Krakowskich.
Korzystanie z Repozytorium jest bezpłatne. Warunkiem zdeponowania danych jest zarejestrowanie się za pomocą uczelnianego konta e-mail.
RODBUK powstało z inicjatywy Rady Dyrektorów Krakowskiego Zespołu Bibliotecznego. RODBUK współtworzony jest przez sześć krakowskich uczelni:
- Akademię Górniczo-Hutniczą,
- Akademię Wychowania Fizycznego,
- Politechnikę Krakowską,
- Uniwersytet Ekonomiczny,
- Uniwersytet Jagielloński,
- Uniwersytet Pedagogiczny.
Zadaniem RODBUK jest gromadzenie, opracowanie, archiwizacja i udostępnianie w otwartym dostępie wszelkiego typu danych tworzonych przez pracowników naukowych i doktorantów w trakcie działalności naukowej.
RODBUK realizuje politykę otwartej nauki (Open science) poprzez udostępnienie publicznie dostępnej platformy deponowania zbiorów danych badawczych umożliwiającej:
- zapoznanie się z badaniami prowadzonymi w krakowskich ośrodkach naukowych:
- przechowywanie różnego rodzaju zbiorów danych badawczych;
- szybkie dotarcie do informacji poprzez przyjazny interfejs wyszukiwawczy;
- najwyższy standard zapisu metadanych;
- uzyskanie stałego identyfikatora DOI dla każdego zbioru;
- znormalizowane cytowanie posiadanych danych;
- wybranie dla swojego zbioru danych jednej z licencji Creative Commons lub nadania innej;
- określenie embarga i udostępnienie ograniczonych plików w momencie wyznaczonym przez deponującego.
Repozytorium funkcjonuje na platformie Dataverse opartej na oprogramowaniu typu open source. RODBUK pozwala na gromadzenie i udostępnianie danych badawczych z różnych dyscyplin i w różnych formatach. Dane udostępnione są w formie zbiorów danych (tzw. datasetów). Dzięki temu dane są indeksowane i mogą być cytowane, co wpływa pozytywnie na upowszechnienie i promocję uczelni krakowskich.
RODBUK zarejestrowany jest w:
– Re3data międzynarodowym rejestrze repozytoriów danych badawczych ze wszystkich dyscyplin akademickich. Rejestr umożliwia wyszukiwanie i przeglądanie repozytoriów według dziedziny wiedzy, kraju oraz typu danych badawczych;
– OpenDOAR – międzynarodowym rejestrze otwartych repozytoriów;
– EOSC Marketplace – katalogu ogólnoeuropejskiej infrastruktury EOSC(European Open Science Cloud), która ma na celu ułatwić naukowcom wyszukiwanie, udostępnianie i ponowne wykorzystywanie publikacji, danych i oprogramowania.
Wszystkie publikowane metadane spełniają wytyczne podane przez Open AIRE oraz instytucje finansujące badania naukowe jak np. Narodowe Centrum Nauki czy Unię Europejską. W Repozytorium stasowane są zasady FAIR.
Zdeponowane w RODBUK dane badawcze będą przechowywane długoterminowo na specjalnie do tego przygotowanych serwerach Akademickiego Centrum Komputerowego Cyfronet AGH z zachowaniem najwyższych standardów zabezpieczenia przed ich utratą.
W razie problemów można skorzystać z „Przewodnika użytkownika” lub napisać na adres rodbukuek@uek.krakow.pl
Jak deponować dane badawcze w RODBUK (film instruktażowy)
Schemat przepływu informacji pomiędzy deponującym a Data stewardem